Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 072 (Two Lords)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 6 MESİH’İN KUDÜS’E GİRİŞİ VE SON İŞLERİ (Markos 10:46 - 12:44)

10. İKİ RAB OLABİLİR Mİ? (Markos 12:35-37)


Markos 12:35-37
35 İsa tapınakta öğretirken şunu sordu: "Nasıl oluyor da din bilginleri, 'Mesih, Davut'un Oğlu'dur' diyorlar? 36 Davut'un kendisi, Kutsal Ruh'tan esinlenerek şöyle demişti: Rab Rabbim'e dedi ki, Ben düşmanlarını Ayaklarının altına serinceye dek Sağımda otur.' 37 Davut'un kendisi O'ndan Rab diye söz ettiğine göre, O nasıl Davut'un Oğlu olur?" Oradaki büyük kalabalık O'nu zevkle dinliyordu.

İsa gerçek insan açısından kral Davud’un soyundandır. Eski Antlaşma halkı vaadedilen Mesih’in bu kralın soyundan geleceğini biliyorlardı. Davut hatasız kusursuz biri değildi. Büyük günahlara düşmüştü. Ama sonra tövbe etmiş, tövbekârların önderi olmuştu. Büyük bir eziklikle O’nun kapsamlı bağışına iman edince, Rab ona hamd ve şükür ruhunu bağışladı. Onun mezmurlarında bugün de Kutsal Ruh’un ilham ettiği gücü buluyor, sözleriyle teselli buluyoruz.

Allah Davud’a ayrıca peygamberlik ruhunu da verdi, çünkü o tanrısal sese kulak vermişti. Rab ona, soyundan gelecek olan Oğulun yalnızca bir insan değil, Rab olacağını duyurdu. Bu eski peygamberlik akılla kavranamaz. Allah’ın Ruhuna yüreğini veren kişi ancak bu sırra erişebilir.

Bugün, Mesih’in tüm çağlardan önce doğmuş, Bakire Meryem’de beden bulmuş olduğunu biliyoruz. O’nun tanrılığı, kurtulmalık ölümü için temel koşul, dirilişini sağlayan etkendi.

Babaya yükselişiyle birlikte Allah’ın Davut peygambere yaptığı ön bildiri gerçekleşti: “Rab Rabbime dedi ki, ben düşmanlarını senin ayaklarının altına serinceye dek sağımda otur.” (Mezmur 110:1)

Mesih inancı İsa’nın diri olup Allah’ın sağında oturduğunu öğretir. İsa göğe yükselişinden kısa bir süre önce, “şu andan itibaren İnsanoğlu’nun Gücün sağında oturduğunu göreceksiniz” demişti. “Acaba iki Rab mi var?” diye sorabilirsin.

Cevap: “Asla, Rab tekdir. Fakat O üç kişide ya da uknumda görünür” Gerek, “Allah tek ve eşsizdir” diye tutturanlar, gerekse iki Allah var üç Allah var diye ortalığı gürültüye verenler yanılgıdadırlar. Allah üç kişilikte birdir. İsa bu gerçeği itiraf etti. Gerçekten olan herkes O’nun sesini duyar.

Bugün dünyada iki ayrı kitleyle karşı karşıyayız: İsa’nın Kurtarıcı Rab, Allah’ın Oğlu olduğunu açıkça tanıklıkta bulunup bunu imanlarının ve umutlarının temeli kılanlar. Bir de İsa’nın tanrılığını şiddetle inkâr edip O’nu sadece olağanüstü yetenekleri olan bir peygamber, sıradan bir insan olarak kabul edenler. Allah’ın Oğlu’nu aramıza gönderişi gibi tarihsel bir gerçeği kabullenmediklerinden dolayı onlar Allah’la insanlar arasında gerçekleşen barışmadan yararlanamıyorlar.

Ya sen? Mesih’in dostu, O’nun oğullukta kardeşi misin, yoksa O’nun tanrılığını inkâr eden bir düşmanı mı? Kutsal Ruh bu iki topluluğu birbirinden ayırır. Allah’ın melekleri her âsiyi O’nun uysal ve engin yürekli kuzusunun ayakları dibine koyarlar. Geleceğini nasıl görüyorsun? Mesih Allah’ın sağında oturuyor ve Kutsal Ruh’un birliğinde Babasıyla birlikte sonsuza dek hükmedecek. İnsanların, partilerin, mezheplerin ne dediği önemli değil. Çünkü Rabbimiz diri ve O’nun yüce gelişi dünya tarihinin amacını oluşturuyor. O’nu karşılamaya hazır mısın?

Dua: Rab İsa Mesih, sana sesleniyorum. Sen Rabbim Tanrımsın. Diri olduğuna, Babayla birlikte sonsuza dek hükmedeceğine inanıyorum. Beni, adına inananların tümüyle birlikte çirkin günahların elinden kurtulmalığınla özgürlüğe kavuşturdun, ölümden dirilttin, şeytanın egemenliğinden kurtardın. Altınla, gümüşle değil değerli kanınla gerçekleştirdin bu eşsiz bağışını. Bu sayede sonsuz egemenliğinde, “seninkilerden” biri olarak yaşayabilir, senin doğruluğun ve kusursuzluğunda hizmet verebilirim. Amin

Soru 25: Birden fazla Rab olabilir mi?

Ezberle: “Rab Rabbime dedi ki, “ben düşmanlarını senin ayaklarının altına serinceye kadar sağımda otur.” (Mezmur 110:1)

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:31 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)