Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 070 (Mysteries of Resurrection)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 6 MESİH’İN KUDÜS’E GİRİŞİ VE SON İŞLERİ (Markos 10:46 - 12:44)

8. ÖLÜLERİN DİRİLİŞİNE DEĞİN SIRLAR (Markos 12:18-27)


Markos 12:18-27
18 Ölümden sonra diriliş olmadığını söyleyen Sadukiler İsa'ya gelip şunu sordular: 19 "Öğretmenimiz, Musa yazılarında bize şöyle buyurmuştur: 'Eğer bir adam ölür, geride bir dul bırakır, ama çocuk bırakmazsa, kardeşi onun karısını alıp soyunu sürdürsün.' 20 Yedi kardeş vardı. Birincisi evlendi ve çocuk bırakmadan öldü. 21 İkincisi aynı kadını aldı, o da çocuk sahibi olmadan öldü. Üçüncüsüne de öyle oldu. 22 Yedisi de çocuksuz öldü. Hepsinden sonra kadın da öldü. 23 Diriliş günü, ölümden dirildiklerinde kadın bunlardan hangisinin karısı olacak? Çünkü yedisi de onunla evlendi."
24 İsa onlara şöyle karşılık verdi: "Ne Kutsal Yazılar'ı ne de Tanrı'nın gücünü biliyorsunuz. Yanılmanızın nedeni de bu değil mi? 25 İnsanlar ölümden dirilince ne evlenir ne evlendirilir, göklerdeki melekler gibidirler. 26 Ölülerin dirilmesi konusuna gelince, Musa'nın Kitabı'nda, alevlenen çalıyla ilgili bölümde Tanrı'nın Musa'ya söylediklerini okumadınız mı? 'Ben İbrahim'in Tanrısı, İshak'ın Tanrısı ve Yakup'un Tanrısı'yım' diyor. 27 Tanrı ölülerin değil, dirilerin Tanrısı'dır. Siz büyük bir yanılgı içindesiniz."

Sadukiler ve taraftarları görümlere, ruha, ölümden diriliş ve öteki yaşama inanmayan “din-dünya” adamlarıydı. Bir tek anlayabildiklerine imanları vardı. Gerçekçi olmayan örnekler desteğinde felsefi metotlarla inkârcı doğalarını ispatladılar. “Sırasıyla yedi kişiyle evlenmiş bir kadın var, söz gelişi” dediler. “Kimin karısı olacak bu, diriliş günü?

Mesih onların yüreğine çöreklenmiş hastalığı, yapmaya çalıştıkları işin saçmalığını yüzlerine vurdu. Zekâlarına karşın Allah’ın sunduğu sonsuz yaşam gerçeğine kördüler. Gölün gücünden hiç haberleri yoktu. Tanrı bilgisi ve gücünün gizemlerini bize açıklayan, bilim değil, yalnızca doğru vahyi alabilen vahiydir.

Ölümden dirilişi tanımayan mantık aşığı inkârcıları tanıyan İsa, “Gökte ne ete yer var, ne de kana” dedi. “Orada erkek-kadın da olmayacak. Bedensel arzu orada son bulacak. Mesih’e iman edenler yücelik ve paklıklarında melekleri andıracaklar. Çünkü bugün onların tevazularında gizli, yarın tüm görkemiyle kendisini gösterecek olan Allah, O’nun ruhu onların içindedir. şeytanın saptırıcı yalanlarına kulak verip izleyen, böbürlenerek başkalarına kin duyanlarsa, karanlık, korku dolu şeytanın meleklerine dönüşeceklerdir. Çünkü onların içinde oturan, yalancı babalarının ruhudur.

İsa kendisini deneyenlere Allah’ın çölde Musa’ya görünüşünün taşıdığı sırları hatırlattı. Kutsal kendisini iman önderlerinin Allah’ı olarak duyurmuştu. Allah’ın bu adlarında gördüğümüz lütuf ve sadakat ne yücedir! O kendisini zayıf, günahlı insanlara başlıyor, onları aklıyor, kendileriyle sonsuz bir antlaşma yapıyor. İmanları sayesinde onları diriltti, böylece Allah’ın yaşamına dirildiler.

Dua: Baba, bizleri oğulluğa kabul ettiğin, İsa Mesih’te ikinci kez doğurup yüreklerimize Kutsal Ruhun aracılığıyla sonsuz yaşam ektiğin için sana şükrederiz. Sevginde bizi koru, diri imanda canlarımızı sabit kıl. Kalbimize huzur, güvenilir umudumuza özlem yerleştir. Mesih’e iman edenlerin tümüyle birlikte bizim içimizdeki kin, şehvet, çekemezlik duygularını yen. Böylece iman önderleriyle birlikte senin gelişine yakın, sevinç ve hamd ilahileri söyleyelim.Amin

Soru 23: İmanlıların ahret yaşamı nasıldır?

Ezberle: “İnsanlar ölümden dirilince, ne evlenir, ne de evlendirilirler. Göklerdeki melekler gibidirler.” (Markos 12:25)

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:30 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)