Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 055 (Warning to not Cause Little Ones to Sin)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 5 - MESİH ÖĞRENCİLERİNE ÖLÜMÜNÜ VE YAŞAMINI DUYURUYOR (Markos 8:27 - 10:45)

8. KÜÇÜKLERİ GÜNAHA YÖNELTMEKTEN SAKINDIRMA (Markos 9:42-50)


Markos 9:42-50
42 "Kim bana iman eden bu küçüklerden birini günaha düşürürse, boynuna kocamanbir değirmen taşı geçirilip denize atılması kendisi için daha iyi olur. 43 Eğer elin günah işlemene neden olursa, onu kes. 44 Tek elle yaşama kavuşman, iki elle sönmez ateşe, cehenneme gitmenden iyidir. 45 Eğer ayağın günah işlemene neden olursa, onu kes. 46 Tek ayakla yaşama kavuşman, iki ayakla cehenneme atılmandan iyidir. 47 Eğer gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Tanrı'nın Egemenliği'ne tek gözle girmen, iki gözle cehenneme atılmandan iyidir.
48 Oradakileri kemiren kurt ölmez, Yakan ateş sönmez.
49 Çünkü herkes ateşle tuzlanacaktır.
50 Tuz yararlıdır. Ama tuz tuzluluğunu yitirirse, bir daha ona nasıl tat verebilirsiniz? İçinizde tuz olsun ve birbirinizle barış içinde yaşayın!"

Mesih küçükleri korur, imanı henüz taze olanları sever, ama O’na yakınlıklarından dolayı kendilerini yeni imanlılardan daha üstün gören kibirlilerin karşısında durur. Gururları, kibirleri, kendileri ya da ailesiyle gereğinden fazla alakâdar olmakla, imanda henüz yeni kardeşler için bir sürçme nedeni olan papazlara, misyonerlere, kilise yaşlılarına yazıklar olsun! Mesih kaybolan bu canların hesabını onlardan soracaktır. Gereği gibi yaşamaksızın lütuftan, kutsamadan söz ediyorsak, halimiz yamandır. Kutsal’ın öfke dalgalarına bizi gömmek üzere boynumuza takılacak değirmen taşı işte orada duruyor.

Yaşamını tümüyle kendisine teslim etmeni istiyor Mesih senden. Eğer bencil ve kibirliysen, gururunu yenebilmen için seni kendi ruhsal okuluna “kaybolmaya” çağırıyor... Bedenine zarar verecek değil, çünkü O’nun amacı senin bedenini yada zihnini zarara uğratmak değil, kutsamaktır. Günah işleyen organların kesilip, şerre müptela olan gözün çıkarılması gerektiğini söylerken, Kutsal Ruh’un “orta yol” kabul etmediğini, küçümseyerek işlediğin günahları, taşlaşmış inadını hoş görmediğini anlatmak istiyordu. Tüm bu insana has niteliklerin Mesih’le olan ortak yaşamımızda ölüp yok olması gerekir. Ancak Mesih’le birlikte çarmıha gerilip O’nun dirilişinde yaşama döndüğün taktirde canın rahat bulur.

Allah’ın Oğlu cehennemin varlığına tanıklıkta bulunuyor, defalarca onun sönmeyen ateşinden söz ediyor. Cenneti yada cehennemi inkâr edenler büyük bir yanlış içindedirler. Onlar Allah’a olan uzaklıklarından dolayı yakarışlar içinde pişmanlık alevine girecekler. O zaman, kendilerini doğru yola iletmek için gelen alçakgönüllü Kurtarıcıyı nasıl reddettiklerini anlayacaklar.

Değerli kardeşim, Allah’ın amacı, cehennem ateşinde yanmaman için seni ruhunun aleviyle yalazlamaktır. Bu yüzden Rab seni, dünyanın ışığı, yeryüzünün “tuzu” olmaya çağırıyor. Bedenini, yeteneklerini kendisine teslim ettiğin taktirde, Mesih seni, tapınağının temel sütunlarının birisi yapacak. O zaman sana kendisi gibi tevazu sahibi olmayı öğretecek, kendi iç temizliğini, sabrını ve esenliğini bağışlayacak. Böylece küçükleri büyüklere tercih etmeyi, kaybolanları aramayı, kendilerini “bir şey” sayanlardan uzaklaşmayı öğreneceksin.

Dua: Baba, kibrimi, çirkin arzularımı, inadımı ve daha birçok bilinen günahımı affet. Beni arıt ve senin ruhunun sevincinde yaşayabilmem için Oğlunun kurbanıyla yutmak üzere ağzını açmış bekleyen cehennem ateşinden kurtar. Gücünle duygu ve düşüncelerimi dizginle ki, temiz, doğru bir yaşam sürebilip başkalarına köstek olmayayım. Yaşantımın senin gücüne tanıklık edebilmesi için beni kutsa. Amin.

Soru 8: İmanda henüz yeni olanlar için köstek olan nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:20 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)