Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 054 (Calling to Fair-Mindedness)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 5 - MESİH ÖĞRENCİLERİNE ÖLÜMÜNÜ VE YAŞAMINI DUYURUYOR (Markos 8:27 - 10:45)

7. HOŞGÖRÜLÜĞE ÇAĞRI (Markos 9:38-41)


Markos 9:38-41
38 Yuhanna O'na, "Öğretmenim" dedi, "Senin adınla cin kovan birini gördük, ama bizi izleyenlerden olmadığı için ona engel olmaya çalıştık."
39 "Ona engel olmayın!" dedi İsa. "Çünkü benim adımla mucize yapıp da ardından beni kötüleyecek kimse yoktur. 40 Bize karşı olmayan, bizden yanadır. 41 Size doğrusunu söyleyeyim, Mesih'e ait olduğunuz için sizlere bir bardak su veren ödülsüz kalmayacaktır."

Mesih’in sevgisine iman etmeden önce öğrenci Yuhanna, hoşgörüsüz, kendini beğenmiş, hasetçi biriydi. Mesih’in çağrısına ilgi duyan birisinin O’nun adıyla kirli ruhları kovabildiğini görünce hasede kapılmıştı.

Oysa bu adam bir temel gerçeğin farkına varmıştı: Ne yeryüzünde ne gökte, Mesih’in gücünden daha üstün bir güç vardı. Bu gerçek bizi de aynı tutuma yöneltmeli, yaşamımızı zekâmızı, yeteneklerimizi, kilise yada toplumdaki onurlu yerimiz değil, yalnızca Rab İsa Mesih temeli üzerine kurmalıyız. Çünkü O gerçek utkunun sahibidir. İsa adının gücünü yaşadın mı? Baba Allah önünde sevinçle secde etmek ister misin? İmanınla kutsallar topluluğu arasındaki yerini aldın mı? Göksel Babamızın doğruluğunu yaşayan kişi, O’ndan vazgeçemez, sevgiyle O’na hizmet eder. Allah’ın ruhu içine yerleşen insan tüm yatılmışları sever, onları hoş görür, “kilisenin” üyelerine sürekli yardımcı olur.

Zaten Mesih de şöyle buyuruyor: “Benden yana olmayan, bana karşıdır. Benimle birlikte toplamayan dağıtıyor demektir.” O böylelikle kendisini, şeytanların başı Baalzebul’a olan yakınlığı sayesinde şeytanları çıkarabilmekle suçlayan düşmanları karşısında savundu. Bu ayetten hareketle diyebiliriz ki, Kurtarıcımız İsa’yı seven tüm kilise, kuruluş ve kişiler hizmette “ortaklarımız,” inanç farklılıklarına karşın ruhta kardeşlerimizdir. Hepimiz yekdiğerimizle Diri Mesih’in adı ve sevgisinde bağlıyız.

Mesih, Egemenliğinin sınırlarını bizim bağnazlığımızdan daha geniş tutar. O bu nedenle başkalarını yargılamamamızı istiyor bizlerden. Evet, O kim diyor, size benim izleyicilerim olduğunuz için ikramda bulunur, misafirperverlik gösterirse, henüz yeniden doğmamış olsa da göksel bağışlara kavuşur. Yüreklerde yeşeren imanı gören Mesih, kendisine yönelik en küçük bir meyli dahi ödüllendiriyor. Bundan dolayı insanlardaki içten imanın her türlü görünümünü sen de onurlandır, Rab’bin yolundaki her işe sevin. Yalnızca kendi kilisenin üyeleriyle ilgilenmekle kalma, Mesih imanlısı diğer kiliselerin üyelerini de sev, onlar için dua et. Çünkü Diri Mesih’te hepimiz biriz.

Dua: Göksel Baba, eksik imamımızdan dolayı bizleri aşağılamadığın, zayıf sevgimizden ötürü bizi yargılamadığın için sana şükrederiz. Tam tersine bizi sevginle kendine çekiyor, bize sevgili Oğlunun kimliğini açıklıyorsun. Böylece gerçek imanla ruhsal güce kavuşabilir, Rab’bin Egemenliğini her yerde yaymaya başlayabiliriz. Allah’ım, dünyadaki kiliseleri, imanlılar topluluğunu kutsa. Amin.

Soru 7: Bizi izlemeyen kişilerle yardımlaşmaya Mesih bizi nasıl yöneltiyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:19 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)