Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 056 (About Marriage)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 5 - MESİH ÖĞRENCİLERİNE ÖLÜMÜNÜ VE YAŞAMINI DUYURUYOR (Markos 8:27 - 10:45)

9. MESİH’İN EVLİLİK HAKKINDAKİ SÖZLERİ (Markos 10:1-12)


Markos 10:1-12
1 İsa oradan ayrılıp Yahudiye'nin Şeria Irmağı'nın karşı yakasındaki topraklarına geçti. Çevresinde yine kalabalıklar toplanmıştı; her zamanki gibi onlara öğretiyordu.
2 Yanına gelen bazı Ferisiler O'nu denemek amacıyla, "Bir erkeğin, karısını boşaması Kutsal Yasa'ya uygun mudur?" diye sordular.
3 İsa karşılık olarak, "Musa size ne buyurdu?" dedi.
4 Onlar, "Musa, erkeğin bir boşanma belgesi yazarak karısını boşamasına izin vermiştir" dediler.
5 İsa onlara, "İnatçı olduğunuz için Musa bu buyruğu yazdı" dedi. 6 "Tanrı, yaratılışın başlangıcından 'İnsanları erkek ve dişi olarak yarattı.' 7 'Bu nedenle adam annesini babasını bırakıp karısına bağlanacak, 8 ikisi tek beden olacak.' Şöyle ki, onlar artık iki değil, tek bedendir.9 O halde Tanrı'nın birleştirdiğini insan ayırmasın."
10 Öğrencileri evde O'na yine bu konuyla ilgili bazı sorular sordular. 11 İsa onlara, "Karısını boşayıp başkasıyla evlenen, karısına karşı zina etmiş olur" dedi. 12 "Kocasını boşayıp başkasıyla evlenen kadın da zina etmiş olur."

Evlilik göksel bir armağandır, şeytani bir deneme değildir. Gerçi hiç birimiz günahlarımız nedeniyle temiz değil, kendiliğinden kutsal bir yaşam süremiyor, ama tek eşle evlilik yüce Yaradan’ın yasasıdır. Rab’bin huzurunda evlilik çölün bağrında bir vahaya, cennet bahçesine benzer. Zira evliliğin üçüncü tarafı Allah’ın kendisi olacaktır. Mesih’in huzurunda, O’nun ruhunun gücünde gerçekleşen bir evlilik kutsaldır.

Allah korkusu yürekler ve geleneklere hakim değilse, cehennem ruhlarının caddelerde, evlerde cirit atacağı, yüreklerin katılaşıp boşanmanın kolay, yasal bir iş olacağı doğaldır. Allah’tan uzakta yaşayan, O’nun rızası olmaksızın evlenen kadın ve erkeklerin çektiği acıları onların yüzlerinde okuyabiliriz.

Evet katı ve sapık duyguların kurbanı zihinler, yasal yoldan gerçekleşen cinayetleri andıran boşanmalar nehirler gibi göz yaşı akıtıyor. Bunun yanında kin ve nefret duyguları içinde yaşayan eşler var ki, onların kurbanları da çocukları oluyor. Eşler arasındaki sürekli kavga ve çekişmelerin çocuklar üzerinde bıraktığı ruhsal yıkım çoğu kez bir ömür boyu sürüyor.

Allah katındaki temel ilke, sevgi ve paklıktır. Evlilik kurumu, sevginin anlık şehvet kabarmaları değil, karşılıklı hizmet ve katlanışın en güzel görünümü olduğunu ortaya koymak için vardır.

Eşler arasındaki pak, kuşkudan uzak sevginin sırrı büyüktür. Dua eden eşin seni göğe yükseltebilir, çocukların, için bereket kaynağı olur. Tanrısız mala makama gönüllü bir eş ise seni hor görür, sana egemen olup cehenneme sürükler. Çünkü Mesih’in ruhu ona nüfuz etmemiş, sevgi, kanaat, dua ve esenlik rüzgârı içine sinmemiştir. Evlenmeden önce Rabbinden imanlı bir eş istemelisin. Kimsenin zenginliği, güzelliği yada zekâsı seni aldatmasın. Zira bu dünyaya ait olan sıfatlar çabucak silinip yok olurlar. Tanrısal sevgi ise, sonsuza dek kalır.

Dua: Kutsal Allah, örnek evlilik bağışını bize verdiğin için sana şükürler olsun. Bize kutsallık ve sabır içinde yaşamasını öğret ki, Mesih’in kilisesine hizmetinde olduğu gibi biz de birbirimiz için çalışalım, kendi arzularımızın gerçekleşmesi çabalamayalım. Her imanlıya, senin ruhunda sabit bir eş bağışla. Bõylece birbirlerini kutsasınlar. Amin.

Soru 9: Mesih inancına uygun bir evliliğin ilkeleri nelerdir?

Ezberle: “Allah yaradılışın ta başından insanları erkek ve dişi olarak yarattı. Bu nedenle adam annesini babasını bırakacak, karısına bağlanacak ve ikisi tek beden olacaklar. Şöyle ki, onlar artık iki değil, tek bedendir. O halde Allah’ın birleştirdiğini insan ayırmasın.” (Markos 10:6-9)

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:20 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)