Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 044 (Feeding the Four Thousand)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)

16. DÖRT BİN KİŞİNİN DOYURULMASI (Markos 8:1-9)


Markos 8:1-9
1 O günlerde yine büyük bir kalabalık toplanmıştı. Yiyecek bir şeyleri olmadığı için İsa öğrencilerini yanına çağırıp, "Halka acıyorum" dedi. 2 "Üç gündür yanımdalar, yiyecek hiçbir şeyleri yok. 3 Onları aç aç evlerine gönderirsem, yolda bayılırlar. Hem bazıları uzak yoldan geliyor."
4 Öğrencileri buna karşılık, "Böyle ıssız bir yerde bu kadar kişiyi doyuracak ekmeği insan nereden bulabilir?" dediler.
5 İsa, "Kaç ekmeğiniz var?" diye sordu. "Yedi tane" dediler.
6 Bunun üzerine İsa, halka yere oturmalarını buyurdu. Sonra yedi ekmeği aldı, şükredip bunları böldü, dağıtmaları için öğrencilerine verdi. Onlar da halka dağıttılar. 7 Birkaç küçük balıkları da vardı. İsa şükredip bunları da dağıtmalarını söyledi. 8 Herkes yiyip doydu. Artakalan parçalardan yedi küfe dolusu topladılar. 9 Orada yaklaşık dört bin kişi vardı.

Allah’ın sözüne hasret halk yığını, saatler boyu kendisini dinlemek için İsa’nın yanına geldi. Allah’ın sevgi ve korumasına özlem duymayan kişi var mıdır? Rabbini arayan, özleyen, o Kutsal’ın önünde dua eden, O’nun sözünde derinleşen kişiye ne mutlu! Onun canı göksel güç ve kalıcı mutlulukla dolar. İsa’nın gerçek bilgi ve tanrısal bilgeliğin kaynağı olduğu gerçeğini kavradın mi? Kutarıcı’nın yanına gel, O’nun İncilini dinlemek için kendine zaman ayır. Canlanacak, yenilenecek, sevinç içinde kalacaksın.

Allah’ın bedene girmiş sözü olan İsa Mesih ruhsal açlığımızı doyurmaya hazır. Ama O ayni zamanda gerçek bir insan olduğundan bizim bedensel ihtiyaçlarımızı da hisseder.

Mesih’in öğrencileri üç gün üç gecedir. Rablerini dinleyen topluluğu doyurmak istediler. Daha önceki gibi aç ve yorgun bu insanları uzaklaştırması için O’na yalvarmadılar. Çünkü O’nun geçen sefer beş bin kişiyi bir mucizeyle doyurduğuna tanık olmuşlardı. İçinde bulundukları bu zor durumda da Rab’bin yeni bir mucize yapıp kendisini dinleyen halka sevgisini göstermesini beklediler. Evet, İsa yalnızca canlarımızı kurtarmakla kalmıyor, ayni zamanda bedensel dünyalık ihtiyaçlarımızla de ilgileniyor. Önceki seferde olduğu gibi topluluğu yeniden olağanüstü bir yolla doyurmaya hazırdı. Eldeki ekmek ve balıkları aldı, bu birkaç parça yiyeceği dört bin kişiyi doyuracak bir yiyeceğe dönüştürdü. Mesih kuş sütüne kadar çeşit çeşit lezzetli yemeklerle dolu bir sofra indirmedi gökten. Elde hazır bulunan az ve sıradan yiyecekle yetindi, onu Babasının huzuruna götürerek şükretti, sonra halka verdi. O’nun gücü sayesinde yemek çoğaldı, Rab’bin bereketi tüm topluluğu kuşattı.

Az da olsa elinde bulunanla yetinmesini bil, Rabbe onun için şükret, daha rahat, daha varlıklı bir yaşam isteyerek durumundan şikâyetçi olma. Şükrederek ekmeğini Rabbinin önünde kes, az da olsa ondan birazını muhtaçlara ver. Yüce Allah’ın bereketlerinin senin aracılığınla çoklarını sarıp doyurduğuna şaşırarak tanık olacaksın.

Dua: Kutsal Allah, imansızlığımızdan dolayı bizi affet. Nüfus yoğunluğuna, genel işsizliğe rağmen sen dünyamızı doyurabilirsin. Yalnızca senden yardım dilemelerini, aklanıp kutsanmak için seni dinlemeleri gerektiğini öğret insanlara. O zaman herkes göksel nimet ve bağışlarına nail olacaktır. Bizleri kurtardığın için şükürler olsun sana. Amin.

Soru 25: Dört bin kişiyi İsa niçin ve nasıl doyurdu?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:12 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)