Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 043 (Jesus Heals a Deaf and Dumb Person)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)

15. MESİH’İN GALİLE’YE DÖNÜŞÜ SAĞIR-DİLSİZ BİR ADAMI İYİLEŞTİRMESİ (Markos 7:31-37)


Markos 7:31-37
31 Sur bölgesinden ayrılan İsa, Sayda yoluyla Dekapolis bölgesinin ortasından geçerek tekrar Celile Gölü'ne geldi. 32 Ona sağır ve dili tutuk bir adam getirdiler, elini üzerine koyması için yalvardılar.
33 İsa adamı kalabalıktan ayırıp bir yana çekti. Parmaklarını adamın kulaklarına soktu, tükürüp onun diline dokundu. 34 Sonra göğe bakarak içini çekti ve adama, "Effata", yani "Açıl!" dedi. 35 Adamın kulakları hemen açıldı, dili çözüldü ve düzgün bir şekilde konuşmaya başladı.
36 İsa orada bulunanları, bunu kimseye söylememeleri için uyardı. Ama onları ne kadar uyardıysa, onlar da haberi o kadar yaydılar. 37 Halk büyük bir hayret içinde kalmıştı. "Yaptığı her şey iyi. Sağırların kulaklarını açıyor, dilsizleri konuşturuyor!" diyorlardı.

İnsanların büyük çoğunluğu Allah’ın sözüne kulak vermiyor. İsa’nın ismini itiraf edenler her yerde azınlıkta. İnsanlar sağırlar dilsizler ordusunu andırıyor. Ne Rab’bin çağrısını duyabiliyor, ne de İncil’in mesajını anlayabiliyorlar. Dilleri Rab’bi yücelterek yerde boş, ikiyüzlü sözde şükür dualar saçıyor. Henüz İsa yüreklerini kavrayan zincirleri kırmadığı için ağızları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un adını zikredemiyor.

Gerçek iman ışığında sen kendini nasıl görüyorsun? İsa’ya sığın, çünkü seni kurtaracak olan güç ve istek yalnızca O’nun katında. O seni karşılamaya her an hazır. O’nun sayesinde zihnin açılacak, gerçek imana ve ümit eden sevgiye karşı sertliğin, vurdumduymazlığın ortadan kalkacak. O’nun yüce yetkisini taşıyan bir tanık olacaksın.

Mesih Sur ve Sayda bölgesinden döndükten sonra Ürdün’ün doğusuna doğru yolculuğa çıktı. Ulusu sağır ve dilsizdi. Allah’ın sözünün yalnızca kendi yanlarında bulunduğuna inanıyorlardı.

Rab bulunduğu yerde, kendisine inananlar tarafından getirilmiş Ürdünlü bir adam buldu. Adam hem sağırdı, hem de dilsiz. Rab, Allah’ın dokunuşunu ona hissettirmek için parmaklarını kulağına soktu. Sonra, Allah’ in gücünü adeta ona akıtmak istercesine tanrısal ağzıyla tükürüp diline dokundu. Sonra, hastanın kurtuluş ve bağışın yalnızca Allah katından geldiğini öğrenmesi için gözlerini semaya doğru kaldırdı. Açık işaretleri ve sevgisiyle sağır ve dilsiz adamda kendisine inanç yarattıktan sonra İsa imkânsızı gerçekleştiren sözüyle "Açıl!" dedi. O anda adamın kulakları duymaya başladı, dili çözüldü, konuşmaya başladı. Yaşamında ilk duyduğu söz Allah’ın sözüydü.

Allah’ın Oğlu bugün de çokların kulaklarına dokunuyor, parmağını dillerine sürerek, "Açıl!" diyor. Amacı, Baba’nın adıyla sevinen tanıklar, her yerde sözüne kulak veren milyonlar yaratmak. Sen de Mesih’in muayenesine gelmek, O’na arkadaşlarını göstermek ister misin? O çok acıyan ve yardım edendir. Kendisine geleni eli boş göndermez.

Dua: Güçlü Rab, sana bu üstün sevginden ötürü tapınır, hastaları iyileştirdïğin için seni yüceltiriz. Yüreğimizin bağlarından kurtulup, yüceliğin içinde seni görebilmemiz, yaratıcı sözünü dinleyip herkesin önünde adını övebilmemiz için sağırlığımıza, dilsizliğimize son ver. Sana sonsuza dek şükredebilmeleri için milyonların kulaklarını aç, dillerini çöz. Amin.

Soru 24: Ürdünlü sağır-dilsiz adamı İsa nasıl iyileştirdi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:11 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)