Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 045 (Christ Denies the Demand for a Special Miracle)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)

17. MESİH’İN ÖZEL BİR BELİRTİ İSTEYENLERİ REDDETMESİ (Markos 8:10-13)


Markos 8:10-13
10 İsa onları evlerine gönderdikten sonra öğrencileriyle birlikte hemen tekneye binip Dalmanuta bölgesine geçti.
11 Ferisiler gelip İsa'yla tartışmaya başladılar. O'nu denemek amacıyla gökten bir belirti göstermesini istediler. 12 İsa içten bir ah çekerek, "Bu kuşak neden bir belirti istiyor?" dedi. "Size doğrusunu söyleyeyim, bu kuşağa hiçbir belirti gösterilmeyecek." 13 Sonra onları orada bırakıp yine tekneye bindi ve karşı yakaya yöneldi.

Ferisiler imanın mücerret bir söz, duygu olarak kalmaması için dinî kuralları hayatta titizlikle uygulamak isteyen "gerçekçi" insanlardı. Buyrukları yerine getirmek amacıyla kendi güçlerini seferber ederek Şeriatı harfi harfine ezberlediler.

Burada Batıyla Doğu, Yunanlarla Samiler arasında farklardan biri gözümüze çarpıyor. İbranîler inançları hususunda sağlam bir kanaat edinmek, Allah’ın kendileriyle birlikte olduğundan emin olmak için olağanüstü bir güce tanık olmak isterler. Oysa farklı anlayış ve mantık sahibi diğer uluslar, örneğin Avrupalı düşünürler her şeyden önce inançlarının dürtü ve nedenlerini düşünürler. Samilerin kutsallığı gerçekleştirmek arzularına, onu dinlerinin merkezi kılmalarına karşılık diğer uluslar Allah’ı tanımak, imanın özünü anlamak isterler.

Ferisiler İsa’dan kendilerine açık bir belirti göstermesini istediler. Hastaları iyileştirmesi, cinleri çıkarması yetmiyormuş gibi O’ndan, gökten ateş indiren İlyas peygamber benzerliğinde şaşırtıcı bir mucize göstermesini rica ettiler. Gayeleri aslında O’nun aracılığıyla siyasî bir barışı elde etmek Tevrat Şeriatını zorla herkese dayatmaktı. Ama gözü malda mülkte, yetkide olanların bu bencil isteklerine Mesih’ten bir cevap alamayacaklarını bilmiyorlardı.

Bizzat Mesih’in kendisi Allah’ın en büyük belirtisidir. O yüzden Allah Oğlunun yetkisini ispatlamak için özel belirtiye gerek duymadı. Oğlunun şahsında, kendisinin Baba olduğunu duyurarak aramıza geldi. Mesih’e inanan her kişi O’nun en büyük tanrısal belirti(ayet) olduğunu anlamakta zorluk çekmez. Çünkü O, Kutsal Ruh’tan doğan, dünyanın günahlarını ortadan kaldıran, bizi Allah ile barıştırandır. Ölümden dirilişi tanrılığını ve Allah’a karşıt her gücü dize getiren yetkisini gösteren en açık delildir. Mesih’in kendisi bizzat yaşamdır. Allah’ın Oğlu’na iman edersen, O’nun zaferine katılacak, bugün kilisesinde kendisini gösteren inanılmaz gücüne tanık olarak sonsuz yaşama kavuşacaksın. Mesih, ruhsal yasasını uygulayabilmeleri için bugün Doğululara da Batlılara da sevgisini dağıtıyor.

Dua: Göksel Baba, Oğlunu bedene girmesi, ölümü ve şanlı dirilişiyle bize akıllara durgunluk veren bir belirti sunduğun için seni yüceltiriz. Sana tapınır, gücünün bizim zayıflık ve bilgisizliğimizde büyümesi için bizi Kutsal Ruh’unla doldurmanı senden dileriz. Senin teselli edici Ruhun bize daima doğru yolu göstersin. Amin.

Soru 26: İsa Ferisiler için neden özel bir belirti gerçekleştirmedi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:13 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)