Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 037 (King Herod’s Fear)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)

9. Kral Hirodes’in ölü vaftizciden korkması (Markos 6:14-29)


Markos 6:14-29
14 Kral Hirodes de olup bitenleri duydu. Çünkü İsa'nın ünü her tarafa yayılmıştı. Bazıları, "Bu adam, ölümden dirilen Vaftizci Yahya'dır. Olağanüstü güçlerin onda etkin olmasının nedeni budur" diyordu. 15 Başkaları, "O İlyas'tır" diyor, yine başkaları, "Eski peygamberlerden biri gibi bir peygamberdir" diyordu.
16 Hirodes bunları duyunca, "Başını kestirdiğim Yahya dirildi!" dedi.
17 Hirodes'in kendisi, kardeşi Filipus'un karısı Hirodiya'nın yüzünden adam gönderip Yahya'yı tutuklatmış, zindana attırıp zincire vurdurmuştu. Çünkü Hirodes bu kadınla evlenince 18 Yahya ona, "Kardeşinin karısıyla evlenmen Kutsal Yasa'ya aykırıdır" demişti. 19 Hirodiya bu yüzden Yahya'ya kin bağlamıştı; onu öldürtmek istiyor, ama başaramıyordu. 20 Çünkü Yahya'nın doğru ve kutsal bir adam olduğunu bilen Hirodes ondan korkuyor ve onu koruyordu. Yahya'yı dinlediği zaman büyük bir şaşkınlık içinde kalıyor, yine de onu dinlemekten zevk alıyordu.
21 Ne var ki, Hirodes'in kendi doğum gününde saray büyükleri, komutanlar ve Celile'nin ileri gelenleri için verdiği şölende beklenen fırsat doğdu. 22 Hirodiya'nın kızı içeri girip dans etti. Bu, Hirodes'le konuklarının hoşuna gitti.
Kral genç kıza, "Dile benden, ne dilersen veririm" dedi. 23 Ant içerek, "Benden ne dilersen, krallığımın yarısı da olsa, veririm" dedi.
24 Kız dışarı çıkıp annesine, "Ne isteyeyim?" diye sordu. "Vaftizci Yahya'nın başını iste" dedi annesi.
25 Kız hemen koşup kralın yanına girdi, "Vaftizci Yahya'nın başını bir tepsi üzerinde hemen bana vermeni istiyorum" diyerek dileğini açıkladı.
26 Kral buna çok üzüldüyse de, konuklarının önünde içtiği anttan ötürü kızı reddetmek istemedi. 27 Hemen bir cellat gönderip Yahya'nın başını getirmesini buyurdu. Cellat zindana giderek Yahya'nın başını kesti. 28 Kesik başı bir tepsi üzerinde getirip genç kıza verdi, kız da annesine götürdü. 29 Yahya'nın öğrencileri bunu duyunca gelip cesedi aldılar ve mezara koydular.

Vaftizci Yahya döneminin en önemli kişisi, peygamberlerin en yücesidir. Çünkü o, Kutsal Ruh aracılığıyla Mesih’in, öldürücü silahlarla dünyayı yok etmeye, inançsızların başına gökten ateş yağdırmaya gelen bir kral değil, Allah’ın uysal kuzusu olduğunu duyurdu; insanlığın günahlarını kaldıracak olan kuzu olduğunu...

İlyas peygamberin gücünde, Allah için savaşım veren Yahya kral Herodes’e gelerek işlediği günahı yüzüne vurdu. Öfkelenen kral onu zindana attırdı, ancak onun dürüst bir insan olduğunu bildiğinden, zaman zaman yönetime ilişkin konularda kendisine danışıyordu. Öte yandan Herodes özel yaşantısına ilişkin konularda Yahya’yı dinlemedi.

Kralın aşığı Herodiya ise kardeşinin eşi olmasına karşın kralı azarladığı için Yahya’ya kin duyuyor, gece gündüz onu nasıl yok edebileceğini düşünüyordu.

Herodes’in doğum günü, kızı sarhoş kralın önünde akılları baştan alan bir biçimde raks edince, Herodiya’nın eline de intikam fırsatı geçmiş oldu. Kızının kulağına eğilerek neşesine bedel olarak Yahya’nın başını istemesini söyledi. Çünkü sarhoş Herodes sevincinin doruğunda kıza, her ne dilerse kendisine bağışlayacağına dair bir vaatte bulunmuştu; krallığının yarısı bile olsa...

İşte böyle haksız, sarhoş ve zani kralın bir anlık düşüncesizliğiyle kin içinde yanıp tutuşan bir kadının intikam hırsı Yahya’nın ölümüne neden oldu. İlk anda, dünyalık saltanatın Allah’ın Egemenliğinden daha güçlü olduğuna inandı bazıları.

Gün gelip İsa’nın olağanüstü isleri, öğrencilerinin etkin müjde faaliyetleri duyulunca, ölülerden medet uman ahlaksız Herodes korkuyla doldu. Başı kesilen Yahya’nın ruhunun dirildiğine, kendisini yok edip krallığını gasbetmek için kendisine dogru yaklaşan İsa’ya yerleştiğine kendisini inandırdı.

Evet, insana rahat ve huzuru ne yetki, ne de zenginlik verebiliyor. Kişiye rahat, vicdan sızısından uzak bir uyku nimetiyle sevinci ancak kutsal bir yaşantı ve Allah ile barışık bir vicdan sunabilir. İlk hedefin dünyalık geçici hevesler olmasın. Sonsuza dek Allah’ın esenliğinde yaşamak istiyorsan, O’nun kutsallık saçan alçakgönüllülüğünü seç.

Dua: Rab, Yahya’nın cesur tanıklığı için sana şükrederiz. Korkaklığımızı bağışla. Çoğu zaman insanlara yaptıkları günahın ne olduğunu anlatmıyor, tövbe ve köklü bir değişim ortada yokken gereğinden fazla bağış müjdesinde bulunuyoruz. Sana doğrulukla hizmet edebilmemizi sağla, senin tevazuunda yaşayıp, senin sevginle insanlara davranabilmemiz için ahlakımızı kutsallaştır. Amin.

Soru 18: Vaftizci Yahya’nın ölümüne yol açan sebepler nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:07 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)