Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 036 (Sending Out the Twelve)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)

8. On iki Habercinin Uluslarına gönderilişi (Markos 6:7-13)


Markos 6:7-13
7 On iki öğrencisini yanına çağırdı ve onları ikişer ikişer halk arasına göndermeye başladı. Onlara kötü ruhlar üzerinde yetki verdi.
8 Yolculuk için yanlarına değnekten başka bir şey almamalarını söyledi. Ne ekmek, ne torba, ne de kuşaklarında para götüreceklerdi. 9 Onlara çarık giymelerini söyledi. Ama, "İki mintan giymeyin" dedi.
10 "Bir yere gittiğiniz zaman, oradan ayrılıncaya dek hep aynı evde kalın" diye devam etti. 11 "İnsanların sizi kabul etmedikleri, sizi dinlemedikleri bir yerden ayrılırken, onlara uyarı olsun diye ayağınızın altındaki tozu silkin!"
12 Böylece öğrenciler yola çıkıp insanları tövbeye çağırmaya başladılar. 13 Birçok cin kovdular; birçok hastayı, üzerlerine yağ sürerek iyileştirdiler.

İsa, Allah’ın Egemenliği’ne çağrılı olduklarını duyurmaları için, ulusunun kabileleri sayısınca haberci gönderdi. Birbirlerine güç vermek, kusurlarını karşılıklı düzeltebilmeleri için teker teker değil, ikişer ikişer gitmeleri gerekiyordu. Allah’ın Egemenliği bireylerin dehasına değil, kardeşlerin sevgisi temeline kuruludur. Onlardan her biri diğerini kendisinden üstün kabul eder. Tevazuun hakim olduğu yerde Rab, habercilerini yetkisiyle donatır. Mesih’in gönderdiği bir kişi, O’nun elçisi, bugün Kutsal Ruh’un yüreklere yerleşmesiyle gerçekleşen Egemenliğinin temsilcisidir. Elçiler Rablerinin ölüm ve yaşamını müjdelerken karanlığın erki yok olur, insanların Kurtarıcılarına güvenleri artar.

Hırsızların, ellerindeki mala mülke göz dikip kendilerine saldırmamaları, dünyalık ağırlıkların altında ezilmemeleri için Mesih’in habercileri bir yerde yoksuldurlar. Onlar gece gündüz Göksel Babalarına güvenir, O’nu her an kendileriyle ilgilendiğini yakından yaşarlar. “Siz önce O’nun egemenliğinin ve O’ndaki doğruluğun ardından gidin, o zaman size tüm bunlar da fazlasıyla verilecektir... Hiç kimse iki efendiye kulluk edemez. Ya birinden nefret edip öbürünü sever, ya da birine bağlanıp öbürünü hor görür. Aslında insanlar doğaları gereği mal-mülk, rahat peşindedirler. Ama Mesih seni ruhsal egemenliğine, Göksel Baba’ya güven içinde etkin hizmete çağırıyor.

Kutsal Ruh Rab'bin hizmetçilerini vurdumduymazlara değil, iman etmeye hazır evlere yöneltir. Seni Kutsal Söz’ü dinlemeye hazır bir insana yöneltmesi için Rabbine sürekli dua et. Dünyayı baştan aşağı değiştirmek senin görevin değildir. Rab'bin, seni kendisini özleyenleri bulmaya çağırıyor. Seni dinleyecek olan, onlardır ve Kutsal Ruh tövbe, iman ve sevgiyi onların arasında yeşertecektir. Allah’ın kılavuzluğunda ve iman uysallığında yürüdüğün takdirde, sendeki Esenlik Ruhu dinleyicilerindeki kirli nefret ruhunu kovacak, hasta yürekleri iyileştirecek, çoklarını senin bu mütevazi hizmetin sayesinde kurtaracaktır.

Dua: Rab, sana şükrederiz, biz işe yaramayan kullarını kendi yetkinde senin Sevgi Egemenliği’ni yaymaya çağırdın. Kutsal bir yaşam sürebilmemiz için yardım et bize. Doğruluğuna susamışları güçlü sözünle donatmamız için bize güç ver. Böylece gurur ve suçları içinde esir olanlar kurtuluşa erecek, ruhsal bir doğumla eski kirli doğalarını terk edebileceklerdir. Amin.

Soru 17: Mesih habercilerine, onları müjdelemeye göndermeden önce hangi buyrukları verdi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:07 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)