Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 030 (Jesus Silences the Storm)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)
6. Mesih'in kasırga,ruhlar ve ölüm üzerindeki yetkisi (Markos 4:35 - 5:43)

a) Taberiye gölündeki kasırgayı dindirmesi (Markos 4:35-41)


Markos 4:35-41
35 O gün akşam olunca öğrencilerine, "Karşı yakaya geçelim" dedi.
36 Öğrenciler kalabalığı geride bırakarak İsa'yı, içinde bulunduğu tekneyle götürdüler. Yanında başka tekneler de vardı. 37 Bu sırada büyük bir fırtına koptu. Dalgalar tekneye öyle bindirdi ki, tekne neredeyse suyla dolmuştu. 38 İsa, teknenin kıç tarafında bir yastığa yaslanmış uyuyordu. Öğrenciler O'nu uyandırıp, "Öğretmenimiz, öleceğiz! Hiç aldırmıyor musun?" dediler.
39 İsa kalkıp rüzgarı azarladı, göle, "Sus, sakin ol!" dedi. Rüzgar dindi, ortalık sütliman oldu.
40 İsa öğrencilerine, "Neden korkuyorsunuz? Hâlâ imanınız yok mu?" dedi.
41 Onlar ise büyük korku içinde birbirlerine, "Bu adam kim ki, rüzgar da göl de O'nun sözünü dinliyor?" dediler.

Şeytan Mesih’ten nefret etmekte, O’nun izleyicilerini yok etmek, korku, ümitsizlik ve inkar çukuruna düşürmek istemektedir. Allah’ın Egemenliğiyle Şeytanın çetesi arasındaki savaş acımasızdır. Gerçi her insana sevgi besliyoruz, ama Kutsal Ruh’la Şeytanın ruhu arasında uyum sağlanamayacağını da kabul etmemiz gerekir. Mesih’in kendisi, İblisin işlerini bozmak için geldiğini belirtti. Bir defasında Şeytan azgın bir kasırgayla Mesih ve öğrencilerini Taberiye gölüne diri diri gömmek istedi. O sırada Mesih günün yorgunluğu altında, çevredeki tehlikelere aldırmaksızın teknenin bir tarafında uyumaktaydı. Kendisini her an koruyan Babasının kolları arasındayken hiçbir gücün kendisine ilişemeyeceğinden emindi.

Ama öğrenciler henüz Kutsal Ruh’un gücüne kavuşmamışlardı. Ellerinde yalnızca balıkçılıktan gelme meslek deneyimleri vardı. Oysa kasırgalar doğuran kara bulutların yarattığı dehşet, tecrübelerinden daha güçlüydü. Bu arada tekne batmakla yüz yüzeydi. Tehlike iyice çevrelerini sarınca, İsa’yı uyandırdılar. Kendileriyle ilgilenmediği için ona çıkıştılar. Korku içindeydiler.

Oysa kasırganın nedenini anlayan Mesih kalkıp havadaki kötü ruha susmasını emretti. Ağzından çıkan tek bir sözcük iblisler ordusunu dilsiz etmeye yeter. Mesih yerin, göğün, ruhların, ölümün ve yaşamın Rabb’idir. O’nun bulunduğu yere tanrısal yüceliğin huzuru egemen olur.

Kilise (imanlılar topluluğu) azgın dalgaların ortasında kasırgaya göğüs geren, gövdesinde Rab İsa Mesih’in bulunduğu bir gemiye benzer. İmanlılar topluluğuyla birlikte olmanın verdiği güveni unutacak ölçüde felaketlerin, acı olayların ürpertisi içinde misin?

Allah’ın oğlu öğrencilerine, onların yüzlerini kızartan şu soruyu yöneltti: Neden bu kadar korkaksınız? Hala imanınız yok mu? Geçmişte O, öğrencilerine İncil’e vaaz etme, kirli ruhları çıkarıp hastalıkları iyileştirme yetki ve gücü vermişti. Ancak onlar deneme anında bozguna uğrayıp korkuyla feryat ettiler. Mesih olmaksızın bozgun üzerine bozguna uğramaktan başka seçeneği olmayan işe yaramaz kişiler olduğumuzu kabul etmeliyiz. Yalnız Kurtarıcı’ya diri bir imanla bağlandığımız an O’nun ruhu beraberinde büyük bir huzur getirerek bize yerleşir, içimizde kendi olağanüstü doğası temeline oturan eşsiz bir umut yaratır. Kilisenin koruyucusu olan Rab, imanlılarını kendi gözbebeği gibi esirger.

Dua: Rab, gökyüzünde ve yeryüzünde tüm yetki sana verildi. Kıt imanımızı, kendimize dert ettiğimiz dünya işlerimizi, yalanlarımızı bağışla, ağzımızdan çıkan sözlerinle dünyadaki kirli ruhları, iblisleri susturabilmemiz için bizi sımsıkı kendinde tut. Sen bizimle olduğun sürece ne dünyada, ne de cehennemde hiçbir güç bizi yok edemez. Amin.

Soru 11: Kasırganın ortasında Mesih nasıl huzur içinde uyuyabiliyordu? Dalgaların dindirilişi bize neyi öğretiyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:02 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)