Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 031 (Jesus Heals a Demon-Possessed)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)
6. Mesih'in kasırga,ruhlar ve ölüm üzerindeki yetkisi (Markos 4:35 - 5:43)

b) Cinli bir adamın iyileştirilmesi (Markos 5:1-20)


Markos 5:1-20
1 Gölün karşı yakasına, Gerasalılar'ın memleketine vardılar. 2 İsa tekneden iner inmez, kötü ruha tutulmuş bir adam mezarlık mağaralardan çıkıp O'nu karşıladı. 3 Mezarların içinde yaşayan bu adamı artık kimse zincirle bile bağlı tutamıyordu. 4 Birçok kez zincir ve kösteklerle bağlandığı halde, zincirleri koparmış, köstekleri parçalamıştı. Hiç kimse onunla başa çıkamıyordu. 5 Gece gündüz mezarlarda, dağlarda bağırıp duruyor, kendini taşlarla yaralıyordu.
6 Uzaktan İsa'yı görünce koşup geldi, O'nun önünde yere kapandı. 7 Yüksek sesle haykırarak, "Ey İsa, yüce Tanrı'nın Oğlu, benden ne istiyorsun? Tanrı hakkı için sana yalvarırım, bana işkence etme!" dedi. 8 Çünkü İsa, "Ey kötü ruh, adamın içinden çık!" demişti.
9 Sonra İsa adama, "Adın ne?" diye sordu. "Adım Tümen. Çünkü sayımız çok" dedi. 10 Ruhları o bölgeden çıkarmaması için İsa'ya yalvarıp yakardı.
11 Orada, dağın yamacında otlayan büyük bir domuz sürüsü vardı. 12 Kötü ruhlar İsa'ya, "Bizi şu domuzlara gönder, onlara girelim" diye yalvardılar. 13 İsa'nın izin vermesi üzerine kötü ruhlar adamdan çıkıp domuzların içine girdiler. Yaklaşık iki bin domuzdan oluşan sürü, dik yamaçtan aşağı koşuşarak göle atlayıp boğuldu.
14 Domuzları güdenler kaçıp kentte ve köylerde olayın haberini yaydılar. Halk olup biteni görmeye çıktı. 15 İsa'nın yanına geldiklerinde, önceleri bir tümen cine tutulan adamı giyinmiş, aklı başına gelmiş, oturmuş görünce korktular. 16 Olayı görenler, cinli adama olanları ve domuzların başına gelenleri halka anlattılar. 17 Bunun üzerine halk, bölgelerinden ayrılması için İsa'ya yalvarmaya başladı.
18 İsa tekneye binerken, önceleri cinli olan adam O'na, "Seninle geleyim" diye yalvardı.
19 Ama İsa adama izin vermedi. Ona, "Evine, yakınlarının yanına dön" dedi. "Rab'bin senin için neler yaptığını, sana nasıl merhamet ettiğini onlara anlat." 20 Adam da gitti, İsa'nın kendisi için neler yaptığını Dekapolis'te duyurmaya başladı. Anlattıklarına herkes şaşıp kalıyordu.

Işık karanlıkta parlar, ama karanlık onu tanıyamaz. İsa memleketin sınırlarından çıkıp doğuya, putperestlerin ülkesine yöneldi. Bu yörenin insanları Allah’ın şeriatından ayrı yaşıyor, domuz eti yiyor, içlerinden bazılarına egemen olan kirli ruhlardan yardım diliyorlardı. Ruhlara tutulmuş bu insanlar ölüler gibi mezarlarda yaşıyorlardı. Bugün dahi insanlar Allah’ın Ruhundan uzaklaşıyor, düşünürlere, bilginlere sığınıyorlarsa, yazıklar olsun! Helak çukuruna her gün biraz daha batan bu kişiler ruhsal ölülerdir.

Cehennemin etki alanında bulunan bu bölgeye geldiğinde ruhlar, yanan bir lambanın çevresinde toplanan sinekler gibi Rab’be üşüştüler. Mesih’in yetkisi her yerde geçerlidir. O’nun varlığı imanlılarda huzur ve sevinç, kötü ruhlarda ise korku, dehşet yaratır. Kasırgadan, gölün azgın sularından korkmayan İsa ne iblisten ne de halkı ürküten kirli ruhlara tutulmuş insanlardan çekinecekti.

Demir zincirleri yere vurarak korkutucu sesler çıkaran, kendi kendilerini yerden yere vurarak yaralayan, çevredeki insanları taşlayan insanlara İsa sevgisiyle yaklaştı. Hiçbir ruhun kendisine zarar veremeyeceğinden emindi.

Sözünü ettiğimiz ruhlara kapılmış bir zavallı, İsa’nın ayakları önünde yere kapandı. O’nun Allah’tan geldiğine, kendisine bizzat Allah’ın yerleştiğine inanıyordu. Cehennemin uğursuz doğasını tanıyan İsa, öğrencilerine bu adamın bedeninde binlerce iblisin barındığını belirtti. Ruhlar, yıkıcı amaçlarını gerçekleştirmek için insan bedenini bir araç gibi kullanırlar. Adama hiçbir yararları dokunmadı, aksine onu kendi kendisini parçalayan cehennemlik bir haydut yaptılar.

İsa sözünün gücü ve yetkisiyle bu insandan “bir tümen kötü ruh” çıkardı. Bir insanın iyileşmesini iki bin domuzu feda etmeye değer gördü.

Şimdi karşımızda bambaşka bir manzara var. Kötü ruhların esaretinden kurtulan adam üstünü başını düzeltti, aklı başında bir insan olarak hamd ve şükür duygularıyla İsa’nın dizi dibine oturdu. İsa’nın sağladığı kurtuluşun amacı da budur. O’na gelen kişi akıllanır, yaşantısında dürüst, işinde çalışkan, yepyeni bir insan olur. Mesih’i sevmek, kişi için yapıcı ve itici bir güç, enerji kaynağıdır, onu gerçeğin savunucusu, tanrısal sevginin korku, yalan ve ahlaksızlık dünyasında canlı bir timsali kılar.

O çevredeki insanlar hem cehennem ruhlarını görüp tanıdılar, hem de göksel yetkiyi hissettiler. Şaşkınlıkları sonsuzdu. Mesih’e tapınacakları yerde, korku içinde O’ndan bölgelerini derhal terk etmesini istediler. Mallarını, domuzlarını diri Mesih’e tercih ettiler.

İyileşen adama gelince, Mesih’e eşlik etmek istedi. İsa ise ondan bölgesinde kalıp Rab’bin gücüne tanıklık etmesini istedi. Onun kurtuluşu ölüm karanlığı altındaki yurdu için bir umut ışığı oldu.

Sen de şimdi Mesih’in dizi dibine oturuyor, açıkça O’nun adına ve gücüne tanıklıkta bulunmak arzusunu duyuyor musun?

Dua: Rab İsa, tanrısal yetkin önünde tapınırız. Senin her şeye gücün yeter. Bizi yok etmiyor, her türlü çirkinlik, kin ve hırstan kurtarıyorsun. Bizleri sevgi ve gerçekle dolu, tertibi düzeni seven insanlar kıl. Gücünün haberini tüm yakınlarımıza ve dostlarımıza yayabilmemiz için bize yardım et. Amin.

Soru 12: Mesih’in kötü ruhlardan kurtardığı adam, yaşamına nasıl devam etti?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:03 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)