Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 008 (Baptism of Jesus Christ)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
Bölüm 1 - Mesih’in ortaya çikişina değin bir giriş (Markos 1:1 - 1:13)

3. İsa Mesih’in vaftizi (Markos 1:9-11)


Markos 1:9-11
9 O günlerde Celile'nin Nasıra Kenti'nden çıkıp gelen İsa, Yahya tarafından Şeria Irmağı'nda vaftiz edildi. 10 Tam sudan çıkarken, göklerin yarıldığını ve Ruh'un güvercin gibi üzerine indiğini gördü. 11 Göklerden, "Sen benim sevgili Oğlum'sun, senden hoşnudum" diyen bir ses duyuldu.

O günlerde İsa Galile’nin Nasıra kentinden geldi, Yahya’nın eliyle Ürdün ırmağında vaftiz edildi. Tam sudan çıkarken, göklerin yarıldığı ve Ruh’un bir güvercin gibi üzerine indiğini gördü. Göklerden bir ses geldi: “Sen benim sevgili Oğlumsun, senden hoşnudum.

Nasıra O zamanlar din ve kültür merkezi Kudüs’e uzak bir dağ köyüydü. Nasıra’nın dağları, tepeleri hırsızlara, eşkıyalara, isyancılara yataklık yapıyordu. Bozuk çevresine affı için vaftiz edilmeye de ihtiyacı yoktu. O günahsız ve tertemizdi, ama insanlığın yerine vaftiz olmayı arzuladı. Dünyanın günahını kaldırmasını isteyen Allah’ın çağrısına uydu.

Bu şanslı görevine babası tarafından atanır atanmaz evreni Allah ile barıştırma eylemini gerçekleştirmeye başladı. O zaman yaklaşık otuz yaşındaydı.

Bizim yerimize vaftiz olduğu sırada gökler yarıldı, Kutsal Üçlük Sırrı görüldü. Barışı simgelercesine bir güvercin biçiminde inen kutsal ruh başının üzerine kondu. Allah’ın esenliği Esenlik önderinin yüreğine yerleşti, oradan bir daha ayrılmadı. Çünkü Allah’ın Mesih’i insanlık doğasını Yaratıcının hizmetine vermişti. Bu arada göklerden bir ses duyuldu. “Sen benim oğlumsun senden hoşnudum.

Kuşkusuz Mesih öncesizden beri Kutsal Ruh ile doluydu. Fakat vaftizi sırasında Allah, olağanüstü bir yolla Mesih’in itaatinin, kendisinin istemiyle bağdaştığını açıkladı.

Kutsal Ruh’un olduğu yerde Allah konuşur. Baba niteliğiyle kendisini açıklar.

Babanın sonsuz bir tanıklık olmak üzere Oğlu için söylediği sevgi sözleri asla insan eseri olamaz. Hiçbir insan bu sözlerin taşıdığı sırların derinine inemez. Aradan perdeleri kaldıran Allah sevgi ve sevinç nitelikleri ile özünü insanoğluna gösterdi. Mesih’in oğlu olduğuna tanıklık etti.

Onda beden bulan tanrılık, yumuşaklığı, sevgisi, merhameti ve sabrı ile kendini gösterdi. Asi, başkaldırmış dünyayı Kutsal Allah ile barıştıran İsa’nın sevgisinin bir benzeri yoktur. O bununla da kalmadı, bize Allah’ın çocukları olma ayrıcalığını verdi. Bu sayede bizde Allah’ın hoşnutluğunu kazanabiliriz.

Dua: Göksel Baba, hamd ve şükürle sana tapınırız. Çünkü sen sevgili Mesih’inin oğulluğunda bize babalık niteliğini öğrettin, Kutsal Ruh’un ile sınırsız sevgini duyurdun, yaşamımızı eşsiz lütfuna hamd duaları ile doldurdun. Amin.

Soru 10: Kutsal Üçlük nasıl göründü?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:48 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)