Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 007 (Ministry of John the Baptist)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
Bölüm 1 - Mesih’in ortaya çikişina değin bir giriş (Markos 1:1 - 1:13)

2. Vaftizci yahya ürdün ırmağında (Markos 1:2-8)


Markos 1:2-8
2 Peygamber Yeşaya'nın Kitabı'nda şöyle yazılmıştır: "İşte, habercimi senin önünden gönderiyorum; O senin yolunu hazırlayacak." 3 "Çölde haykıran, `Rab'bin yolunu hazırlayın, Geçeceği patikaları düzleyin' diye sesleniyor." 4 Böylece Vaftizci Yahya çölde ortaya çıktı. İnsanları, günahlarının bağışlanması için tövbe edip vaftiz olmaya çağırıyordu. 5 Bütün Yahudiye halkı ve Yeruşalimliler'in hepsi ona geliyor, günahlarını itiraf ediyor, onun tarafından Şeria Irmağı'nda vaftiz ediliyordu. 6 Yahya'nın deve tüyünden giysisi, belinde deri kuşağı vardı. Çekirge ve yaban balı yerdi. 7 Şu haberi yayıyordu: "Benden sonra benden daha güçlü olan geliyor. Eğilip O'nun çarıklarının bağını çözmeye bile layık değilim. 8 Ben sizi suyla vaftiz ettim, ama O sizi Kutsal Ruh'la vaftiz edecektir."

Yaşaya Peygamberin yazdığı gibi: “Bak, senin önünden habercimi gönderiyorum. Senin yolunu hazırlayacak. Çölde çağıran birinin sesi: Rab’bin yolunu hazırlayın. Patikalarını düzeltin diyor.,

Vaftizci Yahya çölde ortaya çıktı. Günahların bağışlanması için tövbe edip vaftiz olma haberini yayıyordu. Bütün Yahudi’ye ülkesi, Kudüslülerin hepsi ona akın etti. Günahlarını itiraf ediyorlar, Yahya’nın eliyle Ürdün ırmağında vaftiz oluyorlardı. Yahya deve tüyüne bürünmüştü, belinde deriden kuşağı vardı, çekirge ve yaban balı yerdi. Şu haberi yayıyordu: “Benden sonra benden daha güçlü olan geliyor, eğilip O’nun çarıklarının bağını bile çözmeye layık değilim. Ben sizi su ile vaftiz ettim, O sizi Kutsal Ruh ile vaftiz edecek.

İleri teknoloji sayesinde en olumsuz koşullarda bile yollar döşenip kanallar açılabilmesine karşın, İnsanlar Allah’a giden bir yol kurabilmekten acizler. Allah’ın senin yüreğine, ailene ve dostlarına bir yol döşemesini ister misin? Rab’bin işlerini ve yaklaşan gelişini başkalarına haber vermeye hazır mısın?

Çokları basın yayın araçları yollarıyla ün kazanmaya, diğerlerine önderlik yapmaya çalışıyorlar. Ama sesleri bir süre sonra unutulmaya mahkum ve değersiz. Oysa Vaftizci Yahya Kutsal Ruh’un gücünde Mesih’in haberciliğini yaptı. Rab’bin ilhamıyla duyurduğu peygamberlikleri yürekleri deldi, dinleyicileri günahlı doğalarıyla karşı karşıya bıraktı. Çöl, ruhsal yönden ölü, Allah’ın kayra yağmurundan mahrum canları temsil ediyordu sanki. Dinleyicilerinden yürekten tövbe etmelerini, düşüncelerini değiştirip işledikleri günahlarını itiraf etmelerini istedi. Günahları gizlemeden itiraf etmelerini istedi. Günahları gizlemeden itiraf etmek kibir duvarını yıkar, vaftiz ise günahlının paklandığını, eski insanın öldüğünü gösterir.

Sen de içlerinde olmak üzere herkesin bağışlanıp arınmaya özlem duyduğunun farkında mısın?

Yahya Mesih’e götüren yolu açmak için Allah’ın adında ve Ruhunun gücünde günahların bağışlanacağını duyurdu. Binlerce kişi Kutsal Allah’ın önünde tövbe etti. Ancak Vaftizci tövbenin, günahların itiraf ve vaftizin kişide köklü bir değişimi gerçekleştiremeyeceğini biliyordu. Yürekleri yalnızca Kutsal Ruh avutabilirdi. Allah dua etmekte olan peygamberi Vaftizci Yahya’ya, Mesih’in tüm tövbe edenlere yeni yürekler bağışlayıp onları Kutsal Ruh’u ile vaftiz etmek üzere pek yakında geleceğini duyurdu. Yahya Allah’ın oğlu ile karşılaşacağını düşününce ürperdi. O gelmekte olanın çarıklarını dahi çözmeye layık olmadığının bilincindeydi.

Tanrısal gaye tövbe eden kişinin sevgi ruhu ile dolmasını öngörüyor. Fakat diri Mesih’e iman etmeksizin kimse bu ruha kavuşamaz. O Baba’sı ile birlikte bu kutsal ruhun kaynağıdır. İşlediğin günahlarla birlikte, ama artık günah yolunda yürümemek azmiyle Mesih’e koş. O günahlarını bağışlayacak, seni pak ruhu ile dolduracaktır. Şimdi seni çağırmakta olan bu Kutsal, O’na sığındığın taktirde seni yetkinleştirecek, kusurlarını düzeltecektir.

Dua: Göksel Baba, sana şükürler olsun, Oğlunun yolunu açsın diye Vaftizci Yahya’yı gön-derdin. Kutsal Ruhunun rehberliğinde bizlere yürekten tövbe etme gücü ver. Senin ışığında günahlarımızı görme yeteneği bağışla bize. Senin gücünde günah yolundan kesin bir biçimde dönelim, sağa sola sapmadan işlediğimiz her suçu itiraf edelim. Biricik Oğlunun kanında sağlanan sevgine susamış tüm insanlarla birlikte Kutsal Ruh’a uygun bir yaşam sürelim. Amin.

Soru 9: Vaftizci Yahya’nın gönderiliş amacı neydi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:47 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)