Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 009 (Temptation of Jesus Christ)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
Bölüm 1 - Mesih’in ortaya çikişina değin bir giriş (Markos 1:1 - 1:13)

4. İsa Mesih’in Denenmesi (Markos 1:12-13)


Markos 1:12-13
12 O an Ruh, İsa'yı çöle gönderdi. 13 İsa çölde kaldığı kırk gün boyunca Şeytan tarafından denendi. Yabanıl hayvanlar arasındaydı, melekler O'na hizmet ediyorlardı.

Allah’ı bir nebze tanıyıp O’nun planından haberdar olan şeytan korku ve dehşet içinde Kutsal Ruh’un Mesih’e yerleştiğine tanık oldu. Bu olayın insanlık tarihinin dönüm noktalarından birini oluşturduğunu anlamıştı. Allah’ın oğlu dünyayı Babası ile dünyayı barıştırma eylemine girişmişti. “Denemeci”, Allah’ın Kuzusu’nu dünyalık arzulara çekmeye; “Kurbanlık” hizmetini sunmaya hakkı olmasın diye O’nu saptırmaya uğraştı.

Fakat Kutsal Ruh, vaftizin ardından Mesih’i doğruca savaşmak üzere çöle yöneltti. Allah’ın Oğlunun Şeytandan korkusu yoktur. Zira Kutsalların en değersizi bile şeytandan güçlüdür.

Mesih’in üzerine birbiri ardınca saldıran şeytansal denemelerin karşısında bir an bile yılgınlığa kapılmadı. Şeytanın çağrılarına ne uydu, nede kulak verdi. Yoksulluk, alçakgönüllülük ve sevgi yolunu seçti. Babası’nın sevgisine güveni tamdı. O çarmıh yolunda kararlı adımlarla ilerlerken her-hangi bir “uzlaşmacı çözüme” yanaşmadı. Bu dünya, insanoğlu ancak kendi bedenini kurtarmalık olarak sunduğu taktirde kurtulabilirdi.

Şeytanın akıl üstü denemelerini Mesih birer birer yenilgiye uğrattı. Allah’ın istemine öylesine bağlıydı ki, çölün yırtıcı hayvanları bile O’na bir zarar vermekten çekindiler. Engin yürekli kuzunun yolunu seçmişti Mesih. Bu, günahların bağışlanmasına götüren karanlık bir yoldu. Ölümü ile Allah’ın sevgi olduğunu açıkladı.

Bu ruhsal savaşımın ardından melekler O’na hizmet ettiler. Allah’ın düşmanı gücünden, makamından eden Mesih’in zaferi ile eşsiz bir sevince gömülmüşlerdi.

İsa kırk gün kırk gece oruç tuttu. “Kırk” halkının çöldeki yolculuk yılları, Sina dağında Musa’nın Allah önünde durduğu günlerin sayısıydı. Doğru ile kötü arasındaki savaşım da kırk gün sürdü.

Dua: Sevgi ruhundan doğan Rab, sana taparız. Çünkü sen hizmetinin başlangıcında Şeytanı yenilgiye uğrattın, onun denemelerine boyun eğmedin. Sana şükür ederiz, çünkü malı makamı reddettin; cömertlik, kutsallık ve alçakgönüllülük yolunu seçtin. Kibrimizi, iğrençliğimizi bağışla. Sen, Allah Kuzusu’nu izleyebilmemiz için bizi sevgi ruhunla doldur. Amin.

Soru 11: Kutsal Ruh Mesih’i neden Şeytan tarafından denemek için çöle yöneltti?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:48 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)