Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 006 (Summary of the Title)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
Bölüm 1 - Mesih’in ortaya çikişina değin bir giriş (Markos 1:1 - 1:13)
1. Markos incili’nin başliği ve konusu (Markos 1:1)

e) Özetle Markos İncilinin Başlığı


Müjdeci Markos seçtiği ilk beş sözcükle mesajının temel ilkesini ve özünü bildirdi. Bu kısa girişi izleyen tüm haberler artık bu temel ilkenin bir açıklaması; okuyucunun tarihsel gerçeği bulmasını kolaylaştıracak, Mesih’in tanrılığını sağlayacak temel basamaklardır.

Markos neden İncili’nin daha girişinde hem Romalıları hem de Yahudileri incitecek bu sözleri seçti? Müjdeci Roma’ya göç etmiş olan Yahudiler ile putperest Romalılara sanki şöyle sesleniyordu: “Kişisel olarak yaşadığımız tarihsel olaylar ne bir felsefe, nede düzme bir yalandır. O meydana gelmiş bir olaydır. Olan bitenden başka bir şey yazamam. İsa gönüllerimizi sevinç, esenlikle doldurdu; düşüncemizin merkezi, imanımızın temeli, tanıklığımızın gücü oldu.

O bu girişi ile Roma’daki Yahudilere de cevap veriyordu. Atalarınız Nasıralı İsa’nın Vaadedilen Mesih olduğunu kavrayamadılar. O’nu öldürdüler! Tövbe edip, O’na inanın ki kurtulasınız.” Bu sözler nedeni ile Markos ve Petrus Yahudilerin gözünde taşlanarak öldürülmeyi hakkettiler.

Markos tanrısal gerçeği dinleyicilerine söz oyunları ile kabul ettirmeye çabalamadı. Gerçekten olanların gerçeğin sesine kulak vereceklerini biliyordu.

İsa’nın yaşamını dikkatle incele O’nun Rab olduğunu göreceksin.

Soru 8: Müjdeci, İncili’ne neden böyle bir giriş cümlesi seçti?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:47 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)