Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 005 (Son of God)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
Bölüm 1 - Mesih’in ortaya çikişina değin bir giriş (Markos 1:1 - 1:13)
1. Markos incili’nin başliği ve konusu (Markos 1:1)

d) “Allah’ın Oğlu” Ne Demektir?


Markos 1:1 Tanrı'nın Oğlu İsa Mesih'le ilgili Müjde'nin başlangıcı.

Yahudiler Allah’a oğulluk iddiasını Allah’a küfür olarak nitelemişlerdir. Yahudi Yüksek Konseyi o dönemde bu iddiada bulunan kişinin idama çarptırılmasını kararlaştırmıştı. Böyle birinin Allah’ın öfkesinin herkesin üzerine inmeden, bir an önce halktan çıkarılması, başkentten uzak bir yerde taşlanması gerekiyordu. Sami uluslarının büyük bir çoğunluğu öteden beri tek, ortağı olmayan, hiçbir şeyin kendisine benzemediği bir Allah’ın varlığına inanmışlardır. (Çıkış 20:2, Tesniye 6:4-5)

Bununla birlikte Eski Antlaşma Dönemi imanlıları imanlılar topluluğunun, kimi kez kralın ya da gelecek olan Mesih’in yasak oğulluk anlamında Allah’ın oğulları oldukları düşüncesini reddetmiyorlardı. Ancak onlar bununla Allah’tan ruhsal (anlamda) doğmuş olmayı kastediyorlardı. Eşsiz yüce Allah’a iman asla terk edilmedi. (Çıkış 4:22, Hoşea 11:1, 89.Mezmur:28, II. Samuel 8:14, 4 Ezra 7:28)

Oysa Yunanlılarda ve Romalılarda bunun tam aksini görüyoruz. Bu halklar bir çok tanrının varlığına inanıyorlar, onların aralarında evlendiklerini, birbirlerine karşı sevgi ve kin beslediklerini, çoluk çocuk sahibi olduklarını sanıyorlardı. İki bin yıl önce Akdeniz yöresi bu türden inançların vatanı idi. Sunakları ile görkemli tapınaklar buralarda cansız tanrılara kulluk edildiğini tanıtlıyor. Yöre halkı o zamanlar kirli ruhlar ile Allah arasında bir ayrım yapmamışlar, istisnasız her ruha inanmışlardır.

Petrus ve Markos üstün bir cesaretle Roma’da bu çok tanrılı inanca karşı çıktılar, yalnızca tek bir Allah’ın olduğunu söylediler. Bu Allah’ın yalnızca tek bir Oğul’u vardı. O tüm çağlardan önce, kişinin ağzından çıkıp gene kendisine ait olan söz benzerliğinde Baba Allah’tan doğmuştu. Öncesiz Allah Oğul’un doğuşu ruhsal olup bedensel anlamda anlaşılmamalıdır. Kutsal Allah’ın bakire Meryem ile cinsel ilişkiye girdiğini sanan yada söyleyen kişi küfre düşmüş, korkunç bir günah işlemiştir. Beytlehem’deki doğuşu İsa’nın gerçek doğumu değildi. bu yolla yalnızca bedene girmişti. O’nun gerçek doğumu yaratılıştan önce ruhsal olarak Baba’dandır. Bu nedenle tüm Mesih inanlıları O’nun Allah’tan Allah, Işık’tan Işık, doğmuş ama yaratılmamış olduğunu, Baba ile aynı özü taşıdığını itiraf eder.

Allah katında imkansız yoktur. O istedikten sonra kim O’nun bir oğul sahibi olmasına engel olabilir? İnsanlar Allah’ın sadece tek ve bir olduğunu savunarak bir yerde O’nun özgürlüğünü sınırlıyorlar. Allah insan düşünce ve tasavvurlarından daha yücedir.

Allah’ın Oğlu, melek Cebrail’in bakire Meryem’e haber verdiği gibi bedende göründü: Kutsal ruh senin üzerine gelecek, yüce olanın gücü sana gölge salacak. Bu nedenle doğacak olan Kutsal’a Allah’ın oğlu denecek” (Luka 1:35) Meryem ürkmesine rağmen Rab’bin sözüne iman etti. Karnında Kutsal Ruh ile İnsan kanının birliğinden oluşan cenin meydana geldi. Böylelikle insanlık doğası tanrısal ruhun denetiminde gelişti. İsa günahsız, kutsal bir yaşam sürdü.

Allah’ın bir oğlu olması, birden fazla Allah’ın var olduğu anlamına gelmez. Çünkü biz tüm yüreğimizle Allah, oğul ve Kutsal Ruh arasındaki yetkin birliği itiraf ediyoruz. Bu üçünün nasıl tek bir Allah olduğu sorusuna gelince, bu insan aklının kavrayabileceği bir gerçek değildir. İmanlı ancak Ruh ve Gerçekte ikinci kez doğduktan sonra bu sırrı öğrenir, Allah’ın sevgi olduğunu görür. Üç uknum arasındaki birlik yetkin, apaçık bir birliktir. Sevginin ne olduğunu bilmeyen bir kişi Allah’ı tanıyamaz.

Mesih türlü yollarla Allah ile kendisi arasındaki birliği duyurdu. O’nu dinleyelim: Gerçekten sizlere belirtirim, Oğul kendiliğinden hiçbir şey yapamaz. Ancak Baba’nın yapmakta olduğu işleri görerek onları yapar. Çünkü O her ne yaparsa, Oğulda tıpkı onları yapar. Nedeni, Baba Oğul’u sever ve yaptıklarının tümünü O’na gösterir. O’na bunlardan daha yüce işlerde gösterecektir;sizler şaşakalasınız diye...Çünkü Baba ölüleri diriltip yaşam sagladığı gibi, Oğulda istediğini diriltir. Baba hiç kimseyi yargılamaz. tüm yargılama yetkisini Oğul’a verdi. Öyle ki, herkes Babayı onurlandırdığı gibi Oğul’u onurlandırsın. Oğul’u onurlandırmayan, O’nu gönderen Baba’yı da onurlandırmaz. Oğul’a saygıda bulunmayan, O’nu gönderen Baba’ya da saygıda bulunmaz. (Yuhanna 5:19-23)

Babası ile eylem yönünden birliğini duyuran bu itiraftan sonra, İsa’nın, bu kez Babası ile öz ve yetki açısından birliğini açıklayan itirafını buluyoruz. Her şey bana babam tarafından verildi. Oğul’u Baba’dan başkası bilmez. Birde, Oğul’un kendisine Babayı açıklamak istediği kişi Babayı bilir. Ey bütün yorulanlar, ağır yük altında yıprananlar! Bana gelin. Sizleri dinlendiririm.” (Matta 11:27-28)

Öğrencileri ile yaptığı bir toplantıda İsa Baba birliğini kesin bir biçimde açıkladı. Ben ve Baba biriz. Öğrencilerinden birine de Benim Baba olduğuma, Baba’nın da bende olduğuna inanmıyor musun? Demişti. Ben sizlere söylediğim sözleri kendiliğimden söylemiyorum. Ama bende duran Allah kendi işlerini yapmaktadır. Bana inanın, Ben Baba’dayım, Baba’da bendedir. Hiç olmazsa bana bu işler nedeniyle iman edin.” (Yuhanna 10:30, 14:10-11)

Kutsal Kitabın bu temel gerçeği ışığında, İsa’nın Beni görmüş olan Baba’yı görmüştür.” (Yuhanna 14:9) demeye hakkı olduğunu anlayabilirsin.

Yahudi Yüksek Konseyi başkanı yargı sırasında önünde bağlı bulunan İsa’ya kurnazca Diri olan Allah’ın adına söyle, sen Allah’ın oğlu Mesih misin? demişti. (Matta 26:63). İsa bu gerçeği yalanlamak yerine itiraf edip, tanrısal doğasına tanıklık edince küplere bindiler, O’nu derhal ölüme yolladılar. Allah’ın oğlu olduğunu söylediği için İsa’ya ölüm cezası verdiler. Bu tarihsel olayın üzerinden 1900 yıl sonra nasıl birileri İsa’nın böyle bir itirafta bulunmadığını iddia edebiliyorlar? Bu kuşkucular Kutsal Allah’ın biricik oğlu İsa Mesih’in özünü ne yazık hala anlayabilmiş değiller.

Dua: Sevecen oğul, sana tapınır, Kutsal Baba sana hamd ederiz. Çünkü sen, kendini oğlun İsa’da duyurduğun gibisin. Sınırlı aklımız senin gerçek kimliğini kavrayamaz. Kutsal Ruhun ile zihinlerimizi aydınlatmanı diliyoruz. Böylece seni, Oğul’u ve Kutsal Ruh’u bizleri Kayra ile senin çocukların kılan sevgi bağındaki birlikte kavrayabilelim. Amin.

Soru 7: “Allah’ın Oğlu” sözünün ifade ettiği temel gerçekler nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 09:46 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)