Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Colossians -- 038 (How Can the Unity of a Church Grow?)

Arabic -- Chinese -- English -- French?-- German -- Russian? -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

KOLOSELİLER - MESİH İçinizde!
Elçi Pavlusun Koloselilere Yazdığı Mektup

Bölüm 3 - Dirildikten sonraki yaşamın nasıl? (Koloseliler 3:1-17)

17. Kilise içinde birliktelik nasıl artar? (Koloseliler 3:11-15)


Koloseliler 3:11-15
11 Bu yenilikte Grek ve Yahudi, sünnetli ve sünnetsiz, barbar, İskit, köle ve özgür ayrımı yoktur. Mesih her şeydir ve her şeydedir.

Pavlus genç inançlıların iyileştirilmesiyle Kolose cemaatinin hassas bir dayanışma içinde tutmayı başarmıştı. Cemaat üyeleri çeşitli etnik gruplardan, değişik dil ve dine sahip çok kültürlü Helenistik toplumun ayrı sosyal sınıflarından oluşmakta, aralarında, beslenme, giyim, gelenek ve hukuk konularında ciddi ayrılıklar bulunmaktaydı. Pavlus tüm bu ayrılıkları tek ve kısa bir tümce ile süpürüp atmıştı. “Kendi isteği doğrultusunda Mesih’le kaynaşanlar, artık geçmişteki aynı kişiler değildir, kutsallık içinde sevgi ve doğruluk olarak tanımlanabilecek yeni bir kültüre terfi etmişlerdir.” Bu özellikler bir arada yaşayan üyelerin çabalarıyla oluşmamıştır, daha çok çeşitli kültür ve sosyal katmanlarından oluşan bu insanları kendi adına ve gücü aracılığıyla bir arada tutmayı başarabilen diri Mesih’in eseridir. Hıristiyanların birlikteliği adına yapılacak yeni uluslararası bir ekumenik organizasyon için çuvalla para dökmek gerekmez, çünkü hepimiz Mesih’in Kutsal Ruh’u aracılığıyla bir bütünüz. Kızıl, kara, sarı ve beyaz derili Mesih ardıllarınla karşılaşanlar, şayet onlarında kendileri gibi aynı kurtarıcıya ait olduğunun bilincine varırlarsa sevinç içinde kalıcı ilişkiler kurabilecektir.

Soru 9: Üyeleri çeşitli kültürel çevrelerden gelen kiliselerde hangi nedenle gerilim ve yanlış anlaşılma vardır? Sorun nasıl çözülebilir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on March 25, 2011, at 09:47 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)