Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Colossians -- 037 (You are to be Holy)

Arabic -- Chinese -- English -- French?-- German -- Russian? -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

KOLOSELİLER - MESİH İçinizde!
Elçi Pavlusun Koloselilere Yazdığı Mektup

Bölüm 3 - Dirildikten sonraki yaşamın nasıl? (Koloseliler 3:1-17)

16. Kutsal olmak zorundasınız, çünkü ben kutsalım (Koloseliler 3:5-10)


Koloseliler 3:5-7
5 Bu nedenle bedenin dünyasal eğilimlerini fuhşu, pisliği, şehveti, kötü arzuları ve putperestlikle eş olan açgözlülüğü öldürün. 6 Bunlar yüzünden Tanrı'nın gazabı söz dinlemeyenlerin üzerine geliyor. 7 Geçmişte bunlarla iç içe yaşadığınız zaman siz de bu yollarda yürüdünüz.

Pavlus Kolose kilisesi üyelerine açıkça “Üç Cevherli Tanrı’nın yücelik sözüne inanıyorsanız, her biriniz günahlarınıza karşı hiç düşünmeden ve özenle acımasız bir savaş başlatmalısınız” diye yazdı. Elçi, özellikle yasadışı cinsellikte haksız davranışları ve paraya karşı doyumsuzluğu ön plana çıkartmıştır. Günah ve utandırıcı davranışlar içinde yaşamak Tanrı’nın gazabını ve yargısını gerektirir. Pavlus cemaat üyelerine, artık “söz dinlemez isyankârlar” diye çağırmayacağını, ancak bir zamanlar böyle davranmış olduklarını yazarak onlara teselli veriyordu. Kaba günahları İsa Mesih’e olan imanları sayesinde yaşamlarından çıkartılmış ve ortadan kaldırılmışlardır. Bu andan itibaren amaçları, eğilimleri ve duygularıyla savaşmalı, Tanrı’nın hoşuna gitmeyecek şeylerden uzak durmalıydılar.

Koloseliler 3:8-10
8 Ama şimdi öfke, kızgınlık, kötü niyet dahil, hepsini üzerinizden sıyırıp atın. Ağzınızdan hiçbir iftira ya da edepsiz söz çıkmasın. 9 Birbirinize yalan söylemeyin. Çünkü eski yaradılışı kötü alışkanlıklarıyla birlikte üzerinizden çıkarıp attınız; 10 eksiksiz bilgiye erişmek için Yaratıcısı'na benzer olmak üzere yenilenen yeni yaradılışı giyindiniz.

Hıristiyanlar iki dudakları arasından çıkacak sözlere dikkat etmelidirler. Ağızlarından yalan nefret kızgınlık ve kötülükle ilgili tek söz bile dökülmemelidir. Bu bağlamda Pavlus, üstümüzden Eski Adem ve Havva’yı kendi isteğimizle çıkardığımızı, Tanrı’ya benzer yaratıldığımız için de O’nun gelişen bilgisiyle yenilendiğimizi yazar. (Yaratılış 1:27) İsa “ Beni görmüş olan Baba’yı görmüştür” diyebilen “Yeni” İnsandır. (Yuhanna 14:9) O’nun ardılları yalnız O’nun düşüncelerini benimsemekle kalmamalı, yaratılışın amacına ulaşabilmesi için varlığına da yetişmeye gayret etmelidirler. Tüm bunlar kendi çabalarımızla olmaz, Baba’nın, Oğlun ve Kutsal Ruh’un varlığına ilişkin bilgimizin derinleştirilmesiyle gerçekleşir. O bizi imanımız ve dualarımız aracılığıyla kendi özüne benzer yapar.

Konuyla ilgili olarak şu öykü çok düşündürücüdür. Yıllar sonra USA’ dan dan ülkesine dönen bir kişi kilisenin papazına giderek heyecanla “ Eski Âdem ve Havva’yı orada çıkardım ve İsa aracılığıyla Yeni insan giysileriyle donandım” diye konuşur. Bunun üzerine papaz alaylı bir şekilde. “Dikkatli ol! Bu yaratık yüzme bilir” diye yanıtlar.

Dua: Göklerdeki Babamız, kanımızda ve bedenimizde gizli kötü emeller, düşler ve arzular taşıdığımız için utanç duyuyoruz. Bizi bağışla ve İsa Mesih ve O’nun Kutsal Ruh’u aracılığıyla içimizdeki kalıtımsal kötülüklerin körleşmesini sağla, öğle ki, Lütfun sayesinde sevgi ve doğruluktan uzaklaşmayalım. Âmin.

Soru 8: Günahların körleştirilmesi pratikte nasıl gerçekleşir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on March 25, 2011, at 09:42 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)