Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Colossians -- 029 (Mystery of the Gospel)

Arabic -- Chinese -- English -- French?-- German -- Russian? -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

KOLOSELİLER - MESİH İçinizde!
Elçi Pavlusun Koloselilere Yazdığı Mektup

Bölüm 1 - Hıristiyan inancının temel ilkeleri (Koloseliler 1:1-29)

7. Pavlus’un acıları ve Müjdenin gizemi (Koloseliler 1:23c-29)


Pavlus Sevindirici Haber’in sırrını nasıl yaydı?

Koloseliler 1:28-29 28 Her insanı Mesih'te yetkinleşmiş olarak Tanrı'ya sunmak için herkesi uyararak ve herkesi tam bir bilgelikle eğiterek Mesih'i tanıtıyoruz. 29 O'nun kudretle bende etkin olan gücüne dayanarak uğraşıp emek vermemin amacı da budur.

Pavlus Koloseliler’e kendisinin ve iş arkadaşlarının, dua eden ardıllarının yüreklerinde konut kuran muhteşem yüce İsa’nın onları gerçek insana dönüştürdüğünü yazarak mektubunu sürdürdü. Elçi karşılaştığı her kişiyi, düşüncesizce ve umutsuz olarak ölüme ve mahşere doğru yol almamaları konusunda uyarıyordu. Onlar hemen en çabuk şekilde Mesih’e, kurtarıcılarına iman etmezlerse koşar adım cehenneme doğru yaklaşıyor olacaklardı. Pavlus ilgilenen herkese tüm bilgeliği içinde ders veriyor, her sorularına yanıt veriyor, onları Mesih’in içindeki lütuf zenginliğinin derinliklerine götürüyordu. Ancak ana hedefi, her insanı İsa Mesih’in yetkinliğine yöneltmekti. Pavlus ve iş arkadaşları her Mesih ardılını tamamen İncil’den kaynaklanan sevgi, alçakgönüllülük, sevinç ve Tanrı barışıyla tanıştırmak için emek döküyorlardı. Böyle kapsamlı bir değişim öğrenmekle, tekrarlamakla veya herhangi insani bir yöntemle başarılamaz, ancak İsa Ruh’unun gücüyle gerçekleşebilir. Mesih içinde yaşayan her kişi O’nun yetkinliğinden pay alır. O’nun Ruh’u içinde yaşadığı herkesi O’nun yasalarına uymaya zorlar; “Göksel Babanız’ın yetkin olduğu gibi, sizler de yetkin kişiler olun.” (Matta5:48)

Pavlus ve etrafındakilerin Sevindirici Haber’i yayma çalışması asla göründüğü kadar kolay değildi. Yakup’un Rab’bin meleğiyle onu kutsayana dek boğuştuğu gibi, Pavlus da görüştüğü kişileri kurtarabilmek için hepsinle tek tek uğraşmak zorunda kalmıştı. Başkaları adına ruhsal kaygı taşımak, İsa’nın bu işe çağırdığı her kişi için, gerçeğin Ruh’u aracılığıyla, dua etmeyi, inanmayı, sevmeyi, sabırlı olmayı, umut etmeyi ve gerekirse oruç tutmayı gerektiren ağır bir ruhsal uğraştır. (Yuhanna 20:22-23) Pavlus kalıtımsal bozukluklara, karanlık güçlere ve bunalımlara karşı sürdürdüğü mücadeleyi ve savaşı kendi kuvvetiyle değil, zafer kazanmış Mesih’in gücüyle başardığını yazdı. Yapılan işin Mesih adının gücüyle gerçekleşmesi, kendisini tamamen O’na adamış her hizmetkâr için geçerlidir. Sonra inancın zaferini Friedrich Adolf Krummacher’in şu şiiriyle tanımlar.

Elimden gelen hiçbir şey yok
Rabbim, her şey senin elinde!

Dua: Efendilerin Efendisi, hizmetkârın Pavlus’un karşılaştığı herkese Sevindirici Haber’i tanıttığı, onları uyardığı, senin karşına çıkabilecek yetkinliği öğrettiği için Seni övüyoruz. Bize yardım et ki, arkadaşlarımız ve tanıdıklarımız için dua edelim, onlar için ruhsal uğraş verelim, doğru sözleri, doğru zamanda senin adına söyleyebilsinler. Âmin.

Soru 29: Birçok Hıristiyan’ın başkalarının önünde Kurtarıcılarından ve O’nun esenliğinden söz etmemesini neye bağlıyorsunuz? İsa için ne yapıyor veya yapmıyorsun?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on March 23, 2011, at 09:30 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)