Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Colossians -- 022 (Christ, Image of His Father and Creator of the Universe)

Arabic -- Chinese -- English -- French?-- German -- Russian? -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

KOLOSELİLER - MESİH İçinizde!
Elçi Pavlusun Koloselilere Yazdığı Mektup

Bölüm 1 - Hıristiyan inancının temel ilkeleri (Koloseliler 1:1-29)

5. Babası’nın sureti ve evrenin yaratıcısı Mesih (Koloseliler 1:15-17)


Koloseliler 1:16
16 Nitekim yerde ve gökte, görünen ve görünmeyen her şey -tahtlar, egemenlikler, yönetimler, hükümranlıklar- O'nda yaratıldı. Her şey O'nun aracılığıyla ve O'nun için yaratıldı.

Pavlus yorucu ve can sıkıcı tutukluluğu sırasında yaratılışın gizemini araştırdı ve anladı ki, Tanrı her şeyi biricik Oğlu aracılığıyla yaratmıştı. Mesih’in Babası’ndan her bilgi, yücelik ve bilgelik ve sonsuz yaşamı aldığı için her şeyin sayılamayacak kadar çeşitli biçimini yaratabilirdi. Bunların bazı aşamalar sonucu mu yoksa tek seferde mi yaratıldığı hiçbir önem taşımaz, çünkü Rab hala daha evrenin ve tüm varlıkların kontrolünü elinde tutmaktadır. Şu konuşması boşuna değildir; “ Size gelince, başınızdaki saçlar bile sayılıdır. ” (Matta 10:30) Milyarlarca güneş sistemi ve elektromanyetik alan O’nun yaratıcılık gücü ve bilgeliğiyle ortaya çıkmış olup O’nun denetimi altında düşündüğümüzden çok daha iyi İşler. O’nun ve Baba’nın Ruh’u büyük bir uyum içinde varlıkların içine işlerler. Bir gülün güzelliği ve enfes kokusu veya bir lalenin sessizce büyümesi, yaratıcımızın muhteşemliğine, bilgeliğine ve görkemine işaret etmektedir. Yaratıcımıza varlığımız için ne zaman teşekkür ve dua edeceğiz?

Elçi Yuhanna yaratıcının gizemini birkaç yıl sonra öğrenecek, Mesih’in insan bedenine bürünmüş Tanrı sözü olduğunu bildirecektir. Tanrı evreni O’nun aracılığıyla yaratmıştır. Yuhanna şöyle yazar; “ Başlangıçta Söz vardı. Söz Tanrı'yla birlikteydi ve Söz Tanrı'ydı. Başlangıçta O, Tanrı'yla birlikteydi. Her şey O'nun aracılığıyla var oldu, var olan hiçbir şey O'nsuz olmadı. Yaşam O'ndaydı ve yaşam insanların ışığıydı. (Yuhanna 1:1-4) “Söz, insan olup aramızda yaşadı. O'nun yüceliğini Baba'dan gelen, lütuf ve gerçekle dolu biricik Oğul'un yüceliğini gördük. ” (Yuhanna 1:14) Pavlus ve Yuhanna Kutsal Ruh’un yönetiminde, İsa’nın yalnız Kurtarıcı ve Rab olmadığını, O’nun aynı zamanda taratan ve yargılayan olduğunu bildirdiler. Tüm bunlar, içinde yaşadığımız akılcılık, aydınlanma ve bilgi çağında bize biraz garip gelebilir, ancak Baba’nın Ruh’u, bizim mantığımıza her ne kadar ters düşse de, tüm saygımızı Oğlu’na vermemiz konusunda ısrarcıdır.

Dua: Baba, Yaratan sensin ve bizim için İsa Mesih aracılığıyla sözünü yarattın ki, sana benzeyelim. Senin yaratıcılığının çeşitliliği ve gizemi bizi, Sana ve tüm bunları Sana layık olabilmek için yaratan Oğlu’na dua etmeye zorluyor. Âmin.

Soru 22: İncil’de geçen “Dünya, Mesih’in Babası ile uyumu sonucu yaratıldı” tümcesi ne anlama gelmektedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on March 21, 2011, at 02:02 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)