Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Colossians -- 007 (Greeting)

Arabic -- Chinese -- English -- French?-- German -- Russian? -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

KOLOSELİLER - MESİH İçinizde!
Elçi Pavlusun Koloselilere Yazdığı Mektup

Bölüm 1 - Hıristiyan inancının temel ilkeleri (Koloseliler 1:1-29)

1. Tanıtma ve esenlik dilekleri (Koloseliler 1:1-2)


Koloseliler 1:1-2
1 Tanrı'nın isteğiyle Mesih İsa'nın elçisi atanan ben Pavlus ve kardeşimiz Timoteos'tan, 2 Kolose'de bulunan, Mesih'e ait kutsal ve sadık kardeşlere selam! Babamız Tanrı'dan sizlere lütuf ve esenlik olsun.

Kutsallara ve Mesih içindeki biraderlere

Pavlus ve Timoteos Kolose kilisesinin üyelerini, Mesih aracılığıyla günahlarından arındıkları, (İbraniler 9:14; 10:14) O’nun lütfuna hak kazandıkları (Romalılar 3:2224) ve içlerinde taşıdıkları Kutsal Ruh’u onayladıkları (Romalılar 5:5b) için “Kutsal” olarak nitelerler. Onlar çektikleri acılar ve gördükleri zulüm karşısında imanları içindeki Teselli edici Ruh sayesinde ayakta kalabilmişlerdir. (Yuhanna 16:33; 17:17) Bu nedenle mektupta kendilerinden, “Mesih içindeki imanlı biraderler” diye söz edilir. (Matta 12:47-50; Romalılar 8:29; Efesliler 2:19-22) Bu onur hitabı, onların yasal olarak Tanrı ailesine kabul edildiklerinin onayıdır ve kilisenin her bir ferdinin Mesih içinde korunmakta ve saklanmakta olduğunu ifade eder. Bu ilginç “Mesih içinde”, Rab’bin içinde veya O’nun içinde terimleri Yeni Antlaşma’da 100 kereden fazla kullanılmıştır ve kendimizi teslim ettiğimiz Kurtarıcı ve Rab’bin ruhsal korunma sahasında bulunduğumuzu anlatır. Mektubun giriş bölümünde sözü geçen kiliselerin üyeleri Yeni Antlaşma’ya göre bağışlanan Kurtarılışın kapsama alanına dâhildirler. Kolose kilisesi herhangi bir Elçiden yardım almadan Yeni Birliğin lütuflarını ve haklarını almıştır ve her türlü baştan çıkartılma denemesine rağmen bu durumunu koruma başarısını göstermiştir.

Dua: Göklerdeki Babamız, İsa Mesih aracılığıyla biz günahkârları kurtarılmış insanlar haline getirdiğin için sana teşekkür ediyoruz. Senin Kutsal Ruh’unu aldıktan sonra Mesih içinde biraderler olduk. Bizlere bak ve biz ruhsuz bencillere kurtarışını göster, bu yolla kutsanmış kardeşler olalım. Amin.

Soru 7: Kutsal kimdir? Hangi yolla Mesih içinde kardeş olabiliriz?

Pavlus Diasporada bulunan küçük kiliseye Esenlik dileklerini yolladı ve ona “Tanrı’nın lütfü ve O’nun barışı” sizindir müjdesini verdi. Yetkiyle söylenen bu sözlerin başka bir içeriği yoktur.

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on March 08, 2011, at 09:24 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)