Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Colossians -- 006 (Greeting)

Arabic -- Chinese -- English -- French?-- German -- Russian? -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

KOLOSELİLER - MESİH İçinizde!
Elçi Pavlusun Koloselilere Yazdığı Mektup

Bölüm 1 - Hıristiyan inancının temel ilkeleri (Koloseliler 1:1-29)

1. Tanıtma ve esenlik dilekleri (Koloseliler 1:1-2)


Koloseliler 1:1-2
1 Tanrı'nın isteğiyle Mesih İsa'nın elçisi atanan ben Pavlus ve kardeşimiz Timoteos'tan, 2 Kolose'de bulunan, Mesih'e ait kutsal ve sadık kardeşlere selam! Babamız Tanrı'dan sizlere lütuf ve esenlik olsun.

Timoteos

Pavlus Yüceliği överken yalnız değildi, genellikle çevresinde kendisiyle birlikte eylemde bulunan, elçilik görevleri yüklenen ve onunla beraber dua eden çalışma arkadaşları veya ziyaretçileri bulunmaktaydı. Hapishanede bulunduğu süre içinde yardımcılarının kendisini ziyaret etmesine izin verilmişti. Bu kişiler kendisine cesaret veriyor, dikte etiği mektupları papirüs veya parşömen üzerinde yazıya döküyorlardı. Kolose mektubunu yazdığı sırada ruhsal oğlu Timoteos onun yanındaydı ve olasılıkla Yunanca konusunda katkılarda bulunmuştu. Pavlus tüm yardımcıları ve arkadaşları arasında ilk sırayı alan bu genç adamı Mesih içindeki biraderim diye çağırmaktaydı. (I. Korintoslular 16:10-11; Filipililer 2:19-23)

Timoteos Lystralıdır (Konya civarı) Babası Roma İmparatorluğu sınırları içinde yaşayan bir Yunanlı, anneannesi Lois ve annesi Eunike koyu birer Yahudi idiler. Atalarının ruhsal mirasını çocuklarına aktarabilmek için ona Tora dersleri vermişlerdi. (Elçilerin İşleri 16:13; II. Timoteos 1:5; 3:13-15) Genç adam büyük olasılıkla Pavlus’un birinci misyonerlik gezisi esnasında İsa’ya iman etmeye başlamış olmalıdır, bu nedenle Pavlus onu “ruhsal oğlum” diye çağırır. (II. Timoteos 1:2) Pavlus’un ikinci misyonerlik gezisi sırasında Mesih’e hizmet edebilmesi için Elçiye yoldaş olarak seçilmiş, Yahudiler tarafından da Mesih’in tanığı olarak kabul görmesi için onun tarafından sünnet edilmiş, el vermesiyle kutsanmıştır. (II. Timoteos 1:67) Pavlus yeni iman eden şehirlerden ayrıldığında, onu gözlemci olarak bırakmıştır. (I.Korintoslular 4:17; 16:10-11; Filipililer 2:19-23; I. Selanikliler 3:26) Timoteos bazı mektupların içeriğini Pavlus’la birlikte yorumlamıştır. (I. Ve II. Selanikliler, II. Korintoslular, Filipililer, Koloseliler, Filimon) O, Mesih içinde ruhsal babasının temsilcisi olmuştur. Pavlus Timoteos’a yazdığı ilk mektubunda, ona yeni kiliseleri nasıl yöneteceğini ve düzenleyeceğini anlatır. İkinci mektubunda ise, zaafını, korkusunu ve acıya karşı duyduğu çekincesini yenebilmesi, düzmece öğretilere sabırla karşı koyabilmesi, Mesih adına cesurca savaşabilmesi için ona cesaret aşılar. (II. Timoteos 1:8-14)

Soru 6: Timeteos kimdir? Kolose mektubunun yazılışında katkısı ne olmuştur?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on March 08, 2011, at 09:19 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)