Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 035 (Do not steal but work and help the needy)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 3 - Elçinin ahlak anlayışı (Efesliler 4:1 – 6:20)
A - Çeşitli yeteneklerinize karşın, kilisenin ruhsal birliği için çalışın (Efesliler 4:1-16)

Hırsızlık yapma, çalış (Efesliler 4:28-29)


Efesliler 4:28-29
28 Hırsızlık eden artık hırsızlık etmesin. Tersine, kendi elleriyle iyi olanı yaparak emek versin; böylece ihtiyacı olanla paylaşacak bir şeyi olsun. 29 Ağzınızdan hiç kötü söz çıkmasın. İşitenler yararlansın diye, ihtiyaca göre, başkalarının gelişmesine yarayacak olanı söyleyin.

Şayet evinde yasal yollardan edinmediğin bir kitap, bir kerpeten veya bir soğan bulursan, bunları hemen sahiplerine geri ver ve izinsiz olarak kendinde tuttuğun için özür dile. Geri verme şansın varsa evinde tuttuğun hiçbir çalıntı malı evinde barındırma, sahibine iade et. Ahlaklı görünen çok kişinin maskelerinin arkasında, hile, ikiyüzlülük ve hırsızlık saklıdır. Şu ironi dolu sözler bizim kim olduğumuzu ne güzel anlatmakta;

''Şayet her kişinin alnında bir pencerecik olsa,\\ Her içeri bakan düşünceleri okuyabilse,
Herkes saydam olmayan cam satın almak için
Nasıl koşuştururdu.''

Pavlus gün boyu elleriyle çalışıyor, akşamları dinleyicilerinden hiçbir çıkar gözetmeksizin, Müjde’yi yayıyordu. Onlara boş şeylerden söz etmiyor, müjdesini verdiği öğretiye uygun davranıyordu. Acaba bizler Yahudiler gibi kazancımızın onda birini zekât olarak dağıtmalıyız? Yoksa İsa gibi tüm yaşamımızımı kurban etmeliyiz?

Günümüzde Sosyalizm ve sendikalar işçilerin haklarını savunarak, işçilerin ücretlerine zam istemekte ve onların daha iyi koşullar altında yaşamaları için uğraşmaktadırlar. Bu tez kısmen geçerli olabilir ancak Afrika ve Asya’daki iş ve yaşam koşulları göz önünde tutulduğunda, Avrupa halkı sanki cennette yaşamaktadır. Gelişmekte olan ülkelerdeki milyonlarca dul ve yetime kim yardım ediyor? Birçok Avrupalı daha ucuz tatil yapabilmek için üçüncü Dünya ülkelerine uçuyorlar. Orada zencilerin gözlerinden, çektikleri sıkıntıları okuyabiliyorlar mı? Sanayi ülkelerini korumak için üretilen modern silahların maliyeti tüm dünyamızdaki açlık çeken insanları kat kat doyurabilir.

Pavlus günah listesini sürdürür ve yanlış espri anlayışı içinde ciddi ibadetin atmosferini değiştirmek isteyen geveze ve nüktedanları bulur (Matta 13:4-19). Hava, krizler, politika ve güncel olaylar üzerine tartışmak yerine, ettiğimiz sözlerin yarısından fazlasını İsa ve İncil’e ayırabiliriz. Bu tür sohbetler sırasında Ruh’un yönetiminde dua etmeli, yapıcı konular üzerinde konuşabilmeli ve onlara tanıklık edebilmeliyiz. Bu tip konuşmalar dinleyiciler için iyi ve yararlıdır ve onlara ebediyet için kayra verir.

Soru:
12. Başkalarının malını sahibine niçin isteyerek geri vermeyiz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:07 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)