Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 034 (Discard lies and speak the truth)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 3 - Elçinin ahlak anlayışı (Efesliler 4:1 – 6:20)
A - Çeşitli yeteneklerinize karşın, kilisenin ruhsal birliği için çalışın (Efesliler 4:1-16)

Yalan söylemeyi bırak, gerçeği konuş (Efesliler 4:25-27)


Efesliler 4:25-27
25 Bunun için yalanı üzerinizden sıyırıp atarak her biriniz komşusuna gerçeği söylesin. Çünkü hepimiz aynı bedenin üyeleriyiz. 26 Öfkelenin, ama günah işlemeyin. Öfkenizin üzerine güneş batmasın. 27 İblis'e de fırsat vermeyin.

İncil’de “Tüm insanlar yalancıdır” der. (Mezmur 116:11; Romalılar 3:4) Başkaları hakkında konuşmayı severiz, oysa onları hangi kalıtımsal özelliklerin yönettiğini bilmeyiz. Yalan sözden kaçınmak için başkaları hakkında çok fazla konuşmamalıyız. “ İblis yalancıdır ve yalanın babasıdır.” (Yuhanna 8:44) Bilerek yalan söyleyen, kötünün peşinden gitmektedir. Ağzından çıkan her yalandan sonra tövbe et, çünkü İsa seni Gerçeğin Ruh’uyla aşıladı. (Yuhanna 14:17; 15:26 ;16:13) Bu Ruh sena yalan konuşmayı yasaklar, yalan söylemeni önler. Şayet gerçeği olduğu gibi aktarmadıysan, Gerçeğin Ruhu seni yalanını söylediğini itiraf etmeye, onları gerçeklerle değiştirmeye zorlar. Beyaz yalanlar bile (yarı gerçek, bahaneler) yalan sayılırlar ve itiraf edilmelidirler. Yalanlarımız tanıdığımız her zaman, içimizdeki ikiyüzlünün kibrini kırarak, kendimizin aslında kim olduğunu daha iyi algılamış oluruz. Ancak gerçekler en trajik durumlarda bile sevgi ve ölçülü duygular içinde ve de İsa’nın Ruh’u yönetiminde dile getirilmelidir. Bu zamana kadar başkalarına veya yöneticilere hiç mi kızmadın? Pavlus kızgınlığın aslında günah sayılmayacağını söyler, çünkü Tanrı’da her günahkâra kızmaktadır, ancak yine de kendilerine duyduğu sevgiyle onları kurtarmaya çalışır. Bu nedenle kutsal kızgınlık haklıdır. Ancak günahkâr asla dışlanmamalıdır. Tanrı onu sever, senin aracılığın, duaların, başkalarına inancın ve sevginle kurtarmak ister. Şayet kırıcı sözler kullanmış veya kızgınlık içinde bilgelikten uzak kararlar verdiysen, Elçi sana güneşin doğuşunda incittiğin kişilerden özür dilemeni önermektedir. Altından geçen yol her zaman açıktır ve bir kez eğilmek Azizlere zarar vermez.

Ruhsal endişeler içindeki Elçi kilise yöneticilerine şöyle seslenir: “İblisin ortaya çıkmasına meydan vermeyin.” Hiçbir Hıristiyan iblise yol açmak istemez, oysa karı kocanın birbirlerine kızdığı anlarda ailenin esenliği ne kadar bozulmaktadır. İsa, Petrus’la yaptığı konuşmada İblisi Tanrı’nın düşmanı olarak niteler. Çünkü o İsa’yı insani tepkiler göstermesi ve çarmıha gitmemesi için etkilemeye çalışmıştı. (Matta 16:22-23) Babamız duasının son iki ricası kutsallar için de geçerlidir. “Ayartılmamız izin verme, bizleri kötü olandan kurtar.” (Matta 6:13) İsa’yı çarmıha gerenler tövbe etmiş olanlar değil, İsrail’deki dindarlardır. Mesih’in alçakgönüllülüğü ve O’nun içinde korunmamız hepimiz için gereklidir, çünkü O olmadan iblisi yenemeyiz.

Sorular:
11. Yalandan kaçınmak, hep doğruyu konuşmak nasıl mümkün olur?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:07 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)