Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 033 (Man created anew according to God's model)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 3 - Elçinin ahlak anlayışı (Efesliler 4:1 – 6:20)
A - Çeşitli yeteneklerinize karşın, kilisenin ruhsal birliği için çalışın (Efesliler 4:1-16)

Tanrı’ya göre yaratılan yeni insan (Efesliler 4:20-24)


Efesliler 4:20-24
20 Ama siz Mesih'i böyle öğrenmediniz. 21 Kuşkusuz İsa'nın sesini duydunuz, O'ndaki gerçeğe uygun olarak O'nun yolunda eğitildiniz. 22 Önceki yaşayışınıza ait olup aldatıcı tutkularla yozlaşan eski yaradılışı üzerinizden sıyırıp atmayı, düşüncede ve ruhta yenilenmeyi, 24 gerçek doğruluk ve kutsallıkta Tanrı'ya benzer yaratılan yeni yaradılışı giyinmeyi öğrendiniz.

Pavlus Roma Eyaleti Asya’nın çık kültürlü toplum yaşamına yeni bir Kültür katmak istiyordu. Onun yeni dünya görüşünü temsil eden İsa Mesih’ti ve öyle de kalacaktır. Pavlus mektubunda, kilise yetkililerinin İsa’yı uzun çalışmalar veya ruhsal deneyimler sonucu tanıdıklarına tanıklık etmektedir. Onlar doğru İsa ile tanışmışlardır ve tarihsel gerçeğin üzerinde durmaktadırlar.

Ancak İsa Mesih’in kişiliğini ve O’nun öğretisini tanımak yeterli değildir. Bu tanışma bir takım sonuçları da beraberinde getirir. Günah dolu eski yaşam biçimi tamamen terk edilmelidir. Bunun anlamı İsa’nın öğretisi aracılığıyla bozuk maziyi terk edip dua dolu tövbeyle İsa’nın önerdiği ve buyurduğu yaşam biçimini çalışarak öğrenmek ve bu yaşama geçiş yapmaktır. Bütün bunlar, her türlü suçun bağışlanmasını sağlayan İsa’nın kefaret ölümüyle gerçekleşmiştir. Çünkü hiçbir günahkâr bu hakkı elde etmeden yaşamına yeniden başlamayı göze alamaz.

Daha sonra hiçbir insanın kendi kendisini iyileştiremeyeceği hakkındaki saptama gelir. Rab’bin yeni bir yaşam için insana ışık, güç ve esenlik sunması ancak İsa ile kurulan bağ ve O’nun Kutsal Ruh’un gücüyle mümkündür. Yeni yaşam biçimi Mesih’in sevgisi, bilgeliği, alçakgönüllülüğü ve saflığıyla şekillenir. O’na iman eden kişi deyim yerindeyse İsa’nın giysilerini kuşanmalı, O’nun adı, Ruh’u ve gücüyle yaşamalıdır.

Bu yenilenme kısa sürede olmaz, zaman içinde iman edenlerin, gücü, dönüşü ve düzeltmeleriyle gerçekleşir. Yeni iman etmeye başlayanlar küçük bir çocuk gibi, alçakgönüllü ve saf olmayı öğrenmeli, Rab’bin gücüyle yaşamalıdırlar. Onlar Tanrı’nı yeni yarattığı ruhsal çocuklarıdırlar. Bu insanların duyguları ve ruhları yenilenir. Tanrı’nın adaletini ve kutsallığını öğrenir, bu şekilde yaşamaya çalışır ve böylece göklerdeki Baba’nın varlığına dönüşürler.

Dua: Göklerdeki Babamız, Oğlu’nun kefaret ölümü aracılığıyla bozulmuş eski varlığımızı iptal ettiğin, O’nunla beraber bize bağışlanmaya hak kazandırdığın için sana dua ediyor sevinçle doluyoruz. İzin ver, İsa’nın giysilerini kuşanalım, O’nun yaşam biçimini benimseyeli, Ruh’unun gücüyle dönüşümümüzü gerçekleştirelim. Âmin.

Sorular:
9.Yeni Hıristiyan kültürü kimi örnek alır?
10. İsa’nın giysilerini nasıl kuşanabiliriz? O’nun yaşadığı gibi yaşayabilmek için neler yapmalıyız?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:07 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)