Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 032 (The corruption of natural man)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 3 - Elçinin ahlak anlayışı (Efesliler 4:1 – 6:20)
A - Çeşitli yeteneklerinize karşın, kilisenin ruhsal birliği için çalışın (Efesliler 4:1-16)

Doğal insanın bozulması (Efesliler 4:17-19)


Efesliler 4:17-19
17 Bunun için şunu söylüyor ve Rab adına sizi uyarıyorum: Artık öteki uluslar* gibi boş düşüncelerle yaşamayın. 18 Onların zihinleri karardı. Bilgisizlikleri ve yüreklerinin duygusuzluğu yüzünden Tanrı'nın yaşamına yabancılaştılar. 19 Bütün duyarlılıklarını yitirip açgözlülükle her türlü pisliği yapmak üzere kendilerini sefahate verdiler.

Saygıdeğer Yunan kültürü, Roma’nın düzeni ve Yahudiliğin dindarlığı Pavlus’un ruhsal deneyimleri içinde önemli rol oynamazlar. Hiçbir dünya görüşü, din ve medeniyet, İsa Mesih’in yaşamı ve Kutsal Ruh’un sunduğu ruhsal ürünlerinden daha fazla olumlu değer yargıları taşıyamaz. İncil’e göre “ İnsan yüreğindeki eğilimler çocukluğundan beri kötüdür” . (Yaradılış 8:21) “Hepsi saptı, tümü yozlaştı. İyilik eden yok, bir kişi bile.” (Mezmur 14:3)

Pavlus dünyaya açılan Efes kentinde yok edici bir hükme vardı. “İnsanların düşünceleri düşük ve anlamsızdır.” Onlar genellikle geçici heves içinde sabit olmayan hedeflere doğru koşmaktadırlar. Düşünceleri kararmıştır, beyin dalgaları Tanrı’nın kutsallığına, O’nun merhametine asla ulaşamaz, doğal olarak Mesih, O’nun ölümü ve ölüler arasından dirilişi de onların erişemeyecekleri boyutlardır. Tanrı’dan kaynaklanan ruhsal yaşam onlara yabancı olup fantezilerine göre ancak masalların fantastik havasına uygundur. Bu insanlar yalnız bilgisiz olmakla kalmayıp, gerçeklere karşı çıkarlar, böylece yüreklerinin duyma duygusu yok olmuştur. “

Bu tanımın somut sonucu, vicdanlarının körlenmiş ve ölmüş olması değil, daha çok yemeye içmeye dayalı, bazen tıkınma diye adlandırabileceğimiz zevklerin belirgin biçimde ön plana çıkmasıdır. Bu eğilimler bazen eşcinselliğe, her iki cinsten gençlerin kötü yola düşmelerine kadar uzanabilir. Hatta arkeolojik kazı bulgularıyla kanıtlandığı gibi, hayvanlarla kurulan cinsel ilişkiler bile yasak sayılmaz. Vicdanın körlendiği yerde bedenin zevk ve sefaya düşmesi, tutkuların esiri olması kaçınılmaz bir durumdur.

Bu türlü dünyevi arzular genelde mali bir yük getireceğinden, zevk içinde yaşamak isteyenler, gerektiğinde kendi zevkleri için harcamak üzere, para biriktirmek veya dolandırıcılığa yönelmek zorundadırlar. Böylece hırs, sahtekârlık, kibir ve soğukkanlılıkla işlenen suçlar insan yaşamını belirlemeye başlar. Tanrı olmadan yaşamak Tanrısızlıktır, oysa böyle durumlara düşmüş insanlar bu konuda pek fazla kafa yormazlar.

Pavlus ev cemaatlerinin yetkililerine, Efes’te olağan sayılan bu yaşam biçimini benimsememelerini söyler. Onlar kiliselerinin üyelerine, dostları tarafından davet edilmiş olsalar bile, putperest kutlamalara katılmamalarını uygun bir dille yasaklamak zorundadırlar. Elçi bu duruşun getireceği sonuçları, hiçbir tartışmaya yer bırakmayacak biçimde, ruhsal düzenini Rab İsa ile beraberliği sonucunda kurduğunu söyleyerek açıklamaya çalışır. Rab İsa, Tanrısız yaşamın her biçimini ve de yüreklerdeki hırsı yasaklamıştır. “Zina etmeyeceksin dendiğini duydunuz. Ama size derim ki, bir kadına şehvetle bakan herkes o anda yüreğinde onunla zina etmiş olur. Eğer sağ gözün seni suç işlemeye sürüklerse, onu çıkar at! Çünkü senin için bedeninin üyelerinden birinin yok olması, tüm bedeninin cehenneme atılmasından daha iyidir. Eğer sağ elin seni suç işlemeye sürüklerse, onu kes at! Çünkü senin için bedeninin üyelerinden birinin yok olması, tüm bedeninin cehenneme atılmasından daha iyidir.” (Matta 5:27-30) Müjde’in hiçbirinde, İsa’nın öğrencilerinden birinin gözünü çıkarttığı veya kolunu kestiği yazmaz, ancak öğrencilerin İsa’nın kutsal yaşamdan ayrılmamaları istemi üzerine derinden etkilendikleri bildirilir. (Matta 19:9-10) Onların Kutsal Ruh olmadan bu istemi yerine getirebilmesi düşünülemez. Ruhsal endişe taşıyan herkes bilir ki, Kutsalla eski yaşamında işledikleri günahlarını İsa önünde itiraf etmişlerdir. Vicdanları O’nun kanıyla ancak o zaman temizlenmiş olur. (I.Yuhanna 1:7-10)

Dua: Kutsal Tanrı, Sevgili Baba! Gelişme yıllarında işlediğimiz günahların hepsini sen biliyorsun. İsa Mesih adına tüm günahlarımızı bağışlamanı rica ediyoruz. Bize ve kilisemizin tüm üyelerine kutsal yaşamamız için yardım et. Ruh’unun bilgeliğini ve gücünü bize bağışla ki, bizi seni hoşnut kılacak bir yaşama yönlendirsin. Âmin.

Sorular:
7. Efes’teki günlük yaşamda senin için yabancı olan nedir? Senin yaşamında değişik olan şeyler var mı?
8. Pavlus tüm kilise üyelerinden niçin tamamen başka bir yaşam biçimi beklemektedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:07 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)