Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":

Home -- Turkish -- Ephesians - 018 (Christ the head of the church, His body)

This page in: -- Arabic -- English -- German -- Indonesian --TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

EFESLİLER - Ruh'la Dolun
Mesihin İncilinde Pavlusun Efeslilere Mektubu

Bölüm 2 - Pavlus’un inanç öğretisi (Efesliler 2:1 – 3:21)

Doğal insanın ruhsal değerlendirmesi (Efesliler 2:1-3)


Efesliler 2:1-3
1 Sizler bir zamanlar içinde yaşadığınız suçlardan ve günahlardan ötürü ölüydünüz. 2 Bu dünyanın gidişine ve havadaki hükümranlığın egemenine, yani söz dinlemeyen insanlarda şimdi etkin olan ruha uymaktaydınız. 3 Bir zamanlar hepimiz böyle insanların arasında, benliğin ve aklın isteklerini yerine getirerek benliğimizin tutkularına göre yaşıyorduk. Doğal olarak ötekiler gibi biz de gazap çocuklarıydık.

Pavlus Efes kilisesinin yöneticilerine yazdığı mektubunun başında, Tanrı’ya, Rabbimiz İsa Mesih’in Babası’na dua ve teşekkür ettikten, Yahudi-Hıristiyan ve Helenist Hıristiyanlardan oluşan, karmaşık yapılı ev cemaatlerinde yapılması gereken her şeyi yaptıktan sonra, mektubunun öğretici kısmına geçti. Pavlus tamamen ayrı dünya görüşlerine sahip öğeleri bir çatı altında toplayabilmek için Hıristiyan inancının temel ilkelerini oluşturmak istemekteydi.

Günah içinde ölen kimdir?

Pavlus manevi açıdan, kendi felsefe ve ilimleriyle gurur duyan Yunanlıları ilk hedef seçmişti. Onlara kolay anlayabilecekleri şekilde,” Bir zamanlar siz de ölüydünüz. Kör, sağır, dilsiz ve bilgisizdiniz” diye seslendi. Klasik Yunan çağı ve bu kültürünün bir Elçi gözüyle yapılan bu yorumunun, Yunan tarihinin Hıristiyanlık terminolojisi içinde yer bulabilmesi için, Avrupa’daki lise ve üniversitelerde ders konusu olması gerekmektedir. Çarmıh ölümünden sonra ölüler arasından dirileni tanımayan veya kabul etmeyen her dünya görüşü ruhsal açıdan cansız, ölü ve Tanrı’nın gerçeğini bilmiyor sayılır. İsa, dünyanın kurtarıcısı olmadan yaşayan kişi, ruhsal açıdan ölü, karanlık ve ahmak demektir. Aynı şekilde, kutsal Ruh’a sahip olmayan dahiler ve profesörler de canlı cenazeye benzerler. Tanrı’nın içinde konut kuramadığı herkes, ruhsal açıdan sersemlik içinde dolaşır ve hastalıktan ölüme giden yoldadır. Dünyamızın bugün içinde bulunduğu ruhsal durumda, taziyelerimizi sunmalı, ağıtlar yakmalıyız. Böylece belki insanları uyandırmayı, Tanrı’yı aramalarını ve yüzlerini O’na çevirmelerini sağlamış oluruz.

Bu ölümcül salgının nedeni, bireylerin ve kitlelerin Tanrı’sız yaşaması, ya da Rab’bin buyruklarının bilinçli olarak çiğnenmesidir. Şayet Kutsal Ruh bilinci bir insanın varlığının derinliklerinde yer etmemiş ve bu kişi Tanrı korkusu nedir bilmiyorsa, onun yanında karanlığın ve kötülüğün cinleri cirit atmaya başlarlar. Almancadaki “Sünde” (günah) sözcüğü, Sund ( boğaz) sözcüğünden türetilmiştir. Dünyamızda birçok insan, varlığını “Tanrı’dan uzak” , yaşamın gerçek kaynağını olmadan sürdürmektedir. Zamanımızda Tanrı’sız yaşamak meşru sayıldığı için bu insanlar vicdan azabı çekmemektedirler. Aslında büyük bir yanılgı içindedirler, çünkü iç huzuru olmayan bir kişi, ölüm ve bencillik tarafından yönetilir.

Dua: Göklerdeki Sevgili Babamız, yaşamımıza can verdiğin için sana dua ediyoruz. Doğamız gereği bizler, günümüzün Tanrı’sızlarından asla daha iyi sayılmazdık. Ancak bizi bağışladın, İsa Mesih ve O’nun sözleri aracılığıyla bizi kendine çektin. Lütfen bize etrafımızdaki ölü ve günahkârlara, Senin Ruh’unun yaşamını vermemiz için yardım et. Âmin.

Sorular:

  1. Günümüzde ruhsal açıdan ölü olan kimdir?
  2. İnsan niçin pervasızca günah işler?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on February 03, 2018, at 05:04 PM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)