Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 093 (Peter Denies Jesus)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

10. PETRUS İSA'YI İNKÂR EDİYOR (Markos 14:66-72)


Markos 14:66-72
66 Petrus aşağıda, avludayken, başkâhinin hizmetçi kızlarından biri geldi. 67 Isınmakta olan Petrus'u görünce onu dikkatle süzüp, "Sen de Nasıralı İsa'yla birlikteydin" dedi.
68 Petrus ise bunu inkâr ederek, "Senin neden söz ettiğini bilmiyorum, anlamıyorum" dedi ve dışarıya, dış kapının önüne çıktı. Bu arada horoz öttü.
69 Hizmetçi kız Petrus'u görünce çevrede duranlara yine, "Bu adam onlardan biri" demeye başladı.
70 Petrus tekrar inkâr etti. Çevrede duranlar az sonra Petrus'a yine, "Gerçekten onlardansın; sen de Celileli'sin" dediler.
71 Petrus kendine lanet okuyup ant içerek, "Sözünü ettiğiniz o adamı tanımıyorum" dedi.
72 Tam o anda horoz ikinci kez öttü. Petrus, İsa'nın kendisine, "Horoz iki kez ötmeden beni üç kez inkâr edeceksin" dediğini hatırladı ve hüngür hüngür ağlamaya başladı.

Petrus İsa’yı asla terk etmek istememişti. O’nun son anda insanlar karşısında yüceliğini göstererek galip geleceğinden, eşsiz bir mucizeyle Yahudi Kurulu üyelerini çaresiz kılacağından emindi.

Neye mal olursa olsun kendisinden ayrılmayacağına dair İsa’ya verdiği sözü tutmaya kararlıydı. Oysa öğrencilerin önderi hiç bir insanın yaptığı adakları, verdiği sözleri lâyıkıyla yerine getiremeyeceğinden habersizdi. Zira adaklar, vaatler zayıf olan nefis üzerine kurulu, uygulamada çabucak unutulabilen aldatılardan ibarettir çoğu kez.

Yüzlerine akseden Mesih’in yumuşaklığı, ağızlarından çıkan tertemiz sözler, pırıl pırıl ahlakları aracılığıyla dünya Mesih imanlarını hemen fark ediyor. Gizlenmesi imkânsız özleri onların ruhunu hemen ele veriyor.

İşte cahil hizmetçi kız bile bu yolla, Rabb’inin acılarına katılmaksızın O’nu sadece uzaktan izlemekle yetinmiş olan Petrus’u gizlendiği köşede hemen tanıdı. Başlangıçtan beri içinde zaten var olan Rabbini inkâr “kabiliyeti” hemen su yüzüne çıktı. Korkak kahraman öğretmenini tanımadığını iddia etti, Nasıralı İsa’nın diri Allah’ın Oğlu Mesih olduğuna dair Kutsal Ruh’un ilhamıyla yaptığı itirafı unutuverdi. Cehennem keyfinden dört köşe keyif içinde gülüyordu. Horozun ötüşü, bu önder öğrencinin öğretmenini bırakmasıyla alay edişinin göstergesiydi. Şeytanlar Petrus’un gülünç mazeretleriyle eğlendiler. Ya sen, Mesih’e Kurtarıcın olarak inanıyor musun, yoksa hâlâ Kutsal Ruh’tan doğduğunda şüphen mi var’?

Cehennem zaferini tamamladı. Küçük yalanlar, saçma mazeretlerle de yetinmedi, Petrus’u öğretmenini kesinkes inkâr etmek zorunda bıraktı. “O’nu tanımıyorum”dedi.

Acaba Petrus gerçekten dövülmekten, aşağılanmaktan mı korktu, yoksa Mesih’i izlemek hususundaki yiğitliğini yalnızca Kurul önünde göstermek istediği için kadına değer mi vermemişti?

Sebebin ne olduğunu bilmiyoruz. Ağız kavgasına tanık olan ateşin başındakiler lehçesinden, Petrus’un da İsa Galile’li olduğunu fark ettiler. Fırsatı ganimet bilip İsa’nın kurtarıcılığına, yaptığı mucizelere şahadet edecek yerde Petrus kendi kendisine lânetler okumaya başladı.

Şeytanının hedefi de zaten budur: İsa’nın izleyicilerini Rablerini inkâra sürükleyip imanlarını söndürmek.

Bunun böyle olacağını önceden bildiği için Mesih cehennemin sultasını kendi sevgisinde yendi, çünkü Petrus O’na Yahuda gibi yüreğinde kin duymamış, ölüm korkusuna kendisini tanıdığını yadsımıştı. Temelsiz, çürük gururu onu böylece Şeytanın tuzağına düşürdü. İsa’nın kim olduğunu dahi bilmediğini ısrarla üçüncü kez söylediğinde horoz ikinci kez öttü. Korku ve pişmanlık içinde yanan yüreğini bu ikinci uyan adeta deldi geçti, gururunun, onurunun on para etmediğini anladı. Yalancının, korkağın biriydi. Öncesiz Yargıç’ın önünde kendisinden tiksindi, utanç içinde hüngür hüngür ağladı.

İsa işkencecilerinin elinde hırpalanıp hakaretlere uğrarken öğrencilerinin önderi kibrini, gururunu bir yana bırakıp günahının yükü altında ezildiğini hissetti. Bu derin pişmanlık aracılığıyla Mesih öğrencisini tekrar iman ve itaat çizgisine getirdi. Yürekten gelen bir pişmanlık ve kendini inkâr olmaksızın kimse Allah’ın Egemenliğine giremez.

Sen de horozun ötüşünü duydun mu? Belki sana, Mesih’i oldukça uzaktan izlediğini, her an o onarılması çoğu kez imkânsız günahı, Rabbi:inkâr suçunu işleyebileceğini sana söylemek istiyor. Ne olur, günahın koynundaki derin uykundan silkinip uyansan, Kurtarıcın önünde suçlarını bir bir itiraf edip ağlasan, İşte o zaman sonsuz yaşamın sahiplerinden biri olursun.

Dua: Rab İsa, Petrus’tan üstün değiliz. İş yerimizde, ailemiz içinde, dostlarımızla birlikteyken seni belki bin kere inkâr ettik. Beni benden iyi tanıyorsun. Günahımı bağışla, bedenimi arıt;yalnızca sana güvenip senin gücünle yaşabilmem için kendime duyduğum o gülünç güvenden kurtar beni. Amin.

Soru 10: Petrus nasıl adım adım gururunu, onurunu bir tarafa bıraktı?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:45 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)