Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 089 (Garden of Gethsemane)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

6. GETSEMANİ BAHÇESİNDE (Markos 14:26-38)


Markos 14:26-38
26 İlahi söyledikten sonra dışarı çıkıp Zeytin Dağı'na doğru gittiler.
27 Bu arada İsa öğrencilerine, "Hepiniz sendeleyip düşeceksiniz" dedi. "Çünkü şöyle yazılmıştır: 'Çobanı vuracağım, Koyunlar darmadağın olacak.' 28 Ama ben dirildikten sonra sizden önce Celile'ye gideceğim." 29 Petrus O'na, "Herkes sendeleyip düşse bile ben düşmem" dedi.
30 "Sana doğrusunu söyleyeyim" dedi İsa, "Bugün, bu gece, horoz iki kez ötmeden sen beni üç kez inkâr edeceksin."
31 Ama Petrus üsteleyerek, "Seninle birlikte ölmem gerekse bile seni asla inkâr etmem" dedi. Öğrencilerin hepsi de aynı şeyi söyledi.
32 Sonra Getsemani denilen yere geldiler. İsa öğrencilerine, "Ben dua ederken siz burada oturun" dedi.
33 Petrus'u, Yakup'u ve Yuhanna'yı yanına aldı. Hüzünlenmeye ve ağır bir sıkıntı duymaya başlamıştı. 34 Onlara, "Ölesiye kederliyim" dedi. "Burada kalın, uyanık durun."
35 Biraz ilerledi, yüzüstü yere kapanıp dua etmeye başladı. "Mümkünse o saati yaşamayayım" dedi. 36 "Abba, Baba, senin için her şey mümkün, bu kâseyi benden uzaklaştır. Ama benim değil, senin istediğin olsun."
37 Öğrencilerinin yanına döndüğünde onları uyumuş buldu. Petrus'a, "Simun" dedi, "Uyuyor musun? Bir saat uyanık kalamadın mı? 38 Uyanık durup dua edin ki, ayartılmayasınız. Ruh isteklidir, ama beden güçsüzdür."

İnsanlar çeşit çeşittir. Kimileri yerleri ben yarattım dercesine salına salına yürür. Diğerleri utanç ve eziklik içinde gözlerini bile kaldırmaya ürker. Birinci gruptan olanları Rab azarlar, diğerlerine ise teselli verir, korkularını yenmelerine yardımcı olur. Günahlıları seven Allah onları tövbe edip engin yürekli Mesih’e iman etmeye teşvik eder.

Petrus öğrenciler arasında çok çabuk parlayan, heyecanlı güçlü biriydi. Balıkçı oluşundan kaynaklansa gerek, tehlikelere göğüs germeye her zaman hazırdı. Ama bu ona öyle bir kendine güven hissi verdi ki, Mesih’i kuşatan karanlığın gücünü kestiremedi. Kendi gücünün bir sınırı olduğundan habersizdi. Ayrım yapmaksızın üzerlerine saldıracak olan “sürçmeden” söz edince, Mesih’e itiraz etti. Oysa bu sürçme Allah’ın sevgi planının bir parçasıydı. Çobanı vurup sürüyü dağıtmayı dilemişti yüce Yaradan.

Bu peygamberliği anlamayan Petrus Mesih’i “ölümden kurtarmak” için tanrısal plana bile karşı çıkmaya, bu uğurda savaşmaya hazırdı. Güvenilir tek savaşçı oydu. Anlaşılan Petrus ne kendini tanımıştı, ne de Allah’ın isteminden, şeytanın gücünden bir haberi vardı. Yenilgiye uğraması kaçınılmazdı.

Mesih, çarmıhının tanrısal öfkeyi dindirecek yegâne çare olduğunu biliyordu... Çoban koyunlar için acı çekiyor, kendisini onların yerine feda etmeye hazırlıyordu.

Ölümünden önce bile O dirileceğinden, dağılan koyunlarını birleştirip bir araya getireceğinden emindi. O andan itibaren Mesih’in “sizden önce varacağım” sözü imanlılar için eşsiz bir teselli kaynağı oldu.

Hayatın tüm acılarında, sıkıntılarında O bizi geçti. Yalnız başımıza değiliz. Hezimeti tatmadık. İyi Çoban her an yanımızda, bize güç veriyor.

Ama Petrus İsa’nın açık uyarılarına kulak asmadı, yaşamını kendi belirlemek istedi. Kendine güveni sonsuzdu. Mesih’i inkâr etmek niyetinde değildi, doğal olarak;O’nu korumak istediğini, bu uğurda ölmeye bile hazır olduğunu söylerken ciddiydi bile. Tüm bunlar oysa duygu kabarmalarıydı ki, Mesih’i lâyıkıyla izleyebilmek için yetersizdi. Cehenneme götüren coşku yolu, iyi niyet taçlarıyla örülüdür.

Öğrencisinin düşüşünü gören İsa onu, izleyicilerinin en atılganını sıkıca uyardı. İnkârına rağmen Allah’ın kendisini terk etmeyeceğini bildirdi, bunun kanıtı olarak da, ona gelip çatan tövbe vaktinin habercisi horozun ötüşünü haber verdi.

Bugün birçok yerde kilise kulelerini süsleyen bakırdan horoz motiflerine rastlarız. Öten bir horozu canlandıran bu heykelcikler imanlıya, günahlarını itiraf edip güçsüzlüğünü anlaması için birer uyarıdır.

Korku ve titremeyle kurtuluşunuzu tamamlayın, (tanrısal hoşnutluğunu dileyip yerine getirmeniz için içinizde etken olan Allah’tır” diyerek elçi Pavlus Mesih’i izlemenin ne demek olduğunu bize açıklar.

Kendi güçlerine, duygu kabarmalarının eseri olan “doğruluklarına” güvenmemeleri, imanla donatılmış bir itaate sahip Mesih imanlılarının başlıca kazançlarından birisidir. Onar, istemini kendi güçsüzlüklerinde uygulayıp, gücünü aşması eksikliklerine dökmesi için çaresiz, yürek ezikliği içinde Mesih’e gelirler.

Dua: Ey şefkat dolu Rab, kendime olan aşırı güvenimi bağışla, “doğruluğum" konusundaki hayallerimi yok et. Senin gücün sayesinde kendimi inkâr edebilmem için bana yardım et. İsteminle uyum içinde olabilmemi sağla. Sapmayıp her an şükürle seni izleyebilmem için senin sevgi dolu irşatlarına uyma güç ve arzusu yarat bende. Amin.

Soru 6: Petrus, İsa kendisini uyarırken hangi yanlışı yaptı?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:43 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)