Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 088 (A New Covenant)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

5. RABBİN SOFRASINDA YAPILAN YENİ ANTLAŞMA (Markos 14:17-25)


Markos 14:17-25
17 Akşam olunca İsa Onikiler'le birlikte geldi. 18 Sofraya oturmuş yemek yerlerken İsa, "Size doğrusunu söyleyeyim" dedi, "Sizden biri, benimle yemek yiyen biri bana ihanet edecek."
19 Onlar da kederlenerek birer birer kendisine, "Beni demek istemedin ya?" diye sormaya başladılar.
20 İsa onlara, "Onikiler'den biridir, ekmeğini benimle birlikte sahana batırandır" dedi. 21 "Evet, İnsanoğlu kendisi için yazılmış olduğu gibi gidiyor, ama İnsanoğlu'na ihanet edenin vay haline! O adam hiç doğmamış olsaydı, kendisi için daha iyi olurdu."
22 İsa yemek sırasında eline ekmek aldı, şükredip ekmeği böldü ve, "Alın, bu benim bedenimdir" diyerek öğrencilerine verdi. 23 Sonra bir kâse alıp şükretti ve bunu öğrencilerine verdi. Hepsi bundan içti. 24 "Bu benim kanım" dedi İsa, "Birçokları uğruna akıtılan antlaşma kanıdır. 25 Size doğrusunu söyleyeyim, Tanrı'nın Egemenliği'nde tazesini içeceğim o güne dek, asmanın ürününden bir daha içmeyeceğim."

Mesih, kendileriyle birlikte yiyeceği son akşam yemeğine öğrencilerini tam anlamıyla hazırladı. Gerçek kimliklerini gösterip onları yürek ezikliği içinde gerçek tövbeye götürdü. Rabb’in kutsal sofrasında yalnızca sürekli ve içten tövbe ruhuyla dolu olduğumuz takdirde yer alabiliriz.

Ta başlangıçtan bu yana yanlarından ayrılmayan bir öğrencinin, ihanet edeceğini bildirdi Mesih. Hain onlarla birlikte çalışmış, dua etmiş, Mesih’in lütfunu tatmış, ama O’nun yanında kendi kişisel arzularını gerçekleştiremeyeceğini anlayınca İsa’ya kin duymuştu.

Ansızın gelen bu duyuru karşısında öğrenciler korku ve dehşetten adeta donup kaldılar. Yüreklerini keder bastı.

Şaşırtıcıdır, kimse bir başkasını suçlamadı. İhanet tohumunun her birinin yüreğinde gizli gizli varlığını sürdürdüğünün bilincindeydiler.

Elçilerin bu kapalı itirafını kavrayabiliyor musun? Dindarlığından, takvasından emin bir kişi bile yoktu aralarında. Mesih’in kurtarışı olmaksızın kötülük kaynağının yürekte kurumayacağını çok iyi biliyorlardı.

Günahlarının çirkinliğinde utandın, Mesih’ten her an dönebileceğini düşünüp korkuyla titrediysen, ne mutlu sana!

Bu kapalı duyuruyla İsa son anda bile kendisine ihanet edeni kurtarmak istedi, güçlü, sevgi dolu kelimelerle onun yüreğinde tövbe kıvılcımları doğurmaya çabaladı. İsa’nın, “Allah’ın Oğlu’nun öleceği öncesizden beri yazılıdır" demesiyle Yahuda’yı ihanetinden dolayı sorumlu tutması arasında çelişki yoktur.

İşlemeye azmettiği günahın ve cezasının çok büyük olduğunu söyleyerek Rab onu uyarmıştı. Doğmamış olsaydı, onun için hayırlı olurdu.

Oysa hain, ihanetinde kararlıydı;İsa’nın yumuşak, şefkat dolu uyarılarına kulak asmadı. Allah’ın beden almış sevgisine kin duyacak kadar taşlaşmış bir yüreğe her uyarı boşunadır.

Değerli kardeşim, pişmanlık gözyaşlarıyla İsa’ya gel, günahlarını önünde itiraf et. Mesih’in “doğru" eğri, herkes için hazırladığı sofrasına ancak bu şekilde oturabilirsin. O’nun sesini bugün duyarsan, yüreğini katılaştırma.

Kutsal yemekte Mesih çarmıha gerilecek olan bedenini simgeleyen kırılmış ekmeği şükran duasıyla öğrencilerine vererek, öğrencilerinden bedeninin kurbanına inanmalarını istedi.

Mesih, yüreğine yerleşmek istiyor. Doğru olduğun için değil, O seni sevdiği için. Her zaman seninle birlikte, sende olmak istiyor.

Biz günahlı zavallıları kapı dışarı etmek yerine Kutsal Sözü, Rab’bin Sofrası ve Kutsal Ruhu aracılığıyla içimize yerleşen, bizi bırakmayan tanrısal sevgi ne yücedir!

İsa şarabı kanına benzetti. “Nasıl şarabın sıcaklığı, içen kişinin damarlarını bir anda sarıyorsa, benim kutsal kanım da sizi tamamen aklayacaktır" dedi öğrencilerine. İsa’nın kanı sıradan kanı değildir. O, Allah’la yapılan Yeni Antlaşma’ya giren her kişiyi temize çıkarmaya yeterli, insan biçiminde dünyamıza gelmiş Allah’ın Oğlu’nun kanıdır.

Günahlardan aklanma olmaksızın Allah’a yaklaşmak, O’nunla birleşmek söz konusu olamaz. İsa Mesih’in kanı senin her günahını siler.

Yeni Antlaşma belli bir halk ya da toplulukla sınırlı olmayıp, tüm uluslara açıktır. Rabb’imizin çokları için kurtulmalık olarak akıtılan kanını içip vicdanını geçmişteki günahlardan arınan, Allah önünde kayrayla kutsanan kişi Yeni Antlaşma’ya girer.

Evet, Kutsal Allah söz dinlemez, başkaldıran insanla ilişki kuruyor, senin gibi tövbe eden her insanla birleşmeyi diliyor. Çünkü Mesih ölümüyle bizi akladı.

Sen de azim ve kararlılıkla Allah’la antlaşmaya girdin mi? Mesih yüreğine yerleşti mi? O’nun kanı sendeki her çirkin, kirli günahı arıttı mı? Baba Allah seni bugün göksel yemeğine davet ediyor, sana Oğlunda bütün kayrasını sunuyor. O’na nasıl şükretmek istersin?

Dua: Ey Kutsal Allah’ın Kuzusu, bizim yerimize kurban edildin. Rab’bin Sofrasında simgesel ekmek ve şarapla bedeninden yeyip değerli kanından içmemize izin verdin. Yanımıza gel, içimize yerleş;sonsuz yaşama hazırla bizi. Yeni Antlaşma’da seninle ve babanla birlikte olabilmek için içimizde günaha karşı her eğilimi yok et. Sevinç içinde kurtarışına şükredebilmek için yaklaşan gelişini bekliyoruz. Amin.

Soru 5: “Rab’bin Sofrası" nın içerdiği anlamlar nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:42 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)