Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 087 (Preparing the Passover)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

4. FISIH YEMEĞİ (Markos 14:12-16)


Markos 14:12-16
Fısıh kurbanının kesildiği Mayasız Ekmek Bayramı'nın ilk günü öğrencileri İsa'ya, "Fısıh yemeğini yemen için nereye gidip hazırlık yapmamızı istersin?" diye sordular.
13 O da öğrencilerinden ikisini şu sözlerle önden gönderdi: "Kente gidin, orada su testisi taşıyan bir adam çıkacak karşınıza. Onu izleyin. 14 Adamın gideceği evin sahibine şöyle deyin: 'Öğretmen, öğrencilerimle birlikte Fısıh yemeğini yiyeceğim konuk odası nerede? diye soruyor.' 15 Ev sahibi size üst katta döşenmiş, hazır büyük bir oda gösterecek. Orada bizim için hazırlık yapın."
16 Öğrenciler yola çıkıp kente gittiler. Her şeyi, İsa'nın kendilerine söylediği gibi buldular ve Fısıh yemeği için hazırlık yaptılar.

İsa ne zamandan beri son geceyi öğrencileriyle birlikte geçirmek, hizmetini onlarla “Yeni Antlaşma”yı yaparak noktalamak istiyordu. Ne şeytan ne de düşmanları bu kutsal bulunmayı engelleyemedi. Fısıh yemeğini öğrencileriyle birlikte nerede yemek istediğini Rab Yahuda sofradayken açıkça söylemedi, seçtiği temsilcilerle bunu kapalı bir biçimde açıkladı.

Rab bu evine girip kendisiyle birlikte Fısıh yemeğini yiyeceği kişinin nasıl biri olduğunu da belirtti. Yeryüzündeki son akşam yemeğini hazırlamaları için iki öğrencisini gönderdi. Onlara yolu tarif etti, binlerce kişinin içinden seçtiği bir adama yöneltti. Bu seçilen kişinin özelliği neydi? Su testisi olacaktı elinde. Su testisi taşımak? Bu, kadınlara özgü bir iş değil miydi? Ama o hizmetçi gibi görünmekten ürkmedi. Belki eşi hastaydı, onun yerine işlerini görüyordu. Allah’ın Oğlu bu belirgin özelliği taşıyanların evlerine girer: Hizmete hazır olmak.

İsa iki öğrencisine, bu adamın ardından gitmelerini buyurdu. Büyüklerin, kibirlilerin yanında yeri yoktu. Kendisi için, “İnsanoğlu hizmet edilmeye değil, hizmet etmeye, canını çokları uğruna kurtulmalık olarak vermeye geldi" demişti.

Adamla yalnız konuşmalarını istedi onlardan. Dilenci gibi değil, Rab’bin elçileri olarak ona İsa’nın mesajını ileteceklerdi. Düşünüp karar vermesi gerekiyordu. Çünkü Mesih’in birine konuk gelmesi, yalnızca onur ve bereket getirmiyordu. Bu aynı zamanda baskı, işkence kapısını da aralayabilirdi. Bu yüzden adamı zorlayamazlardı. İsa ise adamın neye mal olursa olsun, Allah’ın Oğlu’nu kabul edeceğini biliyordu. Kutsal Ruh’un yöneltişine boyun eğen Müjde yayıcıları bugün de açık kapılar, Kurtuluşu kabule hazır yürekler bulurlar. Kimi zaman Rab’bin lütfunu kabul etmeyen insanlara Müjde’den söz ettiğimizde düşmanlıkla karşılaşabilir, kovulabiliriz. Mesih’ten seni Kurtuluşa hasret duyan insanlara yöneltmesini dile. Onları Kutsal Ruh hazırlamıştır.

Öğrenciler Mesih’in dediği gibi adamı buldular, onun evinde Fısıh yemeğini hazırladılar. Başkalarını da Mesih’in gelişine, Kutsal Ruh’un irşadına O’nunla birleşmeye hazırlamak hizmetimizin başlıca gereği, Rabb’e itaatimizin sonucudur.

Dua: Rab İsa, bizi hem kendinle, hem de seni kabule hazır olanlarla birleştirmek için şükrederiz sana. Bu önemli çağrını ihmal ettiysek, bağışla bizi. Kutsal Ruh’un yöneltişini kusursuzca izleyip senin gelişine özlem duyanlara Kurtuluşu müjdeleyebilmemiz, tüm bunları kişisel hesaplardan uzak, senin Kutsal Sözüne mutlak itaatle yapabilmemiz için yardim et bize. Amin.

Soru 4: Öğrenciler İsa’nın, evinde Fısıh yemeğini yemek istediği adamı nasıl tanıdılar?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:41 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)