Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 086 (The Betrayal of Judas Iscariot)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 8 - MESİH’İN ACILARI VE ÖLÜMÜ (Markos 14:1 - 15:47)

3. YAHUDA İSKARYOT’UN İHANETİ (Markos 14:10-11)


Markos 14:10-11
10 Bu arada Onikiler'den biri olan Yahuda İskariot, İsa'yı ele vermek amacıyla başkâhinlerin yanına gitti. 11 Onlar bunu işitince sevindiler, Yahuda'ya para vermeyi vaat ettiler. O da İsa'yı ele vermek için fırsat kollamaya başladı.

Kendisini yağla mesheden Meryem’i savunan cevabıyla İsa Yahuda’yı gücendirdi. Rab onu herkesin önünde kınamıştı. Öğretmen bir kadın yüzünden kendisini ne hakla eleştirebilirdi! Üstelik İsa’nın cevabında gizli bir suçlama da yok değildi. Rab Yahuda’ya dolaylı yoldan, senin amacın yoksullara yardim değil, paraları cebine indirmek der gibiydi.

Üstelik İsa ölümünden söz etmiş, ne Allah’ın siyasi hakimiyetinin gelişinden bahsetmiş ne de beklenen refah devrimini duyurmuştu.

Bu duyuru öğrencilerin arasındaki tek Yahudi’nin bütün emellerini yok etmeye yetti. Yahuda İsa’nın yetkisine tanık olup O’na gelmişti. Menfaatinin Rab’bin yanında olmak, O’ndan ayrılmamak olduğu sonucuna varmıştı. İsa da onu reddetmemiş, şeytanları kovup hastaları iyileştirmeleri için diğer örencileriyle birlikte onu da yollamıştı. O bu hizmetleri esnasında hiç bir gücün İsa adına karşı koyamadığını yaşamıştı.

Başlangıçta İsa’nın yetkisi ve üstün kişiliği onu heyecanlandırmıştı, ama İsa sürekli alçak gönüllükten, engin yürekli olmanın erdemlerinden söz etti. Onları Romalılara karşı savaşmak, yarın öbür gün kurmayı hayal ettikleri devlette görev almak üzere eğitmek yerine askeri ordusu olmayan, rahat bir yaşam vaat etmeyen Ruhsal Egemenliğini anlatıp durdu.

Üstüne üstlük Yahudi Yüksek Konseyi ülke çapında o uğursuz fetvasını vermişti: “İsa halkı saptıran yalancı bir peygamberdir... Tapınakla ilişkisi kesilmiştir ve kanı helaldir. Kendisini izleyen kişi gerek halktan, gerekse Allah’la yapılmış antlaşmadan çıkarılacaktır. Öğrenciler her türlü bereketten yoksun kalacak, üzerlerine Allah’ın öfkesi çökecektir."

Bu düşüncelerle Yahuda son anda kendini “kurtarmak" İsa ve öğrencilerinden intikam almak kararını verdi. Her Yahudi gibi başkahinin evini o da biliyordu. Aranan İsa’nın nerede olduğu hakkında güvenilir, sağlam haber getirene mükâfat vadeden bu din ulusunun huzuruna girdi. Yüreği kin dolu, Yahudi yetki merkezinde İsa’yı hemen ele vermeye hazır olduğunu belirtti.

Başkâhinler iç halkaya mensup bir öğrencinin İsa’yı terk edince çağırdılar. Tehditlerinin sonunda meyve vermeye başladığını sanarak bu cesaret verici gelişmeye sevindiler. Bu saptırıcının en yakın izleyicileri bile kendisinden kopuyorsa, bu yeni mezhep kaybolup gidiyor demekti. Haine getirdiği haber için şu anda bir ödül veremeyeceklerini söylediler. Ama O’nu teslim eder etmez mükâfatını alacaktı. İsa’yı bayramdan hemen önce yargılamak niyetindeydiler. Böyle bir fırsatın bir daha kapılarını çalmayacağını biliyorlardı.

O andan itibaren Yahuda gürültüsüz patırtısız Rabbi nasıl teslim edebileceğini düşünmeye başladı. Bu, yüreğinde peydahlanan geçici bir intikam duygusu değildi. Kendisine siyasi bir gelecek vaat etmeyen Mesih inancının başını koparmak için her şeyi planlamıştı. Şeytan içine yerleştiği bu seçilmiş öğrenciyi sadık bir uşağı yapmıştı(Luka 22:3, Yuhanna 13:2 ve 27).

Ne dehşetli bir düşüş, döneklik! Hizmete atanan, Allah’ın Oğlunun derslerine katılan bir öğrenci Rabbine öyle bir kin besleyebiliyor ki, O’na gözünü bile kırpmadan hıyanet ediyor.

Bir insanın böylesine bozulup taşlaşmasına üzülmemek elde değil. Hele bu insan, Rabbi bizzat görmüş, O’nunla bir olup konuşmuş, sonsuz sevgisini, göksel gücünü hissetmiş biriyse, acımız şaşkınlığa dönüşüyor. Tüm dindar görüntüsüne karşın Yahuda İsa’yı izlerken dünyalık heves ve arzularından taviz vermemişti. İçinde kök salmış günahlardan kurtulmak istememişti. Böylece o Kutsal Ruh’a boyun eğmeyen Mesih imanlılarının ilki oldu.

Değerli okuyucu, İsa’ya iman etmene karşın hâlâ Allah’a karşıt düşüncelerin esiri olup olmadığını anlamak için kendini sına. Malını yaşamını Rabbine teslim ettin mi? Dünyalık yollarla göksel hedeflere mi varmak istiyorsun? Kendini aldatma. Allah kendisiyle alay edilmesine izin vermez. O seni yetkin ve kutsal görmek istiyor.

Dua: Kutsal Rab, Yahuda’dan üstün değilim. Paraya, mala tutkumdan dolayı utanmıyorum. Eleştirilere karşı ne kadar duyarlı olduğumu, her yerde sözümü geçirmek istediğimi biliyorsun. Günahımı bağışla, beni kendimden kurtar. Böylece kendimi inkâr edebilir, bedenimi senin kayra sunağına yatırabilirim. Canımı senin elinden kapıp kaçırmamam için beni kutsa, meshet ki, Yahuda gibi kilisene ihanet etmeyeyim. Amin.

Soru 3: Yahuda neden İsa ve öğrencilerine ihanet etmeyi kararlaştırdı?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:41 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)