Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 081 (God Will not Consume Men)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 7 - İSA’NIN ZEYTİN DAĞINDA KUDÜS’ÜN GELECEĞİ VE DÜNYANIN SONU HAKKINDA YAPTIĞI BİR KONUŞMA (Markos 13:1-37)

8. YARGILAMALARINA KARŞIN ALLAH İNSANLIGI YOK ETMİYOR (Markos 13:28-30)


Markos 13:28-30
28 "İncir ağacından ders alın. Dalları filizlenip yaprakları sürünce, yaz mevsiminin yakın olduğunu anlarsınız. 29 Aynı şekilde, bu olayların gerçekleştiğini gördüğünüzde bilin ki İnsanoğlu yakındır, kapıdadır. 30 Size doğrusunu söyleyeyim, bütün bunlar olmadan bu kuşak ortadan kalkmayacak.

İsa Mesih’in ikinci gelişini gözlüyor musun? Eğer gözün O’nun yolundaysa, bu senin dünyalık işlerle uğraşmayı bir tarafa bırakıp bakışını Rabbe yönelttiğini gösterir.

Mesih son olaylar ve gelişine ilişkin tarihsel bir sıralama bildirmedi öğrencilerine. Yalnızca onları uyanık olmaya çağırdı. Nereye ulaştığımızı, sonun nerede olduğunu anlayabilmek için olan biteni, gelişmeleri. iyi incelemeli, çözümlemeliyiz.

Son günlerin belirtilerinden biri de Eski Antlaşma halkını simgeleyen incir ağacıdır. İsa birkaç kez aynı örneği kullandı. Ama halkı, adının anlamı kendisi gibi “Kurtarıcı” demek olan İsa’yı, gerçek Başkâhini reddetti. Tanrısal sunağa yatırılan Rab gene de onlar için dua etti: “Baba, bağışla onları. Ne yaptıklarını bilemiyorlar.

İsa’nın ruhsal gözü bu sırada katı yürekli Yahudilerin kurtuluşuna ilişkin belirtileri gördü. Yeni Antlaşma’da da okuduğumuz gibi dünyaya Müjde’nin tüm dünyaya yayılıp halkların Mesih’in Egemenliğine girişi ardından dünya tarihinde bir hayalet gibi sırıtan ölü incir ağacı, kayra yaşamının yapraklarını taşıyacak ürün verecek. Bu canlanan ağacın yemişleri aynı zamanda son feryatları getirecek sıcak yazın kapıda olduğunun habercisidir.

İsa üstüne basa basa, “Bunu gördüğünüz zaman’ dedi, “bilin ki, gelişim yakındır. Evrenin kapısındayım. Bu anlayış bizi ruhsal gelişmeleri iyi ölçüp biçmeye, tüm halkları bağışlayıp ayrım yapmamaya zorluyor. Gelmekte olan Rab ancak bu takdirde bizi sevgi, paklık ve gerçekte birlik içinde bulabilir.

İsa,“Bu soy daha geçmeden söylediklerim gerçekleşecek” dedi. “Bu soy” ifadesi için değişik yorumlar yapılmıştır.

A- M.s. 70 yılında gerçekleşen Kudüs’ün yıkımına kadar civarda oturanları kastetmiş olabilir. Rab bu sözü yaklaşık 33 yılında söylemişti.

B-Bu soy” tüm insanlığı ifade edebilir. Bu bizim için de teselli nedenidir, çünkü İnsanoğlu elinde bulundurduğu akıl almaz imkânlara, yıkım silahlarına, imanlılara uyguladığı işkencelere karşın soyunu ortadan kaldırmayacak, Rab’bin hesap günü yeryüzü nüfusunun bir bölümü hayatta olacak.

C- Rab bununla yalnızca Eski Antlaşma halkını kastetmiş olabilir. Yargıların içinde isyan edenlere lütufta bulunup onlara tövbe imkânı verdiğini hatırlatmış olabilir.

Yok edici yargılara karşın seçilmişlere verilen vaatlerin birer birer gerçekleştiğini duyururcasına bu ifade her üç yoruma da uyabilir. Bize karşılıksız olarak uzatılmış olan bu lütfu kabul eden kişi şükürle Rabbine secde etmelidir.

Dua: Kutsal Allah, sana tapınırız, çünkü sevgin öfkeden yüce, lütfun kutsallığından daha üstündür. Sen kendi biricik Oğlunun kurbanı hatırı için biz günahlara yöneliyor, rezilliklerimize katlanıyorsun. Şu son günlerde İbrahim oğullarına tövbe nimeti, ruhsal yenilenme bağışla ki, silahlarına, servetlerine güvenerek kibirlenmeyi bıraksınlar, tıpkı senin gibi engin yürekli, mütevazı olmasını bilsinler. Beni de, Allahım kendi biçime dönüştür. Amin.

Soru 34: “Daha bu soy geçmeden tüm bunlar olacak” cümlesi ne anlama geliyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:38 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)