Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 079 (The Antichrist is a False Savior)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 7 - İSA’NIN ZEYTİN DAĞINDA KUDÜS’ÜN GELECEĞİ VE DÜNYANIN SONU HAKKINDA YAPTIĞI BİR KONUŞMA (Markos 13:1-37)

6. YALANCI MESİH DECCAL “KURTARICIDIR” (Markos 13:21-23)


Markos 13:21-23
21 Eğer o zaman biri size, 'İşte Mesih burada', ya da, 'İşte şurada' derse, inanmayın. 22 Çünkü sahte mesihler, sahte peygamberler türeyecek; bunlar, belirtiler ve harikalar yapacaklar. Öyle ki, ellerinden gelse seçilmiş olanları saptıracaklar. 23 Ama siz dikkatli olun. İşte size her şeyi önceden söylüyorum."

Savaş, karışıklık ve ümitsizlik anlarında sağ ellerinde zeytin dalı, sol ellerinde hançer taşıyan sözde barış havarileri türeyecek. Başkaları borazanlarla işçi-köylü cennetini yarattıklarını duyuracaklar dünyaya.

Ellerinin altında müthiş bir güç, servet ve yıkım silahları olacak, ölüler, ruhlar alemiyle ilişki kurmak isteyecek, tuhaf işler gerçekleştirecekler. Halklar bu vaadedilen mutluluk, barış ve bolluk çağına imanla, onların arkasından gidecek.

Herkes yalan üzerine yalan söylüyor gerçekte. Çünkü çevremizde ne varsa, yok olmanın yolunu tutmuş. Yeryüzünü silip yok edecek nükleer bombalar depolarda, Doğunun Batının emrine amade bekliyor; içme suyu kaynakları her gün biraz daha azalıyor. Gerek çevre kirlenmesi, gerekse nüfus patlaması nedeniyle su pek yakında petrolden daha değerli olacak.

İncil’in tembellikten kurtarıp çalışkanlığa iten bereketinden habersiz bazı yoksul halklar zengin devletlere düşmanlık hisleriyle dolu. Dünya kin, öfke deryasını andırıyor.

Yeryüzünün sonu gelmeden kısa bir süre önce yalancı Mesih ve sanırız İbrahim soyundan olan peygamberi ortaya çıkacak. Şaşaalı sözler, olağanüstü işlerle insanları büyüleyecek, barış, ekmek, mutluluk sunacaklar. Yetkin insana mutlak itaat talep ederek dinleri birleştirecekler.

Geçmişte şeytan,“yere kapanıp bana tapınırsan, tüm bunları sana veririm” diyerek dünyanın tüm servetini İsa’ya teklif etmişti. Sakın, özellikle son günlerde uyanık ol! Çünkü çoğu liderler saptırıcı, Mesihler yalancı. “Kirli Üçlüğü” tamamlamak üzere şeytanın oğlu ve ilhamını gene şeytandan alan peygamberi de yakında teşrif edecekler. Allah ve Mesih’ine başkaldırmış sapkın ve yüzeysel insanlığı kapıp götürecekler.

Teknik sayesinde şeytan bugün yeryüzünün tüm halklarına kolayca hükmedebiliyor. Buyruk ve direktifleri televizyon yoluyla tüm dünya dillerinde çöldeki çadırlara kadar ulaşıyor. Onun ruhuna karşı koyan ise işkencelere uğrayıp yok ediliyor (II. Timoteyus 2:1-12, Esinleme 13:1-15).

Ancak “yetkin insanın” günleri sınırlı. Tarihin hedefiyse, kendisi değil, Mesih’in yücelik içinde gelişi, Tanrısal bilgelik kötülüğün önce olgunlaşıp gelişmesine, mümkün olan en iğrenç biçimi almasına izin veriyor. Sonra doğru Mesih gelecek, kendisini son yargının simgesi kılarak sevgisinin doluluğunu gösterecek (Daniel 7:9-14). Her insan bu ruhsal savaşın içinde. Ya doğru olacağız, ya eğri. Rab kuzu kisvesine bürünmüş kurtlar istemiyor. Bizi Oğlunu izleyen Tanrı kuzularına dön-dürmek istiyor: “Ne mutlu yumuşak huylu olanlara! Çünkü onlar yeryüzünü miras alacaklar.” Deccalin ruhuyla haklarına sahip olmak isteyen başkaldırıcı ve “devrimcilerin” çağrısına böylesi bir düşünce uymaz.

Herkes eninde sonunda düşecek, Allah’ın engin yürekli Kuzusu ve O’nun izleyicileriyse, sonsuza dek ayakta kalacaklar.

Dua: Ezeli Rabbimiz, amansız bir gücü olan ve senin bedene girişini inkâr eden yalancı Mesih’in ruhunu ayırt edebilmemizi sağla. Servet, bolluk ve bedensel güvenceyi tercih etmek yerine, sevinçle senin tevazuunu, engin yürekliliğini ve hizmet ruhunu kabul edebilmemiz için yardım et bize. Senin gerçek ruhunla “Yalan babasının” yenebilip senin adınla onu açığa çıkarabilmemiz için bizi saptırıcıların hilesinden koru. Amin.

Soru 32: Yalancı Mesih’in nitelikleri, ortaya çıkış belirtileri nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:37 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)