Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 078 (The Great Tribulation is Coming)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 7 - İSA’NIN ZEYTİN DAĞINDA KUDÜS’ÜN GELECEĞİ VE DÜNYANIN SONU HAKKINDA YAPTIĞI BİR KONUŞMA (Markos 13:1-37)

5. ÜZERİMİZE GELMEKTE OLAN BÜYÜK SIKINTI (Markos 13:19-20)


Markos 13:19-20
19 Çünkü o günlerde öyle bir sıkıntı olacak ki, Tanrı'nın var ettiği yaratılışın başlangıcından bu yana böylesi olmamış, bundan sonra da olmayacaktır. 20 Rab o günleri kısaltmamış olsaydı, hiç kimse kurtulamazdı. Ama Rab, seçilmiş olanlar, kendi seçtiği kişiler uğruna o günleri kısaltmıştır.

Kudüs’ün düşüşüyle Eski Antlaşma halkının içine düştüğü sıkıntıları yalnızca önemsiz bir başlangıç kılabilecek büyük sıkıntı geliyor mu? Cevap ürkütücü: Evet.

Çünkü, nasıl Yeni Antlaşma’nın bağışladığı lütuf ve nimet Eski Antlaşma’ya oranla kat kat üstünse, dünya halklarının başına çöreklenecek yargı da o oranda korkunç olacaktır.

Dua ederek Yuhanna’nın Esinleme’sini oku, onu geleceğe ilişkin peygamberliklerle karşılaştır. Dünyanın günah kefesi dolduğunda gelecek olan yargının ne olduğunu kaba hatlarıyla görürsün.

Dünyanın sonuna doğru iğrenç ve yıkıcı işler gözlemlenecek. Bunlar sıradan, tek tük olaylar değil, bireyler ve halkları yok etmek isteyen dahilerin kafasından çıkan en gelişmiş yöntemlerle geliştirilmiş ahlâksızlık, rezillikler olacak.

Büyük sıkıntı ne zaman kendisini gösterecek? Önce şu gerçekleri tekrar analım:

A- Ayrımsız tüm insanlık Yargıya müstahaktır, çünkü herkes günah işledi, Allah’ın yüceliğinden yoksun kaldı. O’nun öfkesi insanların tüm ahlâksızlıklarına karşı amansızdır; özellikle kendilerine Kurtarıcı olarak gelen Diri Mesih’i reddetmeleri tanrısal öfkenin ana nedenidir.

B- Tek Allah’a inananlar totaliter ülkelerde kendilerine Allah’ı inkâr etmelerini telkin eden baskıcı bir eğitimle yüz yüzeler. Nitekim Rusya ve Çin’de gerek Mesih imanlıları, gerekse Müslümanlar bu baskı siyasetinin acısını çekiyorlar.

C- Gittikçe artarak süregelen denemelere karşın Allah’la olan bağlarını gevşetmemiş Mesih imanlıları, özellikle Mesih inancını daha sonra benimsemiş olanlar ateşte sınanan altın misali daha çok sıkıntı vadilerinden geçeceklerdir.

D- İnançlarına sıkı sıkıya bağlı Yahudiler kendilerini tüm halklardan koparıp insanlığa meydan okuyacaklar. Gerçek Mesih’i ısrarla inkâr etmeleri sebebiyle Kudüs bugün fokurdayan bir cadı kazanını andırıyor.

Rab yalnız yargıdan söz etmekle kalmadı, umudumuzu güçlendirecek teselli temelleri de dikti. Seçtikleri, güçlerinin ötesinde olanla yüz yüze gelmesinler diye Allah zamanı kısaltacaktı. Gerçekten de Rab kimi kez imanlıları acıların pençesindeyken sanki bir rüyadalarmış gibi çıkarmıştır. O, ruhsal bedeninin üyelerini unutmaz, onların acılarını hisseder, tıpkı imanlılara eziyet eden Saul’a seslendiği gibi: “Saul, bana neden işkence yapıyorsun?

Seçilenler kimlerdir’?

Efeslilere yazılan mektupta (1:4,2:1) onların doğaları açısından diğer insanlardan daha üstün olmadıklarını, ama Allah’ın onları “Mesih’te” seçmiş olduğunu okuyoruz. Allah’ın Oğlu onları tüm günahlarından arıtmış, O’nun sonsuz sevgisi bozguna uğramış ümitsizleri tanrısal yaşama götürmüştür. O halde kişinin çarmıhtan başka övünecek bir şeyi yoktur, olamaz. İsa, sevgisini tüm yürekleriyle kabul edip, dünyanın kuruluşundan bu yana yazılı “seçilmişliklerine” iman eden günahlıları kurtardı.

Yeni Antlaşma’daki seçilmişliğimize ilişkin diğer yüce amaç ve nedenleri Petrus’un ilk mektubunda okuyoruz (2:9-10) .

Dua: Yüce ve kutsal Allah, yargım adil ve haksızlıktan uzaktır. Senin önünde doğru tek bir halk ya da fert yoktur. İnsanların hak ve hukuku senin yargın önünde tutunamaz. Mesih’in kam ve doğruluğu dışında senin huzuruna çıkamayız. Sıkıntı anlarında bu değerli bağışı yitirmememiz için bize yardım et. Bedenimize verilen eziyetler nedeniyle adını inkâr etmememiz, çoklarını senin Kurtarışına getirebilmemiz için bizi koru. Amin.

Soru 31: Büyük sıkıntıya girecek olan kimdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:36 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)