Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 080 (The Coming of Christ)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 7 - İSA’NIN ZEYTİN DAĞINDA KUDÜS’ÜN GELECEĞİ VE DÜNYANIN SONU HAKKINDA YAPTIĞI BİR KONUŞMA (Markos 13:1-37)

7. MESİH’İN GELİŞİ TARİHİN AMACI (Markos 13:24-27)


Markos 13:24-27
24 "Ama o günlerde, o sıkıntıdan sonra, 'Güneş kararacak, Ay ışık vermez olacak, 25 Yıldızlar gökten düşecek, Göksel güçler sarsılacak.
26 "O zaman İnsanoğlu'nun bulutlar içinde büyük güç ve görkemle geldiğini görecekler. 27 İnsanoğlu o zaman meleklerini gönderecek, seçtiklerini yeryüzünün bir ucundan göğün öbür ucuna dek, dünyanın dört bucağından toplayacak.

İsa diri ve Baba’sının sağında oturuyor. Zorlukların denemelerin üstesinden gele gele dünyaya Ruhunun gücünü müjdeleyen izleyicilerini gözlüyor. Mesih’in Kilisesine hasreti, güveyin hasretinden daha yakıcıdır. O’nun tüm düşünce, plan ve emelleri bu özlemin çevresinde dönüp dolaşıyor. O’nun sevgisi tanrısal ve sonsuzdur.

Yeryüzünde Yalancı Mesih, Rab’bin kilisesini yok ettiğini sanarak kuduracak. İşte yılan... başını kaldırmış kurbanını arıyor. Ama imanlılar ölseler de diriler. Çünkü biz yaşasak ta ölsek de Rabbe aidiz. Cehennem kapıları Mesih’in kilisesine güç geçiremez.

Peygamberliklerden yalancı Mesih’in böbürlenerek Allah ve Oğluyla savaşmak isteyeceğini öğreniyoruz. Belki yalnız yeryüzünü değil, tüm evreni tahrip etmek için akla hayale gelmez yöntemlerle yıldızları yerlerinden oynatmak, galaksileri infilak ettirmek isteyecek.

O zaman zaten harap olmuş dünyamıza karanlık, fırtınalar ve buzul çökecek. Dünya yalpalamaya başlayacak. Allah kendisine boyun eğmek istemeyenleri kendi hallerine terk edecek. Evet insan azabını da, yargısını da kendisi yaratıyor.

Bu son, en büyük sıkıntıda kötülüğün doruğa çıkmasıyla birlikte Mesih’te kendisini her gözün görebileceği biçimde dünyamıza yaklaşacak. Güneşin ışınlarından daha parlak, daha göz alıcı bir yücelik içinde tüm yeryüzünü ışığa boğarak gelecek.

Rab’bin gelişi evreni sarsacak. Yaradan hesap için, yargı için gelecek. şeytanları titreme alacak, diğer canlılar öyle bir dehşete kapılacaklar ki, dağların üzerlerine yıkılmasını, gelen Allah’tan kaçabilmek için yeryüzünün derinliklerine girebilmeyi dileyecekler.

İsa büyük bir güçle geliyor. Gökte ve yeryüzündeki tüm yetki O’na verildi. Göğün askerleri kendisine eşlik edecek. Gelişiyle birlikte Allah’ın Oğlu’nun yücelik ışınları kendi kanıyla arınmayı kabul etmeyen tüm canlıları söze gerek duymadan yargılayacak. O’nun yücelik ışınları, gerçek, kutsallık, sevgi, cinsel paklık, engin yüreklilik, iman, tevazu, sevecenlik ve sabırdır.

İsa’nın kendisi yargımızın simgesi, sevgisi göğün anayasasıdır. Kendi kanıyla arınanlar hariç O’nun önünde tek doğru bile yoktur. Ama İsa ilk planda bir yargıç sıfatıyla değil, İnsanoğlu, zayıflıklarımıza acıyan bizler gibi denemelerden geçmiş başkâhin olarak geliyor. O gerçekten İnsanoğlu olup çarmıhın izleri el ve bacaklarındadır. O’nun bu görünümü kilise için teselli, huzur ve şükür kaynağıdır.

O her imanlıyı adıyla tanıyor, Ruhu aracılığıyla “Korkma” dedi, “seni kurtardım. Seni adınla çağırdım, sen benimsin.” Adlarıyla çağrılanları toplamaları için meleklerini gönderecek. Mesih’in gelişi anında büyük sayım başlayacak. Yeniden doğmuş olanlara ölüm ilişemeyecek, Allah’ın yücelik ışınları onlara dokunmadan geçecek. Üzerlerinde Ruhun meyveleri görünecek. Hep birlikte kendilerini çeken Rabbe gelecekler.

Matta incilini oku (25:31-42). Mesih’in yeryüzüne inişi sırasında neler olacağını orada ayrıntılı biçimde okuyabilirsin. Bu ayetlerin ışığında kendini sınamayı ihmal etme. Sen, insan neredesin? Ne durumdasın? İsyanın içinde yok mu olmak, yoksa Allah Kuzusunun akşam yemeğine mi davet edilmek istiyorsun?

Ne büyük sevinç! Melekler Allah’ın çocuklarını evrenin dört bir yanından toplayacaklar, onların arasında Rab’de diri olan ölüler de bulunacak. Pavlus, Petrus, Yuhanna ve Müjdeci Markos’la karşılaşacağız o zaman. şaşkınlık içinde kimin Rabbe gelebildiğini kimin gelemediğini göreceğiz. Seçilmiş olanlar büyükler, varlıklılar, zeki olanlar ya da ünlüler değildir. Rab’bin müjdelemeleri kelime kelime gerçekleşecek: “Ne mutlu ruhta yoksul olanlara! Çünkü göklerin egemenliği onlarındır.

Dua: Gel, ey Rab İsa! Bizler için ölüp aklanabilmemiz için dirilen seni görmek istiyoruz. Seni karşılamaya layık olabilmemiz için bize şükür ve sevgiyi öğret. Yeryüzünün felâketlerle sarsıldığı şu günlerde senin gelişinden umudumuzu yitirmemiz için yardım bize. Sen yaşamımızın ışığısın. Nasıl sen kendini günahlılara hizmet uğrunda feda ettiysen, biz de herkesin hizmetçisi olmak istiyoruz, bunun için kutsa bizi. Kutsal Ruh’un gücünde sürekli bizimle birlikte olduğun için sana hamd ederiz. Gel, ey Rab İsa! Kiliseni yetkinleştir, günahlarında ölmüş olanların senin yaşamına dirilmeleri için güçlü bir tanıklığa yönelt bizi. Amin.

Soru 33: Mesih’in gelişine ilişkin son belirtiler nelerdir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:37 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)