Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 067 (Jesus’ Authority Questioned)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 6 MESİH’İN KUDÜS’E GİRİŞİ VE SON İŞLERİ (Markos 10:46 - 12:44)

5. YAHUDİ KONSEYİ İSA’NIN HAK VE YETKİSİNİ SORUŞTURUYOR (Markos 11:27-33)


Markos 11:27-33
Mar 11:27 Yine Yeruşalim'e geldiler. İsa tapınakta gezinirken başkâhinler, din bilginleri ve ileri gelenler O'nun yanına gelip, 28 "Bunları hangi yetkiyle yapıyorsun, bunları yapma yetkisini sana kim verdi?" diye sordular.
29 İsa da onlara, "Size bir soru soracağım" dedi. "Bana yanıt verin, ben de size bunları hangi yetkiyle yaptığımı söylerim. 30 Yahya'nın vaftiz etme yetkisi Tanrı'dan mıydı, insanlardan mı? Yanıt verin bana."
31 Bunu aralarında şöyle tartışmaya başladılar: "'Tanrı'dan' dersek, 'Öyleyse ona niçin inanmadınız?' diyecek. 32 Yok eğer 'İnsanlardan' dersek..." Halkın tepkisinden korkuyorlardı. Çünkü herkes Yahya'yı gerçekten peygamber sayıyordu.
33 İsa'ya, "Bilmiyoruz" diye yanıt verdiler. İsa da onlara, "Ben de size bunları hangi yetkiyle yaptığımı söylemeyeceğim" dedi.

Halkın önderleri dehşet ve öfkeyle kapıldılar. Galileli bir köylü gelmiş burnunu kutsal tapınağın kurallarına sokmaya çalışıyor, bir yerlerden yetkisi varmış gibi davranıyordu. Onlar onun bu yetkisinin Allah’tan kaynaklandığına inanmadılar. Kim olduğunu açıkça söylemeye, hangi ruhtan olduğunu açıkça belirtmeye zorladılar onu. Kin gözlerini kör etmişti. Ortalarında durmasına karşın Allah’ın Ruhundan Doğanı tanıyamadılar. O’nun gücünü hissettiler, ama gerçek kimliğini anlayamadılar.

Mesih’i tanımayan sıradan bir dindar ya da tutucu bir önder görürsen, şaşma kardeşim! Çünkü Eski Antlaşma önderleri de akılları aracılığıyla O’nun yetki kaynağını çıkaramadılar. Çünkü yürekleri kabuk bağlamıştı.

İsa sorularına soruyla cevap verdi. Bu onları faka bastıran bir soruydu. Vaftizci Yahya’nın yetki kaynağını, vaftizinin anlamını söylemelerini istedi onlardan. Aynı önderler bir vakitler tövbeye, yenilenmeye ihtiyaçları olmadığını sanarak çölde seslenen Vaftizci’yi reddetmişler, düşük elbiselerinden dolayı onu aşağılamışlardı. Onun gelmekte olan Kral’ın yolunu açacak yegâne kişi olduğunu kavrayamamışlardı.

Yürekten ve içten yapılan tövbe Rab katında makbuldür. Zihinsel değişme sonsuz yaşama sahip olmanın vazgeçilmez şartıdır. Gelenek-görenekler, dünyalık ilkeler içinde kalmak mı istiyorsun, yoksa güvenilir Kurtarıcı’ya iman, günahlarına pişmanlık duyarak yeni bir yürek edinmek mi?

Mesih’in yüceliğini sana ancak O’nun çarmıhına yaklaşıp bağış kayrasını kabul etmen, O’nun değerli kanıyla aklanmak halinde görünecektir. O zaman Başkâhin’e “şükürler olsun, şükürler olsun!” diyeceksin. “Sen Rabbim, Tanrı'msın. Beni kanın aracılığıyla Allah’la barıştırdın, diğer bütün imanlılarla birlikte Göksel Babana satın aldın.” İşte o an Mesih’in ancak ve ancak samimi imanlıya görünen yetki kaynağını karşında bulacaksın.

Dua: Rab İsa sana şükrederiz, çünkü sen biz günah kölesi suçlulara oğulluğunun haklarını bağışlayan Allah’ın Oğlusun. Sen bize acıyor ve katlanıyorsun. Seni gün be gün daha iyi tanıyabilip kim olduğunu insanlara bildirebilmemiz için bizi kutsa. Sen Gerçek Allah’tan Gerçek Allah, ışıktan kaynaklanmış ışıksın. Doğdun, ama yaratılmadın. Baba ile aynı öze sahipsin. Amin.

Soru 20: İsa Yahudi önderlerinin gönderdiği heyete yetkisinin kaynağını neden açıklamadı?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:29 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)