Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 068 (Parable of the Unfaithful Vinedressers)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 6 MESİH’İN KUDÜS’E GİRİŞİ VE SON İŞLERİ (Markos 10:46 - 12:44)

6. HAİN BAĞCILAR BENZETMESİ (Markos 12:1-12)


Markos 12:1-12
1 İsa onlara benzetmelerle konuşmaya başladı. "Adamın biri bağ dikti, çevresini çitle çevirdi, üzüm sıkmak için bir çukur kazdı, bir de bekçi kulesi yaptı. Sonra bağı bağcılara kiralayıp yolculuğa çıktı. 2 Mevsimi gelince bağın ürününden payına düşeni almak üzere bağcılara bir köle yolladı. 3 Bağcılar köleyi yakalayıp dövdü ve eli boş gönderdi. 4 Bağ sahibi bu kez onlara başka bir köle yolladı. Onu da başından yaralayıp aşağıladılar. 5 Birini daha yolladı, onu öldürdüler. Daha birçok köle yolladı. Kimini dövüp kimini öldürdüler.
6 "Bağ sahibinin yanında tek kişi kaldı, o da sevgili oğluydu. 'Oğlumu sayarlar' diyerek bağcılara en son onu yolladı.
7 "Ama bağcılar birbirlerine, 'Mirasçı budur, gelin onu öldürelim, miras bizim olur' dediler. 8 Böylece onu yakaladılar, öldürüp bağdan dışarı attılar.
9 "Bu durumda bağın sahibi ne yapacak? Gelip bağcıları yok edecek, bağı da başkalarına verecek. 10 Şu Kutsal Yazı'yı okumadınız mı?'Yapıcıların reddettiği taş, İşte köşenin baş taşı oldu. 11 Rab'bin işidir bu, Gözümüzde harika bir iş!'"
12 İsa'nın bu benzetmede kendilerinden söz ettiğini anlayan Yahudi önderler O'nu tutuklamak istediler; ama halkın tepkisinden korktukları için O'nu bırakıp gittiler.

Allah Eski Antlaşma halkını tıpkı geniş, verimli bir bağ gibi yetiştirmek istemiş, çevresini şeriatıyla çitlemiş, kurban ve sunular düzenini de “üzüm sıkma çukuru” gibi işlerine yerleştirmişti. Halkın içinde burçlar, kuleler misali peygamberler atamış, yetki ve sorumluğu da sivil ve ruhsal önderlere devretmişti.

Allah fedakâr kulları peygamberleri Rablerine iyi ürünler, tövbe ve sevgi toplamaları için gönderdi. Ama onlar Allah’ın elçilerini kovuşturan, ezip yok etmek isteyen halklarında yalnızca kendini beğenmişlik, rezillik ve karanlık buldular.

O’nun ne büyük sabrı var! Tüm katılığına, dik başlılığına rağmen Allah bu halkı yok etmedi, dindar kullarını yollamaya devam etti. İnsanlar arasında kullarıyla böylesine sabır, tahammül duygusu içinde yaşayabilen tek bir kişiye rastlanmaz. Allah sabreden ve acıyandır. O’nun amacı şiddete başvurmadan sevgiyle insanların itaatini kazanmaktır.

Allah’ın öncesizden beri eşsiz Oğlu vardır. Kendi resmi, kendi özüne sahip olduğu için O’nu sever. Sevgi Ruhundan doğmuş olan bu Oğul tüm mahlukatın yaratıcısı, bu anın ve geleceğin sahibidir. Yüceliği ve kutsallığı melekleri O’na secde etmeye sevk eder. İblisler O’nun sesini duyduklarında titrerler. Fakat Eski Antlaşma halkı O’na saygı göstermek yerine kinle aşağıladılar. Zamanımızda ise, O ihmal ediliyor, adı bir tarafa atılıyor. İnsanların kafa kafaya verip Rablerini öldürmeye azmetmeleri... Bundan daha korkunç bir düşünce tasarlanamaz. Bu gerçek aynı zamanda sonsuz sevgisinde Allah’ın biz katı yüreklilere sonuna dek sabrettiğini; lütfu, nimeti karşısında tövbeyle yanına gelip kurtarışını almamız için en değerli varlığını feda ettiğini gösteriyor.

Buna karşın insanlar Yaradanlarından nefret ettiler, Oğlunu yok etmek için söz birliği yaptılar. Mesih’in ölümü Eski Antlaşma halkının bozgununu anlatır, ama aynı anda Allah’ in sadık sevgisini gözler önüne serer.

Allah’ın sabrı ve sevgisi karşısında senin tutumun nedir’? O’nun kurtarıcına şükür ve hamd ifadesi olarak kendisine yaşamının ürünlerini sunuyor musun? Yoksa aldırışsız günah işliyor, kendin işin mi yaşıyorsun? Eski Antlaşma halkı yerine Allah seni bağına dikti. Ama ürün getirmez, O’nun sevgisinde sabit kalıp gene O’nun gerçeğinde yaşamazsan sen de Yahudilerin uğradığı yargıya düşeceksin. Kutsal Allah senden zengin bir hasat bekliyor, sevinçle Oğlunu karşılamanı bekliyor.

Dua: Kutsal Allah, bencilliğimi bağışla. Yüzeyselliğim, yüce gerçeğini ihmal ettiğim için utanç duyuyorum. Eğer lütfuna karsı asi, nankörsem, nasihatlerine aldırmadıysam, beni bırakma. Her an özveriyle sen ve Oğlun için yaşabilmem için bilinçaltımı yenile, değiştir. Senin iyi Ruhunun tüm meyvelerini sunabilmem için bana bilgelik ve sebat bağışla, ta ki, sevinçle Sevgili Oğlunu karşılayabileyim. Amin.

Soru 21: İsa “hain bağcılar” benzetmesiyle Allah’ın sevgisini nasıl açıkladı?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:29 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)