Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 062 (Jesus Gives His Life)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 5 - MESİH ÖĞRENCİLERİNE ÖLÜMÜNÜ VE YAŞAMINI DUYURUYOR (Markos 8:27 - 10:45)

15. İSA CANINI BAĞIŞLIYOR (Markos 10:41-45)


Markos 10:41-45
41 Bunu işiten on öğrenci Yakup'la Yuhanna'ya kızmaya başladılar. 42 İsa onları yanına çağırıp şöyle dedi: "Bilirsiniz ki, ulusların önderleri sayılanlar, onlara egemen kesilir, ileri gelenleri de onlara ağırlıklarını hissettirirler. 43 Sizin aranızda böyle olmayacak. Aranızda büyük olmak isteyen, ötekilerin hizmetkârı olsun. 44 Aranızda birinci olmak isteyen, hepinizin kulu olsun. 45 Çünkü İnsanoğlu bile hizmet edilmeye değil, hizmet etmeye ve canını birçokları için fidye olarak vermeye geldi."

İnsanoğlu hasta, kibir kanseri damarına, kanına işlemiş. Düşüncelerini yönlendiren, şeytanın günahı. Öğrenciliklerinde denemeye düşen yalnızca Yuhanna ve Yakup kardeşler değil, tüm öğrencilerdi. Çünkü topluluk tümüyle öfkeye kapılmış, Zebedi’nin oğullarına içerlemişti. Bu onlarında kibir, gurur hastalığından tamamıyla uzak olmadığını gösteriyordu. Gerçi İsa’nın öğretilerini duyup kabul etmişlerdi, ama anlayamamışlardı henüz. Çünkü O’nun sözleri içlerinde daha “beden bulmamıştı”. Rab’bin çarmıha gerilişi, Kutsal Ruh’un içlerine yerleşmesi öncesi hepsi sıradan, eğrilik dolu ve bencil insanlardı.

Ama İsa her seferinde onları yeniden sevindirdi, Allah’ın Oğlu’nun tevazuu, Ruh’tan doğanın uysallığı içinde Kutsal Üçlüğün ilkelerini onlara hatırlattı. İsa’nın yaşantısı Baba’sını yüceltmek, O’na mutlak güven ve itaatten ibaretti. Baba ise gökte ve yeryüzündeki tüm yetkiyi O’na verdi, O’nu sağında oturtarak özünün resmi kıldı. Kendisi değil, gelecek olan çarmıhlanmış Diri’yi yücelten Kutsal Ruh ta böyle çalışır, hem de Kurtarışı gerçekleştirme ve imanlılar topluluğunu kurma görevini Allah’ın Oğlu’nun ona vermiş olmasına rağmen. Evet , bu büyük bir sırdır. Tanrımız alçakgönüllü, uysal ve sevecendir.

Böylesi nitelikleri olan Ruh bu dünya ruhunun tam zıddıdır. Çünkü bu dünyanın önderleri silah, şiddet yoluyla hükümlerini yürütüyor, halklarına sözlerine geçiriyorlar Öte yandan kitleler başkaldırmak için fırsat kolluyor, çünkü tümünün hedefi bir: Mal-mülk, yetki. Kullandıkları silah gibi dünya görüşü de aynı: Kendisinden başkasını ezmek, alçaltmak.

Mesih izleyicilerine ve imanlılar topluluğuna bu dünyanın ruhuyla yardımlaşmayı yasakladı, onlara hizmet duygusunu aşıladı. Bir hizmetçi ya da işçinin nice rahatına düşkün, tembel önderden daha yüce olduğunu öğretti. Patrik, rahip ve papazlar dua eden bir imanlı kadın ya da çocuktan daha üstün değildi. Kutsal Ruh tümümüzü tek ve hür kılar, başlarımızı eğer, bizden diğerleri için hizmet edebilen insanlar yaratır. Rus’tan doğanlar büyük dereceler ya da rütbeler için koşmaz, toplantılarda sivrilmeye çalışmazlar. Kutsal Ruh onları günahlarının başından kurtulabilmeleri için körlere, sarhoşlara, doğru yoldan çıkmış kimselere, hor görülenlere hizmete yöneltir.

Sen bir hizmetçi misin yoksa efendi mi? Allah’ın yüceliği karşısında çaresizliğini, Mesih’in örnek yaşamında kendi noksanlarını görebildin mi? yoksa hâlâ kibirli gururlu musun? Mesih bize bir örnek bıraktı, O’na uyan, ona benzemeye çabalar. Hizmet edilmeye değil, hizmet etmeye geldi. Evet taptığımız Allah bir “hizmetçidir”. Bu cümleyi iyi belle, çünkü sana İsa’nın senden ne yapmanı istediğini gösterecektir.

Övünme, böbürlenme köleliğinden kurtulabilmemiz için İsa hayatı ve kanıyla bir kurtulmalık sundu. O’nun sevecen sesini duyup kurtulmalığının gücüne iman edenler, benlik bağlarından kurtulur, Kutsal Ruh’un bereketlerine nail olurlar. Artık onlar başkaları için çalışan, başkaları için dua edip yakaran sevgi ve sabır örnekleridir.

Dua: Baba, önünde secde ederiz, çünkü bu kötü dünyamıza sevgili Oğlu’nu gönderdin. O her zaman seni yüceltti, aramızda bir hizmetçi olarak yaşadı, bizi kibirden gururdan kurtardı. Sana şükrederiz, O’nun çarmıhtaki ölümüyle bizi akladın, yüreğimize işlemiş olan Şeytani zehri çıkardın, her günahımızı affettin. Sana tapınırız, çünkü bizi sahip olduğumuz o sözde azametten kurtardın, çirkin bağlarından kurtulabilmeleri için nicelerin yardımına koşan gönüllü hizmetkârlara döndürdün. Amin.

Soru 15: Günahlıların hizmetçisi olan İsa bizim için nasıl bir örnek oluşturuyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:23 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)