Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 061 (Request of the Sons of Zebedee)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 5 - MESİH ÖĞRENCİLERİNE ÖLÜMÜNÜ VE YAŞAMINI DUYURUYOR (Markos 8:27 - 10:45)

14. ZEBEDİ OĞULLARININ GURURLU DİLEĞİ (Markos 10:35-40)


Markos 10:35-40
35 Zebedi'nin oğulları Yakup ile Yuhanna İsa'ya yaklaşıp, "Öğretmenimiz, bir dileğimiz var, bunu yapmanı istiyoruz" dediler.
36 İsa onlara, "Sizin için ne yapmamı istiyorsunuz?" diye sordu.
37 "Sen yüceliğine kavuşunca birimize sağında, ötekimize de solunda oturma ayrıcalığını ver" dediler.
38 "Siz ne dilediğinizi bilmiyorsunuz" dedi İsa. "Benim içeceğim kâseden siz içebilir misiniz? Benim vaftiz olacağım gibi siz de vaftiz olabilir misiniz?"
39 "Evet, olabiliriz" dediler. İsa onlara, "Benim içeceğim kâseden siz de içeceksiniz, benim vaftiz olacağım gibi siz de vaftiz olacaksınız" dedi. 40 "Ama sağımda ya da solumda oturmanıza izin vermek benim elimde değil. Bu yerler belirli kişiler için hazırlanmıştır."

Allah’ın uysal kuzusu kendi yaşam sunağına doğru giderken, öğrencilerinin aklı fikri yöneticilik, yetki, egemenlikteydi. Bu dünyanın yüceliğiydi özlemleri; tövbe etmeden kendilerini yenilemeden Allah’a hizmet edebileceklerini sandıklarından çarmıhın gerekliliğini unutmuşlardı. Yuhanna ve yakup meslekleri olan balık avcılığını bırakıp İsa’yı izlemişlerdi. İsa’ya yakınlıkları ve kâhinler ailesine mensup olmaları sebebiyle diğerlerinden üstün olduklarını düşünmüşlerdi. Yetki ve yüceliğindeki en büyük payı kendilerine vereceğine dair İsa’dan bir vaat almak istediler.

İsa bu isteklerini doğrudan reddetmedi, anlamadıkları bir şeyi istedikleri için onlara önce kınadı, Allah’ın gazap kâsesini içmeye, çarmıhtaki acılar vaftizine dayanmaya güçleri olup olmadığını sorarak bilgisizliklerini ortaya çıkardı. Cevapları, zayıflık ve bozukluklarını hâlâ anlayamadıklarını, gazabında Kutsal Allah’ı, Allah’ın Kuzusu’nun zorunlu ölümünü kavrayamadıklarını gösteriyordu. Çünkü Kutsal Ruh henüz kendilerine yerleşmemiş, günahlarının gerçek yüzünü, çarmıh sayesinde kavuştukları aklanmayı anlayamamışlardı. Ruhsal açıdan kör ve kibirliydiler.

İlginç, İsa henüz tam anlamıyla ikinci doğuşu yaşamamış olmalarına rağmen onların kendisiyle birlikte acılara katlanmaya olmalarına itiraz etmedi. Kendisini izlemenin, başkalarına hizmet uğrunda sıkıntıları göğüslemek demek olduğunu bildirdi. Nitekim O da günahlılar için canını verecekti. Kutsal Ruh’un vaftizi yalnızca sevinç, bağışlar ve kesin bir güven getirmez. Şeytani denemeler, iblisin bitmez tükenmez kini de onun doğal sonucudur.

Mesih’i izlemenin bedelini ödemeye hazır mısın ? Yalnızca nimet ve lütfu mu tatmak istiyorsun? Alay ve öfkenin ortasında kendini feda edebilecek gücün var mı?

Allah ve Oğlu’yla birlikteliğimizin ücreti Yuhanna ve Yakup’un hayal ettiği türden değildir. Bir insanın Mesih’in soluna oturması imkânsızdır. zira burası Oğlunu sağına oturtan Baba’nın yeridir. Bundan dolayı Zebedi oğullarının dileği, öğrencileri Efendilerinin ruhuna karşı kışkırtmak isteyen şeytanın gururunun bir eseriydi.

Gökte yerimiz neresidir’? Yakınlaştıranlar arasında mı, yoksa uzakta mı birlikte? Mesih’e iman edenlerin tümü sonsuza dek O’nun ruhuna bağlıdırlar. Biz O’nun ruhsal, bedeniyiz, O’ndan ayrı olmamız düşünülemez. Gök varlığı, sevgi, birlik ve ruh olup, orada büyüklenme, böbürlenme nedeniyle gücenmeye yer yoktur. İsa Babasına, tıpkı kendisiyle Allah’ın bir olması gibi, onların da bir olması için dua etti.

Dua: Rab, sen biz kibirliler, cahillere sabrediyor, bizi reddetmiyorsun. Kutsal Ruhunun gücünde yaşayabilelim diye öfke kâsesini içtin Kutsal Ruhunla vaftiz olabilmemiz için çarmıhta azap vaftizine katlandın. Aptallıklarımızı, gururumuzu bağışla. Yetki, güç arzumuzu affet. Küçülüp alçakgönüllü olabilmemiz için bizi kendi biçimine döndür ki, başkaları için hizmete, bu uğurda acılara, alaylara, onların kurtuluşu yolunda işkencelere katlanabilmek için yumuşak ve uysal olabilelim. Amin.

Soru 14: Zebedi oğullarının soru ve cevapları, içinde bulundukları ruhsal durumu nasıl ele verdi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:23 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)