Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 063 (Jesus Heals a Blind Man)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 6 MESİH’İN KUDÜS’E GİRİŞİ VE SON İŞLERİ (Markos 10:46 - 12:44)

1. ERİHA’DA KÖRÜN İYİLEŞTİRİLMESİ (Markos 10:46-52)


Markos 10:46-52
46 Sonra Eriha'ya geldiler. İsa, öğrencileri ve büyük bir kalabalıkla birlikte Eriha'dan ayrılırken, Timay oğlu Bartimay adında kör bir dilenci yol kenarında oturuyordu 47 Nasıralı İsa'nın orada olduğunu duyunca, "Ey Davut Oğlu İsa, halime acı!" diye bağırmaya başladı. 48 Birçok kimse onu azarlayarak susturmak istediyse de o, "Ey Davut Oğlu, halime acı!" diyerek daha çok bağırdı.
49 İsa durdu, "Çağırın onu" dedi. Kör adama seslenerek, "Ne mutlu sana! Kalk, seni çağırıyor!" dediler. 50 Adam abasını üstünden atarak ayağa fırladı ve İsa'nın yanına geldi.
51 İsa, "Senin için ne yapmamı istiyorsun?" diye sordu. Kör adam, "Rabbuni, gözlerim görsün" dedi.
52 İsa, "Gidebilirsin, imanın seni kurtardı" dedi. Adam o anda yeniden görmeye başladı ve yol boyunca İsa'nın ardından gitti.

Mesih’in öğrencileri Allah’ın Egemenliğine ilişkin ilkelere kördüler. O’nun, tevazuunda kendini gösteren yüceliğini görememişlerdi. Ama Eriha’daki zavallı Bartimay İsa’ya imanı sayesinde yepyeni bir anlayış kazanmıştı. İsa ona kendisinin, üç bin yıl önce Allah tarafından vaadedilmiş kral, Davut Oğlu olduğunu anlamasını sağlayan bambaşka bir görünüm bağışladı. Evet O, egemenliğine son olmayan tahtı Allah’ın yanında duran kraldı: “Rab Rabbime, ben düşmanlarını senin ayaklarına basamak koyuncaya kadar sağımda otur dedi.

İmanlı amanın görüm gücü Rabbi uzun zamandır izleyen çok kişininkinden daha güçlüydü. Öğrencilerin tüm engellemelerine rağmen bu zavallı adam siyasi anlam taşıyan lakabıyla İsa’ya seslenmekten geri durmadı: “Davut Oğlu!” Aksine, onlar onu susturmaya çalıştıkça, o sesini biraz daha yükseltiyor, çığlık çığlığa feryat ediyordu. Bu yaşamının en değerli fırsatıydı ve bir daha eline geçmezdi.

İsa birden duruverdi, kendisine özlem duyan yüreği hissetmişti. Tanrısal yaşama özlem duyduğun takdirde, O seni de dinleyecektir. Zihnindeki değişik düşünceler, dünyanın gürültüsü patırtısı yüzünden O’nun çağrısını bugüne değin istemediysen, imanla O’na dua etmeni salık veririz. O senin duanı kolluyor, yüreğinin sesine kulak vermek istiyor, seni anlıyor ve kişisel olarak yanına çağırıyor. O’na gel, sözünü can kulağıyla dinle. Sana yetkin kurtarışını bağışlayacaktır.

Rab’bin çağrısını duyan kör, abasının üstünden atarak yerinden fırladı., Mesih’e ulaşmaya çabaladı. Allah’ın Oğlu ona, “senin için ne yapmamı istiyorsun” diye sordu.

Değerli kardeşim, aynı soruyu Allah’ın Oğlu sana yöneltse, ne cevap verirsin? Geleceğini belirleyecek olan bu cevabı vermeden önce çok iyi düşün. Rab’bin senden ne yapmanı istediğini öğrenmek için yürekten dua et. O sana dileğini bildirir bildirmez de alçakgönüllülükle cevap ver.

Ama görmek istediğini söyledi. Mesih’ten senin dileğin nedir? Sınavlarını geçmek mi, herhangi bir hastalıktan kurtulmak mı, geleceğini güvenceye almak mı, yoksa tüm günahlarının affı mı? Belki de O’ndan Kutsal Ruhunun sana yerleşmesiyle sonsuz yaşam istiyorsun.

Mesih seni duyuyor ve tüm yüreğinle dilekte bulunup kararlılıkla O’nun istemine tutunduğun takdirde dualarına cevap verecektir. Eriha’daki kör adam yüreğini Mesih’e açtı. Kurtarıcıya iman etti ve imanının meyvesini aldı. Feryadı ya da Mesih’e atılışı değildi onu kurtaran. Yüreğinde tanrısal hükümdar olarak güven beslediği İsa’ya olan imanı sayesinde bu bağışı aldı. Bu göksel kral tüm yüceliğine rağmen sıradan zavallı adama değer verdi, onun için vaktini feda etti.

Bartimay’ın imanı içtendi, çünkü iyileşince yakınlarının yanına koşmak yerine doğrudan İsa’yı izledi. Gözleri yumuşak, güler yüzlü Tanrısal Kral’ı görmüştü. O’na tutundu ve işkencelerin, suçlamaların, küfürlerin bağrında Göksel Egemenliğin bir üyesi oldu. Sen de Mesih’in kişiliğini görüp kavrayabildin mi? Yoksa hâlâ dünyalık hülyaların için de bir körden farksız mısın?

Dua: Göksel Baba, biz sıradan, hasta, yoksul insanlarla ilgilendiğin için seni yüceltiriz. Bugünün hasadı için binlerce işçi göndermeni diliyoruz. Hasat zengin, gerçeğe susamış yürekler çok. Ancak işçiler az ve çoğu zaman da içten değiller. Beni Egemenliğinde alçakgönüllü, uysal, çalışkan, seni daima önünde görüp her zaman sevinçle senin istemini yerine getiren bir kula dönüştür. Amin.

Soru 16: Eriha’da kör Bartimay’ın iyileştirilmesinden ne öğreniyoruz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:24 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)