Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 057 (Jesus Blessed the Children)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 5 - MESİH ÖĞRENCİLERİNE ÖLÜMÜNÜ VE YAŞAMINI DUYURUYOR (Markos 8:27 - 10:45)

10. İSA ÇOCUKLARI KUTSUYOR (Markos 10:13-16)


Markos 10:13-16
13 Bu arada bazıları küçük çocukları İsa'nın yanına getiriyor, onlara dokunmasını istiyorlardı. Ne var ki, öğrenciler onları azarladılar. 14 İsa bunu görünce kızdı. Öğrencilerine, "Bırakın, çocuklar bana gelsin" dedi. "Onlara engel olmayın! Çünkü Tanrı'nın Egemenliği böylelerinindir. 15 Size doğrusunu söyleyeyim, Tanrı'nın Egemenliği'ni bir çocuk gibi kabul etmeyen, bu egemenliğe asla giremez." 16 Çocukları kucağına aldı, ellerini üzerlerine koyup onları kutsadı.

Mesih kurmakta olduğu Egemenliğine sadece filozofları, ilahiyatçıları ya da “aydın” takımını çağırmadı. O’nun Egemenliği basit, bilgisiz insanlara, küçüklere de açıktır. O yalnızca belirli grupların malı olmayıp, Allah’ın sevgisine cevap veren, yüreklerini O’na açan herkes için hazırlanmıştır.

Kimi anneler çocuklarını alıp Mesih’e gittiler, eliyle onlara dokunmasını istediler. O’nun bu kutsamasıyla çocuklarının güvenli bir gelecekleri olacağını sanmışlardı. Belki de bu, onların birer melek olmadıklarını bildiklerinden dolayı, Kurtancı’nın ruhunun yüreklerine akmasını diledikleri içindi.

Öğrencilerse, İsa’nın çağrısının, O’nun yüce öğreti ve derin düşüncelerini anlayabilen yetişkinlere has olduğuna inanmışlardı. Bu nedenle annelerin Mesih’e yaklaşmasını engellemeye çalıştılar. Çocukların bağırtı çağırtısının sakin ortamı bozmasını istememişlerdi.

Bu durum İsa’nın canını sıktı, Allah’ın Egemenliğini kabul edenin akıldan önce yürek olduğunu açıklayarak öfkesini açığa vurdu. Her çocuk nedenini bilmeden ana babasını sever, onlara güvenir. Çünkü onların kendisiyle ilgilendiklerinin farkındadır. Yüreğinde dert edinmez. Kendisini tümüyle onlara teslim etmiştir. İmanın da gerçek anlamı budur. Göksel Babamız Allah’a güvenmemiz O’na şükrederek, yüreğimiz rahat O’nunla sürekli bir bağ içinde olmamız.

Çocukların sorumluluğunu taşıyanlar, basit, sade öykülerle küçüklere Mesih’in sevgi ve gücünü öğretiniz. Onlara akıllarının almayacağı söylevler çekmeyin. Allah’ın Oğlu’nun incelik ve yumuşaklığını İncil’de okuduğunuz biçimiyle gözlerinin önünde resmedin. Onların huzurunda, şükür ilâhileri söyleyin, birlikte eğitici-öğretici oyunlar oynayın. Çünkü sevinç, İsa ruhunun açık bir tanığı, kutsal sevgi yürekleri açan eşsiz bir anahtardır. Anlayışları henüz yetkin olmasa da, küçükler bu iki sıfatı: sevgi ve sevinci çabucak hissederler.

Dua: Göksel Baba, sana tapınırız. Çünkü sevgili oğlun senin ilgi ve yardımından emin bir çocuk gibi yaşadı dünyamızda. Yüreklerimizin çarpıntısını affet, çocuklarımızı sende sabit kılıp kurtarışına inanabilmemiz için zihinlerimizi sevgindeki sevince aç. Değişip bilge yollarla küçüklere hizmet edelim, onlara güzel, yararlı bir örnek olalım. Amin.

Soru 10: İsa’nın küçük çocuklara karşı tutumu nedir?

Ezberle: “Bırakın, çocuklar bana gelsin. Onlara engel olmayın! Çünkü Allah’ın Egemenliği böylelerinindir. Size doğrusu söylüyorum: Allah’ın Egemenliğini bir çocuk gibi kabul etmeyen, bu egemenliğe asla giremez” (Markos 10:14).

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:21 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)