Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 058 (Jesus and the Rich Man)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 5 - MESİH ÖĞRENCİLERİNE ÖLÜMÜNÜ VE YAŞAMINI DUYURUYOR (Markos 8:27 - 10:45)

11. İSA VE VARLIKLI GENÇ (Markos 10:17-27)


Markos 10:17-27
17 İsa yola çıkarken, biri koşarak yanına geldi. Önünde diz çöküp O'na, "İyi öğretmenim, sonsuz yaşama kavuşmak için ne yapmalıyım?" diye sordu.
18 İsa, "Bana neden iyi diyorsun?" dedi. "İyi olan yalnız biri var, O da Tanrı'dır. 19 O'nun buyruklarını biliyorsun: 'Adam öldürmeyeceksin, zina etmeyeceksin, çalmayacaksın, yalan yere tanıklık etmeyeceksin, kimsenin hakkını yemeyeceksin, annene babana saygı göstereceksin."'
20 Adam, "Öğretmenim, bunların hepsini gençliğimden beri yerine getiriyorum dedi.
21 Ona sevgiyle bakan İsa, "Bir eksiğin var" dedi. "Git neyin varsa sat, parasını yoksullara ver; böylece gökte hazinen olur. Sonra gel, beni izle."
22 Bu sözler üzerine adamın yüzü asıldı, üzüntü içinde oradan uzaklaştı. Çünkü çok malı vardı.
23 İsa çevresine göz gezdirdikten sonra öğrencilerine, "Varlıklı kişilerin Tanrı Egemenliği'ne girmesi ne güç olacak!" dedi.
24 Öğrenciler O'nun sözlerine şaştılar. Ama İsa onlara yine, "Çocuklar" dedi, "Tanrı'nın Egemenliği'ne girmek ne güçtür! 25 Devenin iğne deliğinden geçmesi, zenginin Tanrı Egemenliği'ne girmesinden daha kolaydır."
26 Öğrenciler büsbütün şaşırmışlardı. Birbirlerine, "Öyleyse kim kurtulabilir?" diyorlardı.
27 İsa onlara bakarak, "İnsanlar için bu imkânsız, ama Tanrı için değil. Tanrı için her şey mümkündür" dedi.

Her insan hayatını refah ve özgürlük içinde güvene almak ister, bu uğurda mal mülk sahibi olmaya çabalar. Öğrenciler geleceği ümit vadeden dallarda okuyup mezun olmak için didinir; kimi ülkeler iktisadi büyüme ve gelişmeyi hedef alan politikalar geliştirir, kimileri de fertlerinin mülkünü kamunun ortak malı kılar.

Ama Yaradanını düşünen, O’na hizmet eden, hayatını ve varlığını O’na teslim eden kimdir? Çokları bir yandan Allah’a hizmet etmeye, bir yandan da avuçlarındakini korumaya çalışıyorlar. Zira yeryüzünde geleceklerini de teminat altına alacak güzel, rahat bir yaşama kavuşmayı düşlüyorlar. Böyleleri kayıptadır.

Sonsuz hayat için kurtuluş arayan samimi bir genç geldi İsa’ya. Maddi hevesleri bir yana bırakıp bugün de gençlerin ruhsal konularla ilgilenmeleri ne güzeldir! Bu genç iyilikler yapmaya, bu yolda fedakârlıkta bulunmaya hazırdı. Büyük bir saygıyla İsa’ya ‘iyi öğretmen’ dedi.

Ancak Mesih bu sathi lâkabı reddederek gencin zihnindeki insanı idealleri düzeltti: “İyi olan tek biri var, O da Allah’tır.” Bu kelimelerin tüm insanları mahkum edip kötülüklerini yüzlerine vurduğunu biliyor musun?

İsa’nın bu cevabi ayni zamanda gence yönelik bir çağrı olup ondan karşısında duranın yalnızca “iyi bir öğretmen” değil, İyi’nin ta kendisi olduğunu itiraf etmesini istiyordu. Çünkü İsa İyi Çoban ve Allah’ın Sevgili Oğlu’dur. O bizden, kendisinin mutlak doğruluğuna inanmamızı bekliyor.

İsa kendi gücüyle Allah’ın buyruklarını yerine getirmeye çalışıp temiz yaşantı ve erdemli davranışta akranlarını geçmek isteyen bu genci sevdi. O’nun arzusu, bizim günah bağlarından kurtulmamız, mal mülk putundan uzaklaşıp yalnızca Allah’a güvenmemizdir. O zaman Mesih’in ışığında günahlarımızın, iç bozukluğumuzun farkına varır, kurtuluşun biricik kapısına, çarmıha yöneliriz. İmanla bugün sonsuz yaşama kavuşabiliriz.

Fakat genç zengindi ve serveti İsa’yı izlemeye tercih etti. Bu seçimiyle ruhsal olana yüz çevirdi, görünüşteki dindarlığına rağmen maddeye bel bağladı.

Değerli okuyucu, kendini içtenlikle sına. Mala mülke, rahatına olup helâka mi düşeceksin? Tüm ümidini geçici dünyaya mı bağlıyorsun? Aslında son derece varlıklı olduğunu biliyor musun? Mesela, sağ gözünü kaça satarsın? Sahip olduğun yeteneklerin değerinden haberin var mı? Sana verdiği bu bağışlara karşılık Allah’a şükrettin mi? Yaradanına karşı ihlaslı biriysen, bütün yeteneklerini O’nun tasarrufuna bırak. İnsanlar arasındaki yoksulluğuna aldırma. Yüceliğini bırakıp Göksel Babası’nın yardımına sürekli güvenerek içimizden biri gibi yaşamış olan İsa’da varlıklı olmaya çalış. Kutsal Ruh’un irşadıyla kendisini Allah’a ve O’na hizmete adayan kişiye Allah ta kendisini bağışlar günahkâr kişiyi bir kutsala, putperesti Allah’ın oğluna dönüştürür.

Dua: Rab İsa, bizleri Babamız Allah’ın çocukları kıldın. Mal sevgisini kalplerimizden, geçici dünyaya güven hissini zihnimizden çıkar. Dünyalık işlerle ilgilenmeyip senin varlığın, yardımın ve gücünle yetinmeleri için izleyicilerine doğru yolu göster. Bu son günlerde başımıza gelen denemelerde bizlere ruhları ayırt edebilme, sağlam iman bağışında bulun, ta ki, sapmadan yalnızca seni izleyelim. Amin.

Soru 11: Mal ve varlık sevgisinde neden putlara tapınmayı andıran iki deneme görüyoruz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:21 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)