Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 040 (Argument about the Washing of Hands)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)

12. El yıkamak ve diğer töre kuralları üzerinde anlaşmazlık (Markos 7:1-13)


Markos 7:1-13
1 Yeruşalim'den gelen Ferisiler ve bazı din bilginleri, İsa'nın çevresinde toplandılar. 2 O'nun öğrencilerinden bazılarının murdar, yani yıkanmamış ellerle yemek yediklerini gördüler. 3 Ferisiler, hatta bütün Yahudiler, atalarının töresi uyarınca ellerini iyice yıkamadan yemek yemezler. 4 Çarşıdan dönünce de, yıkanmadan yemek yemezler. Ayrıca kâse, testi ve bakır kapların yıkanmasıyla ilgili başka birçok töreye de uyarlar.
5 Ferisiler ve din bilginleri İsa'ya, "Öğrencilerin neden atalarımızın töresine uymuyorlar, niçin murdar ellerle yemek yiyorlar?" diye sordular.
6 İsa onları şöyle yanıtladı: "Yeşaya'nın siz ikiyüzlülerle ilgili peygamberlik sözü ne kadar yerindedir! Yazmış olduğu gibi, 'Bu halk, dudaklarıyla beni sayar, Ama yürekleri benden uzak. 7 Bana boşuna taparlar. Çünkü öğrettikleri, sadece insan buyruklarıdır.' 8 Siz Tanrı buyruğunu bir yana bırakmış, insan töresine uyuyorsunuz."
9 İsa onlara ayrıca şunu söyledi: "Kendi törenizi sürdürmek için Tanrı buyruğunu bir kenara itmeyi ne de güzel beceriyorsunuz! 10 Musa, 'Annene babana saygı göstereceksin' ve, 'Annesine ya da babasına söven kesinlikle öldürülecektir' diye buyurmuştu. 11 Ama siz, 'Eğer bir adam annesine ya da babasına, benden alacağın bütün yardım kurbandır, yani Tanrı'ya adanmıştır derse, 12 artık annesi ya da babası için bir şey yapmasına izin yok' diyorsunuz. 13 Böylece kuşaktan kuşağa aktardığınız törelerle Tanrı'nın sözünü geçersiz kılıyorsunuz. Buna benzer daha birçok şey yapıyorsunuz."

Sağlık nedenlerinden ötürü yemeklerden önce elleri yıkamak insanlarda adet olmuştur. Ama, kim diş temizliğin kişinin aklanması, Allah’ın hoşnut kalınması için zorunlu olduğunu iddia ederse, bununla aptallığını göstermiş olur. Çünkü Kutsal, boş, anlamsız ibadet, gelenek gösterileri değil, yürek paklığı istiyor, Elleri, üstü başı içinden dolayı kirli imanlı bir işçi, Mesih’in kanıyla sağlanan bağışlamaya inanan bir emekçi Allah önünde kutsal ve temizdir. Buna karşılık tiksindirici düşünce ve tasavvurlarla dolu bir insan, en temiz, en alıcı giysileri giyip her saat başı yıkansa dahi cehennemi boylamaktan kurtulamayacaktır.

Mesih tüm dinler için devrimci bir yenilik getirdi, bizi şeriatın ayrıntılı kurallarından, gösterişe dayanan ibadetlerden kurtardı. Tapınmanın özünü, gayesini gösterdi. Şeriatın tüm buyruklarını yerine getirdiğini iddia eden kişi, şayet Allah’tan ikinci kez doğmamışsa, kendini aldatan ikiyüzlüden başkası değildir. Günahın itiraf edilmediği yerde dua yüzeysel olmaya mahkûmdur. Bencilliğimizden kaynaklandığı için Allah’a sunduğumuz hizmetlerin hiç biri karşılık göremez. İnsan Allah’ı kişisel amelleriyle ya da namaz, oruç, hac, zekat gibi dinsel farzlar, ibadetlerle hoşnut edemez. Zira insanın yüreğinden ve aklından çıkan her şey murdar ve Kutsal’ın katında kabulden uzaktır.

Kabule layık olan, yalnızca Allah’ın katından gelendir. Bize Mesih tarafından bağışlanan “Doğruluğumuz" kendi ürünümüz olmayıp Allah’ın rahmetidir. Kutsanmamız ise, Kutsal Ruh’tandır. Birtakım farz ve vaciplerin yerine getirilmesi esasına dayanan her din hayal, ikiyüzlülük, aldatı yüklüdür. Allah, tövbe etmemizi, çaresizliğimizi hissetmemizi istiyor. O zaman gelip hasretle için için yanan yüreğimizi sevgisiyle dolduracak biz de baştan aşağı değişecek, şükür duygularıyla dünyaya hizmet edecek, başkaları için malımızı, zamanımızı feda edeceğiz. Oğlu’nun şahsında bize gelip, bizleri şeriat tutsaklığından kurtaran Allah’ı yücelteceğiz.

İkiyüzlülüğün en çok nefret edilmesi gereken günah olduğunu biliyor musun? Çokları yürekleri bambaşka düşünce ve planlarla dolu olmasına rağmen başkalarının önünde sofu, dindar kelimelerle konuşmaya kalkışıyor, kimi kez saatler boyu dua etmekten utanmıyorlar. Mütevazi, Mesih’in kanıyla paklanmış yüreklerden çıkmayan dualar cevapsız kalacaktır.

Sözde dindarlığın oluşturduğu tehlike, sofu yobazlar kendileri için özel bir kutsama tekniği geliştirip yalnızca kendileri gibi yaşayanlara sevgi besleyince daha da artacaktır. İkiyüzlülükten sakin! Sevgiyi de, imanı da yok eden odur.

Dua: Baba, biz günahlılara acıdığın için, Biricik Oğlun’la günahlarımızı bağışladığın için sana şükrederiz. Hamd ve şükür duyguları içinde tüm yaşamımızı sana adayıp insanlara hizmet edebilmemiz için bizleri kendi sevginin gücüyle donat. Dindarmış gibi görünen ikiyüzlülükten esirge bizi. Kibir, gurur ve tutuculuktan uzak, senin önünde alçakgönüllü bir yaşam sürmemizi sağla. Amin.

Soru 21: Neden elleri, ayakları yıkamak Allah katında gerçek aklanmayı sağlamıyor?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:09 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)