Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 032 (Jesus Restores a Synagogue Ruler's Daughter to Life)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)
6. Mesih'in kasırga,ruhlar ve ölüm üzerindeki yetkisi (Markos 4:35 - 5:43)
c) Hasta bir kadını iyileştirdikten sonra Mesih’in Havra yöneticisinin kızını diriltmesi (Markos 5:21-43)

(I) Havra yöneticisinin Mesih’ten hızla evine gelmesini isteyişi (Markos 5:21-24)


Markos 5:21-24
21 İsa tekneyle karşı yakaya dönünce, çevresinde büyük bir kalabalık toplandı. Kendisi gölün kıyısında duruyordu. 22 Bu sırada havra yöneticilerinden Yair adında biri geldi. İsa'yı görünce ayaklarına kapandı, 23 "Küçük kızım can çekişiyor. Gelip ellerini onun üzerine koy da kurtulsun, yaşasın!" diye yalvardı. 24 İsa adamla birlikte gitti. Büyük bir kalabalık da ardından gidiyor, O'nu sıkıştırıyordu.

Mesih, gücüyle, hastalıkların, yaşamın azgın dalgalarının ortasında umut yaratıyor. Çünkü O, tüm yıkıcı güçleri alt eden ölümün galibi Rab’dir. Ölüm denilen o korkunç hayaletin hakkından ancak özü hayat olan Allah gelir. Sürekli göksel Babasıyla birlik içinde olan İsa gerçek dirilticidir.

Kudüs’te kahinler tarafından görevlendirilen sözde “tahkikat memurları” İsa’nın yalancı bir peygamber, halkı saptıran biri olduğu gerekçesiyle tutuklanmasını kararlaştırdılar. Bu son derece zor duruma karşın Kafernahum havrasının yöneticisi İsa’nın yanına geldi. Ölüm döşeğinde yatan kızı için henüz ümit vardı. Mesih’in gücüne iman eden bu adam O’nun önünde secde etti. Mesih buna karşı çıkmadı. Bu imanlı Yahudi O’nu, Allah’ın Oğlu Mesih’i tanıdığı için yere kapandı. Ölümle yüz yüze olan kızı için yardım diledi. Nasıra’lı İsa kendisine tapınılmasını kabul etmekle, bunu her insandan beklemeye hakkı olan gerçek Rab olduğunu halka gösterdi.

Yaşam damarlarının Mesih’ten çıktığına açıklıkla tanıklık eden imanlı Yahudi Mesih’in ardına düştü. Halk olağanüstü bir şeyin olacağını sezmişti. Birbirlerine, “İsa acaba başkanın kızını iyi edebilecek mi? Önderlerimizin imanı sayesinde Allah’ın Egemenliği Yasa evine girecek mi?” diye soruyorlardı.

Kardeş, O’nu tanımak, sözünü duymak, bugün de O’nun olağanüstü işlerini görmek için bir an önce İsa’ya gel.

Dua: Rab İsa, sen bağışlayan, kurtaran, ve dirilten gerçek Allah’sın. Senin önünde secde eder, yaşamımı sana emanet ederim. Günahlarımı affet, bende diri iman yarat. Verdiğin sözde kuşkuya düşmemem için beni kendi sevginde sımsıkı tut. Senin erdemlerini ancak bu yolla herkesin önünde açıklayabilirim. Amin.

Soru 13: İsa havra yöneticisinin kendisine tapınmasına neden izin verdi?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:04 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)