Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 033 (Jesus Restores a Synagogue Ruler's Daughter to Life)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)
6. Mesih'in kasırga,ruhlar ve ölüm üzerindeki yetkisi (Markos 4:35 - 5:43)
c) Hasta bir kadını iyileştirdikten sonra Mesih’in Havra yöneticisinin kızını diriltmesi (Markos 5:21-43)

(II) Hasta kadının iyileştirilmesi (Markos 5:25-34)


Markos 5:25-34
25 Orada, on iki yıldır kanaması olan bir kadın vardı. 26 Birçok hekimin elinden çok çekmiş, varını yoğunu harcamış, ama iyileşeceğine daha da kötüleşmişti. 27 Kadın, İsa hakkında anlatılanları duymuştu. Bu nedenle, kalabalıkta O'nun arkasından gelip giysisine dokundu. 28 İçinden, "Giysilerine bile dokunsam kurtulurum" diyordu. 29 O anda kanaması kesiliverdi. Kadın, bedeninin derinliğinde acıdan kurtulduğunu hissetti. 30 İsa ise, kendisinden bir gücün akıp gittiğini hemen anladı. Kalabalığın ortasında dönüp, "Giysilerime kim dokundu?" diye sordu.
31 Öğrencileri O'na, "Seni sıkıştıran kalabalığı görüyorsun! Nasıl oluyor da, 'Bana kim dokundu' diye soruyorsun?" dediler.
32 İsa kendisine dokunanı görmek için çevresine bakındı. 33 Kadın da kendisindeki değişikliği biliyordu. Korkuyla titreyerek geldi, İsa'nın ayaklarına kapandı ve O'na bütün gerçeği anlattı. 34 İsa ona, "Kızım" dedi, "İmanın seni kurtardı. Esenlikle git. Acıların son bulsun."

Sanırım şu acı verici gerçeğin farkına varmışsındır. Çevremizde herkes içinde anlatılmaz acılar taşıyor. sırtlarında onları yerlerde süründürecek kadar ağır yükler var. İnsanlar günahların, dertlerin, hastalıkların altında inliyor. Bunlardan biri de o zamanlar “kir, pislik” sayılan hastalığından ötürü insanlar tarafından aşağılanan zavallı bir kadındı. On iki yıl boyunca kapısını çalmadığı doktor kalmamış, her türlü ilacı denemiş, buna karşılık acıları biteceği yerde daha da artmıştı.

Dünyanın umudu, tüm acı çekenlerin kurtarıcısı İsa’nın haberlerini duyduğunda, O’nunla sorunu hakkında açıkça konuşmasının uygun olmayacağını düşündü. Ama O’nun güç ve yetkisine inancı sonsuzdu; giysinin eteğine bile dokunsa, iyileşeceğinden emindi.

Evet, İsa’ya dokunmak çıplak bir kabloya dokunmayı andırır. İmanlıya O’ndan tanrısal bir akım geçer. İman, Kurtarıcıyla gerçek bağlantıdır. İmanımız hayali bir düşünce değil, değiştiren, yeni bir zihin doğuran bir güçtür.

İman bu kadını kurtardı, çünkü onu Kurtarıcı’ya ulaştırıp O’na bağladı. O anda İsa tanımadığı, ama kendisine inanan birine, bedeninden kurtarıcı bir gücün aktığını hissetti. Ruhu ile tanıdığı bu kadını aradı, onu kendisinde gerçekleşen olağanüstü itirafa sevk etti. Her gizli olan, açığa çıkacak, her günah Rab’bin ışığında görülecektir.

Kadının itirafından sonra İsa ona yetkisiyle yetkin bir kurtuluş bağışladı, içine sonsuz esenliği yaydı. Çünkü Mesih bize yalnızca denemeler, hastalıklar ve yaşam sınavlarında yardımcı olmakla kalmaz. O’nun amacı her insanı kurtarıp Allah’la barıştırmaktır.

Sen de imanla Mesih’e dokundun mu? O’ndan kendin, dostların, ailen için bereket, şifa ve kurtuluş istedin mi?

Dua: Rab İsa, sana tapınırız. Çünkü sen insanın yapamadığını yapansın. O’nun esenliği yüreklerimize ve zihinlerimize diye bizi Allah’la barıştırdın. Yanlışlarımızı düzelt, bizi ruhunun “akımıyla” kutsa. Sana gerçek imanla dokunmak istiyoruz. Amin.

Soru 14: Mesih’e dokunur dokunmaz kadın niçin iyileşti?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:04 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)