Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 028 (Parable of the Growing Seed)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)
5. İsa kayıktan kıyıda oturan halka müjdeyi anlatıyor (Markos 4:1-34)

e) Kendiliğinden filizlenen tohum benzetmesi (Markos 4:26-29)


Markos 4:26-29
26 Sonra İsa şöyle dedi: "Tanrı'nın Egemenliği, toprağa tohum saçan adama benzer. 27 Gece olur, uyur; gündüz olur, kalkar. Kendisi nasıl olduğunu bilmez ama, tohum filizlenir, gelişir. 28 Toprak kendiliğinden ürün verir. Önce filizi, sonra başağı, sonunda da başağı dolduran taneleri verir. 29 Ürün olgunlaşınca, adam hemen orağı vurur. Çünkü biçim vakti gelmiştir."

Allah’ın Egemenliği Allah’ın İncil’de duyurulan gücü olup Rabbimizin bir tek sözü bombalardan daha etkilidir. Güçlenmek, zorlukların üstesinden gelmek istiyorsan, Allah’ın İncil’de yatan gücünü incele.

Nasıl buğday tohumları bir ekincinin eliyle tarlaya ekilirse, Allah’ın sözü de bir duyurucuya gereksinim duyar. Elçiler Mesih’ten sonra Rablerinin sözünü insanların yüreklerine işlediler. Sende yaşam sözünü başkalarına aktaran bir Mesih tanığı oldun mu?

Mesih’in kendisi ilk göksel “buğday tohumuydu”. Bizim yaşayabilmemiz için öldü; ölümü ardından gücü, öğrencilerinin zayıflığında etkinliğini gösterdi. Onların vaazları sayesinde binlerce kişi imana geldi; bir nesil sonra Tanrısal sözün kökleri Akdeniz’e ulaştı. Bugünse, yerkürenin tümü Allah’ın tarlasıdır. Mesih’in elinde, istediği yere serpeceği bir buğday tohumu olmak istemez misin? Kendin için mi yoksa kardeşin insan için mi yaşıyorsun? Temiz yaşantına eşlik eden sözlerin eğer çevredekilere, düşmanların bile olsalar etki yapıyorsa, bu Mesih’in seni hazır yüreklere “ektiğinin” bir kanıtıdır. Başkalarını kurtaran, kurtaracak olan sen değil, yalnızca Allah’ın sözüdür.

Kalk kardeşim insana kurtuluş Müjdesini haber ver. Onda böylece iman, sevgi ve umudun yeşermesini sağlayacaksın. Kendiliğinden gelişen filizlenen ve başaklanan buğday tohumu benzetmesindeki gibi İncil’le dolu bir yürek Tanrısal yasaya göre ağır ama sürekli gelişecektir. Yeni imanlılardan hemen başak, ürün bekleme. Diri Rabbe iman eden insanlardaki her kötülüğü yenebilecek İncil’in gücüne güven.

Dua: Göksel Baba, bize sonsuz yaşamını bağışladın, Oğlunun sözünü ölü dünyaya aktarmamız için bizi eşsiz gücünle donattın. Günahlarımızı affet, İncil’in için bir engel olmamamız için davranışlarımızda değişmemizi sağla. Böylece senin kutsal adını yüceltmek yolunda büyüyen kardeşlere gereken yardımda bulunabilelim. Amin.

Soru 9: Allah’ın Egemenliğindeki gelişmenin olağanüstü yanı nedir?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:01 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)