Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 027 (Principles of Discipleship)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)
5. İsa kayıktan kıyıda oturan halka müjdeyi anlatıyor (Markos 4:1-34)

d) Öğrencilik ilkeleri (Markos 4:21-25)


Markos 4:21-25
21 Onlara, "Kandili, tahıl ölçeğinin ya da yatağın altına koymak için mi getirirler?" dedi. "Kandilliğe koymak için değil mi? 22 Gizli olan ne varsa, açığa çıkarılmak üzere gizlenmiştir; saklı olan ne varsa, aydınlığa çıkmak üzere saklanmıştır. 23 İşitecek kulağı olan işitsin!"
24 İsa şöyle devam etti: "İşittiklerinize dikkat edin! Hangi ölçekle verirseniz, aynı ölçekle alacaksınız. Hatta size daha fazlası verilecek. 25 Çünkü kimde varsa, ona daha çok verilecek. Ama kimde yoksa, elindeki de alınacak."

Mesih’in sözünü duydun ve anlayıp ona iman ettinse, lütuf yolunda onu uygula ve başkalarına da ilet. Çünkü imanın diriyse, onu gizleyemezsin. Dünyanın ışığı olan Mesih seni çevresindeki karanlıkları dağıtacak bir ışığa dönüştürüyor. Acılar, ölüm, iblis seni korkutuyor mu? Allah ve Oğlu seninle birlikte, hiçbir şeyden ürkme, yalnızca sende sevinç ve bilgelik yaratan eşsiz kurtarıcıya inan.

Nasıl iman kişide gizli kalamıyorsa, Mesih’e iman etmeyenlerin günahları da kolayca göze çarpar. Günahlının ağzından çirkin sözler çıkar. Uzun zaman kendini tutabilse bile, beklenmedik bir anda söyleyeceği yüz kızartıcı bir sözcük yüreğindeki kirli ruhu ele verir. Seni yargılayacak olan kendi dilindir.

Kutsal Ruh ile dolu olan kişiden ise, yalnızca sevgi, gerçek dili duyulur. Bu dünyanın çocuklarını sürekli hoşnut edemezsin. Zaman gelir ya Allah’ın sana ücretsiz sunduğu bağışları yitirmek ya da Mesih’in kurtarışına tanıklık etmek durumunda kalırsın.

İnancın, kuru kuruya ezberlenen laf yığını değil, Mesih’le birlikte yorucu bir hizmete girişmektir. Tembel ve korkak olanlar ruhsal ölümden kurtulamazlar. Öğretmenin sözünü her gün dinleyip hayat denizinde uygulayan kişi Kutsal Ruh’ta büyür, yanlış dostluklardan sakınır, düşük fıkralardan, müstehcen resimlerden kaçar. Kendini tam anlamıyla Mesih’e ver, başka hiçbir şeyin yokluğunu duymayacaksın.

Psikolojinin temel kurallarından biri olan şu sırrı anladın mı: ağzından çıkan yüreğine girenden başkası değildir? Neyle ilgileniyor zamanını daha çok ne için harcıyorsan, sohbetlerinin ağırlık noktasını o oluşturacak. O halde, Allah’ın insanlar tarafından “okunan” ve dinlenen sözü olmak istiyorsan, yüreğini İncil’le doldur.

İsa, insanları “eğri” ve ahlaksız bir kuşağa benzetti, çünkü çokları Allah’sız yaşıyor, ya da O’nu yalnızca bir aksesuar olarak “kullanıyorlar.” Tüm insanlarda etkin olan bu kirli ruhu İsa gördü. Herkes doğası gereği bencildir ve Allah’tan başka doğru yoktur. Ama sakın, kötülüğünden dolayı hiç kimseyi aşağılama. Bu bozuk, ahlaksız kuşak için, kendisine kıyanlar için çarmıha gerilmeyi kabul eden İsa Mesih’te duyurulan tanrısal sevgiye bak. İntikam almak yerine onları kurtardı. Doğamız bakımından diğerlerinden daha üstün olmayan bizler kimseyi yargılamamalı, herkesi sevip kurtuluşu için dua etmeliyiz.

Başkaları için Mesih’te tanıklıkta bulunan herkes tanrısal hizmette ruhsal olarak büyür, göksel bereketlere, sonsuz sevince, tanrısal sevgiye nail olur. Ruhta yoksul kişi ise, gün geçtikçe daha da yoksullaşır. Bunun tersi de doğrudur. Konuş o halde, susma. Tanıklıkta tembel, hizmette cimri olma. Allah seninledir ve O senin kalkanındır.

Dua: Baba, bizi sonsuz yaşama çağırdığın için sana şükrederiz. Zayıflığımızı, yaptığımız saçmalıkları, yüzeyselliğimizi bağışla. Sevinçle dolup senin yüceliğini dostlarımıza aktarabilmek için gerekli cesarete sahip olabilmemiz için sözünü daha iyi anlamamızı sağla. Sürekli senin sevginde kalabilmemiz için bizi kötü ruhlardan koru. Amin.

Soru 8: İmanı sürekli olarak gizlemek neden imkansızdır?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:00 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)