Waters of Life

Biblical Studies in Multiple Languages

Search in "Turkish":
Home -- Turkish -- Mark - 026 (Jesus Explains the Parable of the Sower)
This page in: -- Arabic -- English -- Indonesian -- TURKISH

Previous Lesson -- Next Lesson

MARKOS - İsa Kimdir?
Mesihin İncilinin Markos Göre Yorumu
BÖLÜM 4 - MESİH'İN GALİLE VE ÇEVRESİNDEKİ BÜYÜK MUCİZELERİ (Markos 3:7 - 8:26)
5. İsa kayıktan kıyıda oturan halka müjdeyi anlatıyor (Markos 4:1-34)

c) İsa, Ekinci ve dört türlü tarla benzetmesini açıklıyor (Markos 4:13-20)


Markos 4:13-20
13 İsa sonra onlara, "Siz bu benzetmeyi anlamıyor musunuz?" dedi. "Öyleyse bütün benzetmeleri nasıl anlayacaksınız? 14 Ekincinin ektiği, Tanrı sözüdür. 15 Bazı insanlar sözün ekildiği yerde yol kenarına düşen tohumlara benzer. Bunlar sözü işitir işitmez, Şeytan gelir, yüreklerine ekilen sözü alır götürür. 16 Kayalık yerlere ekilenler ise, işittikleri sözü hemen sevinçle kabul eden, 17 ama kök salamadıkları için ancak bir süre dayanan kişilerdir. Böyleleri Tanrı sözünden ötürü sıkıntı ya da zulme uğrayınca hemen sendeleyip düşerler. 18 Yine bazıları dikenler arasında ekilen tohumlara benzerler. Bunlar sözü işitirler, 19 ama dünyasal kaygılar, zenginliğin aldatıcılığı ve daha başka hevesler araya girip sözü boğar ve ürün vermesini engeller. 20 İyi toprağa ekilenler ise, sözü işiten, onu benimseyen, kimi otuz, kimi altmış, kimi de yüz kat ürün veren kişilerdir."

Mesih’in sözü güç doludur, Allah’ın Egemenliğinin tüm imkanlarını içerir. Nasıl buğday tanesi kökü, başağı, sümbülüyle buğdayı sinesinde barındırıyorsa, Allah’ın sözünde de iman, sevinç, esenlik ve İsa’ya itaat gücü vardır.

Rab’bin sözünü kabule sürekli hazır ol, O’nun doğruluk meyvelerine kavuşacaksın. Ama unutma ki, Şeytan senin ruhsal gelişimini kösteklemek için imkansızı yapmaya kalkışıyor. Kutsal Kitab’ı okuduktan sonra ya da kardeşlerle yapılan bir toplantıdan çıkar çıkmaz seni her türlü kirli fikirler, arzularla baştan çıkarmaya çalışıyor, “önemli” haberlerle seni oyalıyor, büyük kentlerin uğultusuyla uyuşturmaya çalışıyor.

Rab’bin Sözü üzerinde düşünüyor musun? Çok sayıda imanlı, Mesih’i hararetli bir biçimde sevmelerine karşın, okudukları, duydukları sözler üzerinde düşünmedikleri ya da Kutsal Kitab’ı düzenli olarak okumadıkları için sonsuz yaşamın sırrını anlayamazlar. İncil’deki saklı “defineleri” çıkarmak için yorulmayan kişi zayıf kalır, zorluk ve baskı anında gerekli gücü bulamaz.

Mal düşkünü imanlının vay haline! Tamah içinde avucundaki paraya pula yapışan kişi Rab’bine hizmet edemez. Şaşaalı yaşam, büyük görev, sana ruhsal bağlardan başka bir fayda getirmeyecek olan refah özleminden vazgeç. Mesih’i bırakma, o zaman O’nun sevgisinde olan güveninle dertlerinden kurtulacak, bir saniyeni bile boş geçirmekten çekineceksin. Rab’bini yaşamının şiarı edin, dünyaya yüz verme.

Kutsal Ruh’taki insan, Allah’tan korkar, günahlarını bilir ve pişmanlık duyar. Allah ona yüreğinin ne denli bozuk olduğunu gösterir, ışığıyla onda yeni bir yürek yaratır; katında makbul biri olabilmesi için ruhunu yeniler. O artık doğruluk ve kutsallık dolu yepyeni bir insan, Mesih’in yaşayan bir örneğidir. Böylesi bir bağış, İncil’i gereği gibi dinlemeye bağlıdır. Onu sürekli ve tat alarak dinliyor, zihnine işleyen ayetleri başkalarına da müjdeliyor musun?

Kurtuluş bağışını alan insan başkalarını da kurtarmak arzusuyla yanar tutuşur. Alçakgönüllülükle dostlarını Kurtarıcı’ya götürmek isteyen kişi bilgi ve güçte büyür, gelişir. Allah’ın sözünü yay, çünkü tüm zenginlik onda ve ondandır.

Bazen Rab taşlaşmış bir yüreği felaketler ve sorunlarla yumuşatır. Rab’be sorunların için de şükret, çünkü O seni belki bu yolla sözünü dinlemeye hazırlıyor.

Dua: Rab, sana tapınıyoruz. Çünkü sen yüce sevginde her insana Egemenliğe girebilme fırsatı tanıdın, katı yüreklilere, yüzeysel insanlara, mal düşkünlerine ve alçakgönüllülere eşit olarak sözünü sundun. Kendilerinden ürünler bekleyerek onları sorumlu kıldın. Mal mülk düşkünlüğümü, katı yürekliliğimi affet. Amin.

Soru 7: Allah’ın Sözü’nü nasıl tutabiliriz?

www.Waters-of-Life.net

Page last modified on January 30, 2013, at 10:00 AM | powered by PmWiki (pmwiki-2.2.109)